Jump to content

•   

de ce se consuma co2-ul noaptea mai mult decat ziua?

• You cannot reply to this topic
3 replies to this topic
valyy_dvd
  • Member
  • PipPip
  • 235 posts
  • LocationBuzau

Posted 09 August 2013 - 03:19 PM

de ce se consuma co2-ul noaptea mai mult decat ziua? Am facut un reactor dye cel cu sticla de jumate taiata la fund iar in cap bagata o pompa care sa bata in jos. Dimineata aproape ca nu exista bule de co2,adica se topesc imediat, pana seara se face o gramada de co2 incat trbuie sa aerisesc sticla sa scot bula cea mare. Cum asa ,noaptea cand plantele dorm? Cine consuma acel co2 ,ca sunt bagat tot in ceata.

Edited by valyy_dvd, 09 August 2013 - 03:22 PM.

Claudiu

Administrator

• Administrators
  • 7,092 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 09 August 2013 - 04:35 PM

In timpul fotosintezei probabil ca apa ajunge la nivelul maxim de saturatie cu oxigen (si nu doar). Este foarte posibil ca in bula respectiva sa existe oxigen care in timpul zilei sa nu se poata dizolva. Noaptea cand scade concentratia de oxigen, oxigen si alte gaze din bula se dizolva deoarece apa redevine capabila sa dizolve aceste gaze.

Acvaristica este simpla.

valyy_dvd
  • Member
  • PipPip
  • 235 posts
  • LocationBuzau

Posted 27 August 2013 - 09:40 AM

Multumesc ,acum mai am o nelamurire.

Cand sosesc dimineata la servici unde am al doielea acvariu ,gasesc apa alba/laptos ,dupa ce fertilizez la 2-3 ore devine curata si urmatoarea si lafel si tot asa ,dar asta de  cand am inceput fertilizarea cu pps-pro si trance mix,cand foloseam tropica /ada nu am avut aceste probleme,este normal? intreb in mod special pe cei care folosesc trance mix si pps-pro.

Edited by valyy_dvd, 27 August 2013 - 09:41 AM.

Claudiu

Administrator

• Administrators
  • 7,092 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 27 August 2013 - 10:59 PM

Probabil ca ai amoniu in apa, care se acumuleaza peste noapte. In timpul fotosintezei acesta este rapid consumat de plante, avand prioritate in fata nitratului. Atentie insa ca ulciorul nu merge de multe ori la apa si imediat ce o alga va aparea, acest amoniu va fi o adevaratra bomba. Iti recomand sa echilibrezi raportul dintre numarul de pesti sau materie organica in descmpunere si capacitatea de filtrare. In mod normal, apa laptoasa nu trebuie sa existe intr-un acvariu stabil.

Acvaristica este simpla.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

•