Jump to content

•   

cresa pentru endleri

• You cannot reply to this topic
21 replies to this topic
pyranhia
  • Member
  • PipPip
  • 472 posts
  • Locationcluj-napoca

Posted 29 December 2013 - 06:15 PM

Salutare dragi colegi,
am si eu o problema urgenta...azi privind prin acvariu si visand la noul aranjament ce urmeaza sa il fac observai o femela de endler cu comportament ciudat...si tot urmarindo vad cu uimire cum naste o mogaldeata...
Dai panicat ordine sotiei sa caute minciogul,galeata si un pahar...eu urmarind atat femela cat si puiul...scot apa in galeata,prind femela si o transfer dupa care treci la pescuit dupa pui...il prind,urmeaza transferul apoi dai cu munca de detectiv caci avusei o banuiala ca acela nu e primul fatat in acvariu...mai recuperai inca 3,dar nu inainte sa fac totul vraiste,atat eu cu minciogul cit si tetrazonele care pe semne gustara cite ceva inainte...atit erau de indarjite.
In galeata femela mai facu inca 5 asa ca acum am 9 pui de endler...puteau fi 11,dar pina sa mai scot eu 2 din bazin tetrazonele se lingeau pe buze de placere...
Problema mea e ca desi am un bazin mic de 12 litri acesta e dezafectat de ceva timp...sa il umplu cu apa din bazinu mare si sa scot dintr-un filtru piatra ponce pt minifiltrul intern astfel incat sa am bacterii benefice in bazin sau sa pun apa proaspata si maine sa pun filtrul cu piatra ciclata si pina atunci sa tin puii in fatatoare cu sita fina sa nu iasa dar sa beneficieze de apa dun acvariul mare?
Ce sa fac?

scorpionul
  • Member
  • PipPip
  • 465 posts
  • LocationBucuresti

Posted 29 December 2013 - 06:33 PM

cumpara de la pet o maternitate. Te costa 10 lei si daca te grabesti poate mai e deschis. Daca nu mai gasesti deschis, fa din minciog o maternitate, asta pana maine. Maternitatea e buna pentruca o poti pastra in bazinul mare. Daca nici asa nu te descurci, fa un acvariu dintr-un bidon de 5l. Il tai la dimensiunea pe care o vrei si asta e tot

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram

scorpionul
  • Member
  • PipPip
  • 465 posts
  • LocationBucuresti

Posted 29 December 2013 - 06:42 PM

puii sunt mici acum si nu au nevoie nici de filtrare si nici de oxigenare suplimentara. Daca e nevoie mai schimbi din apa cu cea din acvariul mare( asta daca le faci un alt bazin)

pyranhia
  • Member
  • PipPip
  • 472 posts
  • Locationcluj-napoca

Posted 29 December 2013 - 06:50 PM

Cred ca ma exprimai gresit...am cresa cu tot ce trebuie si am si maternitate...vroiam sa stiu daca e problema sa ii pun in acvariul mare cu maternitatea pina maine cand iese clorul din apa. Din ce zici tu inteleg ca nu e problema sa pun maternitatea in bazinul mare.Multumesc pt raspuns

scorpionul
  • Member
  • PipPip
  • 465 posts
  • LocationBucuresti

Posted 29 December 2013 - 06:56 PM

nu este nici o problema sa pui maternitatea in acvariul mare. Ea pluteste si e prevazuta cu fante pentru schimbul de apa. Daca vrei sa schimbi apa( luand in consideratie faptul ca filtrul, out,  nu este indreptat catre maternitate) ridici maternitatea pana se scurge apa din ea( sa mai ramana cam 1 cm) si pe urma o bagi in acvariu din nou. In felul asta schimbi si apa si elimini si resturile de pe fund

pyranhia
  • Member
  • PipPip
  • 472 posts
  • Locationcluj-napoca

Posted 29 December 2013 - 07:01 PM

Maine seara ii pot muta in bazinul de 12 litri?ce temperatura sa setez?24-25 grade?dupa cit timp sa le pun mancare?

scorpionul
  • Member
  • PipPip
  • 465 posts
  • LocationBucuresti

Posted 29 December 2013 - 07:19 PM

eu i-as mai lasa in maternitate pana mai cresc ceva. De ce sa-i mut? Pestii sunt de regula mutati cand conditiile de crestere nu mai sunt optime pentru ei. Lasa-i cu mancarea astazi. Da-le maine fff putin ou fiert tare( asta daca nu ai alta mancare speciala pentru ei. Temperatura e bine sa fie cu 1 grad max 2 mai mare ca in acvariul mare. Nu au nevoie de conditii speciale de crestere. Ei in mod normal sa ascund printre plante si cresc cum pot

Edited by scorpionul, 29 December 2013 - 07:20 PM.

pyranhia
  • Member
  • PipPip
  • 472 posts
  • Locationcluj-napoca

Posted 29 December 2013 - 07:22 PM

Multumesc pentru sfaturi

pyranhia
  • Member
  • PipPip
  • 472 posts
  • Locationcluj-napoca

Posted 05 January 2014 - 06:11 PM

Azi imi fata si a 2 a femela de endler...fiind pe faza o scosei din acvariu la timp,asa ca mai am 9 puiuti...de la prima mi-au ramas doar 5 si asta doar din prostia mea...din cauza ca trec prin sita minciogului la mutare i-am atins cu rama plasei si fiind firavi au murit 4.ca la vinatoare...4 atinsi,4 doboriti...am zis ca inebunesc.Acum sunt pregatit...da nu stiu cum dracu am ales tocmai strampii favoriti ai nevestei...ea tot ii cauta,eu dau din umar si ma uit urit zicand ca nu am obiceiul sa port lucrurile ei...impingand cu piciorul sub pat noul meu minciog :)

Claudiu

Administrator

• Administrators
  • 7,092 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 05 January 2014 - 07:01 PM

Sa ai noroc de pui. Mult succes si cu soata.

Acvaristica este simpla.

pyranhia
  • Member
  • PipPip
  • 472 posts
  • Locationcluj-napoca

Posted 05 January 2014 - 08:23 PM

Multumesc Claudiu pentru urare...cit despre soata...inca nu stie ce am facut(sper sa nu afle)dar deja mi-a dat ultimatum...ori pun iar boscheti in acvariu,ori il desfintez...ca ei nu ii place uratenia actuala(doar nisip si pesti)...asa nu inteleg nevestele unele patimi...

AdiC
  • Member
  • PipPip
  • 290 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 05 January 2014 - 10:00 PM

Iti recomand ceva... Nu te mai chinui sa ii scoti din acvariu. Pune plante de suprafata cu radacina stufoasa ( ex. Ceratopteris cornuta) sa acopere cat mai mult din suprafata apei si se descurca ei. Iti garantez.

pyranhia
  • Member
  • PipPip
  • 472 posts
  • Locationcluj-napoca

Posted 05 January 2014 - 11:46 PM

Adi stiu ca te pricepi la endleri...doar eu de la tine ii am...dar cred ca nu ai avut niciodata un grup de tetrazone,de cind am scos plantele din acvariu mi-au ras toti masculii de endleri...ultimul asta seara in fata mea inainte sa apuc sa intervin...daca ar vrea ar dtesa techinii sa atace...am 3 masculi si 2 femele si toata ziua se bat si fugaresc,dar daca gasesc un dusman/prada comun sunt o adevarata haita...masculul dominant plus restul ...din ce am luat de la tine mai am doar femelele de endler si puii.Am dat xyphorii ca dadeam vina pe ei pentru pesti batuti/lipsa si doar eu stiu cit am cautat pe linga acvariu pesti uscati...azi vazui cum un peste perfect sanatos e sfartecat si mancat in mai putin de 30 de secunde...daca nu ar fi ai sotiei jur ca as imprumuta un ciocan de 5-6 kg de la amici si as folosi sina de cale ferata ca nicovala sa modelez tetrazone...le vreau papirus! Sunt frumoase,au personalitate dar sunt prea teritoriale,prea criminale...asa ca draga Adi e posibil sa mai apelez la tine pentru endleri jn curand...asa bine se descurca

AdiC
  • Member
  • PipPip
  • 290 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 06 January 2014 - 05:49 AM

:) nu am citit eu bine primul post.. Ai dreptate tetrazonele sunt niste pesti mici si agresivi.

cubu7
  • Member
  • PipPip
  • 88 posts
  • Locationgherla

Posted 06 January 2014 - 10:44 AM

Buna. Am si eu cativa pui de endleri ...cei care am reusit sa-i salvez ,asta binenteles de cand mi-am luat si eu o maternitate...restul nu au avut norocul acestora din urma....si nu am in acvraiu tetrazone numai rasbora harlequin....tot pesti de banc,tot criminali...

De cand mi-am luat maternitatea am reusit sa mentin in viata vreo 20 de pui...si da si a mea e bagata in acvariul mare aceasi temperatura aceasi lumina acelasi nivel de co2 .....ce mi-a fost f greu a fost sa prind femelele de guppy ,dar a meritat

Siiii....nici nu a trebuit sa -i rup strimpii la prietena :lol:

cubu7
  • Member
  • PipPip
  • 88 posts
  • Locationgherla

Posted 06 January 2014 - 10:46 AM

Si apropo de ciocan.....ale prietenei mele sunt rasborele ....ca de nu....sina de tren e in apropiere de unde stau :lol:

pyranhia
  • Member
  • PipPip
  • 472 posts
  • Locationcluj-napoca

Posted 25 January 2014 - 10:47 PM

puiutii mei de endler au mai crescut,mananca si stau intr-o galeata cu vreo 4 litri de apa,acvariul cresa este ocupat de alevinii dusmanilor mei....barbus tetrazona...citisem undeva pe net ca femela de endler fata tot la 28 de zile dar a mea nu se conformeaza-azi trebuia-dupa cum arata cred ca mai are cel putin 2 zile...sunt cu ochii pe ea ca pe butelie :) ,astept o noua tura

pyranhia
  • Member
  • PipPip
  • 472 posts
  • Locationcluj-napoca

Posted 29 January 2014 - 08:22 PM

...cele 28 de zile au trecut...si nici azi nu a fatat femela,dupa 32 de zile...sper sa fete curand.

pyranhia
  • Member
  • PipPip
  • 472 posts
  • Locationcluj-napoca

Posted 31 January 2014 - 02:11 PM

femela inca nu a fatat...dar a aparut un efect ciudat,mai mult ca sigur din cauza stresului...daca stiti rasa aceea de capre pitice folosite pe langa oi si care de frica intepenesc si cad jos facand posibila salvarea oilor din calea pradatorilor...femela mea de endler cand se sperie pur si simplu intepeneste si "cade" pe o parte pentru cateva minute.e ceva specific speciei?exista riscuri?oare din aceasta cauza nu fata? acum e pusa separat de cateva zile cu ceva moss si nu o sperii sau stresez cu nimic...ce sa fac?

pyranhia
  • Member
  • PipPip
  • 472 posts
  • Locationcluj-napoca

Posted 02 February 2014 - 11:01 AM

Ajungand de la job arunc o privire la femela de endler si observ 6 mogaldete inotand pe langa ea...in sfarsit azi fata,din 29 decembrie pana in 2 februarie a tinut suspansul...acum sunt deja 10 puiuti,astept sa vad care va fi numarul total

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

•