Jump to content

•   

dennerle profi 250

• You cannot reply to this topic
25 replies to this topic
pyranhia
  • Member
  • PipPip
  • 472 posts
  • Locationcluj-napoca

Posted 12 February 2015 - 03:22 PM

Am achizitionat acest sistem co2 acum catva timp si doresc sa aflu exact daca se poate folosi si pe butelie de 6-10 kg folosind un adaptor pt filet bineinteles...
Am tot cautat informatii pe net despre el dar cum nu stiu limba germana nu am putut afla nimic

Attached Thumbnails

• 1423747372033.jpg
  • 1423747397757.jpg
  • 1423747428586.jpg

Edited by pyranhia, 12 February 2015 - 03:24 PM.

pyranhia
  • Member
  • PipPip
  • 472 posts
  • Locationcluj-napoca

Posted 12 February 2015 - 07:11 PM

Nu stie nimeni nimic despre dennerle profi 250?

Kozma Csaba
  • Member
  • PipPip
  • 158 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 12 February 2015 - 07:28 PM

Salut , am gasit ceva pe un forum strain . Ai nevoie de un adaptor , reductorul tau este pentru gama cu butelie de unica folosinta. 

co2_comfortline_refill_3013.jpg Vezi aici butelie unica folosinta marca Dennerle.

pyranhia
  • Member
  • PipPip
  • 472 posts
  • Locationcluj-napoca

Posted 12 February 2015 - 07:58 PM

De adaptor stiam

pyranhia
  • Member
  • PipPip
  • 472 posts
  • Locationcluj-napoca

Posted 16 February 2015 - 06:15 PM

...si am reusit sa aflu destule informatii despre regulatorul meu.
Se poate folosi in perfecta siguranta si pe butelii reincarcabile folosind un adaptor de filet de la M10×1.25 la filet W21.8×1/14...am fost la nevertebrate dar ei au doar M10×1.15 si M11×1.15...adica cei de la dennerle si-au facut filet mai special pentru a fi siguri ca se v-or folosi regulatoarele doar cu adaptoarele lor.
Am doua variante:
-gasesc un adaptor DENNERLE 2999 care este pentru regulatorul DENNERLE PROFI 250
-gasesc un strungar care sa imi construiasca adaptorul la comanda dupa specificatiile celor de la DENNERLE in privinta filetelor

Am vazut ca in afara se gaseste acest adaptor la pretul de 16-20€ dar as prefera sa il cumpar din tara pentru a evita neplacerile create de limba si modalitatea de plata.
Stie cineva vreun distribuitor DENNERLE in tara?
Sau cineva din Cluj-Napoca ma poate indruma catre un strungar bun?

P.S. acum incepe sa devina frustranta treaba cu adaptorul...azi mi-a venit butelia si electrovalva...am tot ce imi trebuie pentru sistemul presurizat mai putin "micutul adaptor"...ce aiurea...

Edited by pyranhia, 16 February 2015 - 06:19 PM.

pyranhia
  • Member
  • PipPip
  • 472 posts
  • Locationcluj-napoca

Posted 16 February 2015 - 06:39 PM

Imi poate spune cineva ceva despre strungarul de pe str.linistei,nr.2 din someseni sau despre cei de la SUTA de pe str.fabrici ?...sunt buni ca meseriasi sau lasa de dorit?

Laurentiu
  • Member
  • PipPip
  • 402 posts
  • LocationCluj Napoca

Posted 16 February 2015 - 09:30 PM

Ionut,orice strungar stie sa faca ce vrei tu...du-te la oricare

Sent from my iPhone using Tapatalk

BBogdan
  • Member
  • PipPipPip
  • 812 posts
  • LocationCluj

Posted 16 February 2015 - 10:12 PM

Nevertebrate sunt distribuitor Dennerle daca nu gresesc...vb cu ei este posibil sa te poata ajuta.

pyranhia
  • Member
  • PipPip
  • 472 posts
  • Locationcluj-napoca

Posted 16 February 2015 - 10:56 PM

Am explicat mai sus ca nevertebrate.ro nu au acest adaptor...am fost la ei cu reductorul si am probat cele 2 modele de le aveau,respectiv M10×1.15 si M11×1.15...cred ca solutia ramane strungarul avand in vedere ca am dimensiunile exacte la ce imi trebuie

Claudiu

Administrator

• Administrators
  • 7,092 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 17 February 2015 - 12:04 AM

Esti sigur ca acest model de reductor se poate folosi cu electrovalva ?

Acvaristica este simpla.

pyranhia
  • Member
  • PipPip
  • 472 posts
  • Locationcluj-napoca

Posted 17 February 2015 - 12:55 AM

Asta nu stiu,chiar nu am pus problema daca reductorul dennerle profi 250 se poate folosi sau nu cu electrovalva...ma interesa sa aflu daca e compatibil cu buteliile reincarcabile si ce fel de adaptor imi trebuie...
O sa incerc sa aflu acest lucru sau eventual ii voi face o proba in balcon dupa ce rezolv cu adaptorul...cum are montata pe el supapa de suprapresiune nu ar avea ce sa se intample. Oricum presiunea de lucru e reglata sa fie mai mica ca si presiunea de refulare a supapei si debitul se regleaza doar din robinetul de reglaj fin...cel putin asta am inteles eu

Sau tu te refereai Claudiu daca se poate monta sau nu electrovalva pe reductor?...atunci voi fi nevoit sa apelez la strungar iar pentru a imi face nipluri si reductii adecvate,eventual olendere miniaturale

Edited by pyranhia, 17 February 2015 - 01:04 AM.

Claudiu

Administrator

• Administrators
  • 7,092 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 17 February 2015 - 02:42 AM

Preisunea de lucru sigur e mai mica decat preisunea de refulare. Eu ma refer la altceva. Aceasta scula este un regulator sau un reductor ? Diferenta este ca unul poate fi folosit cu electrovalva, in timp ce celalt va lasa sa curga gazul in continuu. Astfel creste presiunea si deschide fortat electrovalva. Electrovalva are in ea un arc care se opune presiunii. Cand presiunea este prea mare, arcul se comprima si lasa sa teraca gazul. Practic nu exista nici un risc, singurul fiind ca indiferent daca electrovalva este sau nu alimentata gazul tot sa treaca.

Acvaristica este simpla.

Kozma Csaba
  • Member
  • PipPip
  • 158 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 17 February 2015 - 12:09 PM

Acest produs este regulator de presiune si nu un reductor. Este facut pentru butel de unica folosinta. Cred ca ar merge pe butelie pana in 2 litri. Trebuie sa atii presiunea de lucru a regulatorului ca sa iti dai seama.

pyranhia
  • Member
  • PipPip
  • 472 posts
  • Locationcluj-napoca

Posted 18 February 2015 - 05:55 PM

Csaba presiunea de lucru e setata undeva la 4-5 bari maxim din fabricatie,are robinet de reglaj pt mai mult sau mai putin dar nu am umblat la el. Claudiu azi am ajuns sa ridic electrovalva de la posta si pe ea scrie max 10 bari...daca reductorul/regulatorul meu e setat sa scoata maxim 5 bari ca si presiune de lucru nu prea vad cum poate forta electrovalva sa decupleze... Am vorbit tot azi cu strungarul din someseni pentru a imi face acel adaptor si mi-a cerut sa ii duc alama din care sa imi strunjeasca si sa duc butelia sa probeze filetul piulitei de w21.8 caci cica o lucreaza manual neavand tarot de asa ceva...am mers la nevertebrate si am luat un adaptor doar pt piulita caci nu ma vad carand cu carca o buteile de 10 kg incarcata din manastur pana in someseni asa ca va avea de facut doar partea fixa cu filet M10×1.25. Cine imi poate zice unde gasesc niplu de legatura intre electrovalva si reductor?....la nevertebrate aveau un cot de 90° care nu imi permite sa imfiletez complet si as avea scapari de co2 intre reductor si eleçtovalva...

Claudiu

Administrator

• Administrators
  • 7,092 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 18 February 2015 - 06:19 PM

Nu cred ca ai nevoie de acel niplu, Pui electrovalva pe furtun si gata. 

Acvaristica este simpla.

pyranhia
  • Member
  • PipPip
  • 472 posts
  • Locationcluj-napoca

Posted 19 February 2015 - 12:26 AM

Claudiu suna simplu ce zici tu...dar "Dorel" a lucrat si sa zicem ca a taiat unul din stuturile pe care intra furtunul de co2,asa sunt eu si imi bag nasul unde nu trebuie...asa ca am nevoie de acel niplu sau dr un conector...cred ca sufar de o boala cronica...si Laurentiu a venit candva de la serviciu si mi-a facut calculatorul dar nu cred ca a apucat sa ajunga inapoi la serviciu ca eu deja il pusesem iar pe butuci ...dar mi-a fost rusine sa ii zic ce am facut :) ... pana nu stric un lucru nu il pot lasa in pace...

pyranhia
  • Member
  • PipPip
  • 472 posts
  • Locationcluj-napoca

Posted 20 February 2015 - 02:19 PM

Cum niplu egal de G1/8 e aproape imposibil de gasit in magazine am hotarat sa il fac sibpe acesta la strungar asa ca am mers la mafcom si am luat o bara rotunda de alama de 20 mm diametru si una hexagonala de 14 mm. Din bara de 20 imi va face adaptorul fara piulita si din cea de 14 imi va face niplul de 1/8 despre care multi vanzatori mi-au zis ca nu exista...cei de la romstal il aveau dar sa il aduca la comanda pe marti si nu am de gand sa astept atat. Ramase stabilit ca strungaru sa ma sune cand le termina azi.... Va tin la curent...

pyranhia
  • Member
  • PipPip
  • 472 posts
  • Locationcluj-napoca

Posted 20 February 2015 - 08:54 PM

Credeam ca ma va duce cu vorba si va face maine piesele dar omul a fost de cuvant si pe la orele 18:40 m-a sunat sa merg dupa piese. A fost receptiv la tot ce am cerut,chiar nu ma pot plange de absolut nimic la modul de executie. Açum am sistem presurizat si functioneaza perfect,inclusiv el3ctrovalva. Dupa cat timp de la oprirea electrovalvei ar putea trece gazul chiar daca e electrovalva oprita?...ca o am oprita de vreo ora si nu da nici o bula pe langa...sa o mai las sau inseamna ca este ok?

pyranhia
  • Member
  • PipPip
  • 472 posts
  • Locationcluj-napoca

Posted 20 February 2015 - 09:10 PM

...concluzia este ca dennerle profi 250 se poate folosi si pe butelii reincarcabile daca se foloseste adaptorul produs de firma sau un adaptor facut la strungar...si cu o electrovalva adecvata nici nu va trece gazul cand este oprita electrovalva.

P.S. pozele sunt fara carcasa dar si cu carcasa aceea din plastic...asa va sta de acum inainte,in carcasa

Attached Thumbnails

• IMG_20150220_205610.jpg
  • IMG_20150220_205600.jpg
  • IMG_20150220_205547.jpg
  • IMG_20150220_212212.jpg
  • IMG_20150220_212220.jpg

Edited by pyranhia, 20 February 2015 - 09:26 PM.

Laurentiu
  • Member
  • PipPip
  • 402 posts
  • LocationCluj Napoca

Posted 21 February 2015 - 06:36 PM

Good job ionut...deci,ai Co2 presirizat ;)

Sent from my iPhone using Tapatalk

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

•