Jump to content

  •   

Planaria


  • You cannot reply to this topic
11 replies to this topic
zyku83
  • Member
  • PipPip
  • 144 posts
  • Locationcluj

Posted 19 August 2011 - 06:30 PM

Salutare dragi colegi, deoarece m'am lovit si eu de aceasta problema m'am gandit ca ar fi util sa fac acest post pe aceasta tema. Din cate am discutat si cu alti colegi cel mai bun "dusman" al planariilor ar fi gurami, dar in unele cazuri cum a fost si al meu nu se preta deoarece dupa masa isi incantau papilele gustative si cu ceva "fructe de mare"
Pentru a mentine populatia sub control, am apelat la microrasbora galaxy dar acestia pot consuma doar puii de planarii, insa pt cei maturi am facut o capcana inspirat fiind de urmatorul clip care chiar functioneaza foarte bine:



sau pt acvarii mai mari o alta varianta



Sper sa fie util, sau cel mai bine sa nu aveti nevoie :)
Trebuie sa invarti un fir bun inainte sa poti tese un vis maret...

Desire999
  • Member
  • PipPipPip
  • 587 posts
  • LocationZalau

Posted 19 August 2011 - 09:10 PM

moama ce urati sunt. de la ce apar? eu nu ama vut probleme cu asa ceva. cred...

aquafm
  • Member
  • PipPip
  • 301 posts

Posted 19 August 2011 - 09:46 PM

No, eu asa monstri de planarii n-am vazut niciodata. La mine asasinii halesc orice vierme misuna prin substrat, ca melci maidanezi nu mai au demult.
" - Nu sinteti prea nervos, cu toata agitatia din jur?
- Nu, a raspuns linistit maestrul zen. In afara acestei agitatii, totul este foarte calm" (Henri Brunel - Zambete zen)

Claudiu

    Administrator

  • Administrators
  • 7,092 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 20 August 2011 - 12:31 AM

Bravo. Excelente materiale.

Acvaristica este simpla.


clau_74
  • Member
  • PipPip
  • 60 posts
  • LocationC-ta

Posted 20 August 2011 - 07:31 AM

Planarii apar de la excesul de mancare si vei scapa fff greu.Metoda care am folosit-o "pescuitul planarilor ":ata papiota ,o bucata de carne si putina rabdare . Se leaga carnea(1 cm ),o itroduci in acvariu pe substrat , dupa 10 min. scoti bucata de carne si o clatesti sub jetul de apa,repeti operatia de mai multe ori,a doua zi o iei de la capat ..
Captura este mai mare cand lumina in acvariu este stinsa .
Ce tie nu-ti place, altuia nu-i face. Ca nu toata lumea are aceleasi gusturi.

zyku83
  • Member
  • PipPip
  • 144 posts
  • Locationcluj

Posted 20 August 2011 - 11:12 AM

Nu stiu de unde si cum apar, eu cred ca i'am luat la pachet cu ceva plante doarece sunt destul de zgarcit cu hrana vietuitoarelor din acvariu (primesc cam la 3 zile hrana in cantitate moderata pestii o consuma in cateva minute, iar crevetii si melcii in 2-3 ore) Si eu am asasini, dar sincer nu i'am vazut si nu cred ca mananca asa ceva, in schimb pestilor chiar le plac :). Oricum, daca va pricopsiti cu ei aceste capcane chiar functioneaza, iar daca nu reusiti sa scapati de ei in totalitate macar le tineti populatia sub control. Eu puneam capcana (facuta dintr'o seringa mai mare) seara dupa ora stingerii si dimineata era plina, iar ca momeala am folosit carne de vita + granule tetra prina discus.

Cele bune va doresc!
Trebuie sa invarti un fir bun inainte sa poti tese un vis maret...

aquafm
  • Member
  • PipPip
  • 301 posts

Posted 20 August 2011 - 01:23 PM

Nici eu n-am vazut efectiv sasinii in actiune, dar in acvariu de crestere a crevetilor Amano au aparut la un moment dat niste planarii si pentru ca puii de microrasbore era prea mici pentruu ele am pus doi asasini. De atunci n-am mai vazut nici o planarie in acel acvariu.
" - Nu sinteti prea nervos, cu toata agitatia din jur?
- Nu, a raspuns linistit maestrul zen. In afara acestei agitatii, totul este foarte calm" (Henri Brunel - Zambete zen)

zyku83
  • Member
  • PipPip
  • 144 posts
  • Locationcluj

Posted 20 August 2011 - 11:02 PM

Pana sa ii prind cu aceasta capcana ii mai "pescuiam" si eu dar nu la "undita cu, carne" cum descria colegul clau_74 mai sus, ci injectam easy carbo pe cei pe care ii vedeam pe sticla, plante etc. Daca ai chef sa stai la vanatoare mor f repede si usor asa, dupa ce ai pulverizat putin EC pe "dansul" in 2 secunte este :D
Trebuie sa invarti un fir bun inainte sa poti tese un vis maret...

zyku83
  • Member
  • PipPip
  • 144 posts
  • Locationcluj

Posted 27 August 2011 - 12:10 PM

Azi diminieata am gasit un crevete mort (nu stiu cauzele) si cand l'am scos afara era plin de planarii in el printre oua (destul de scarbos) inca isi mai misca picioarele. M'am suparat si am sa pescuiesc cu capcana pana nu mai prind nicunul poate cu perseverenta o sa reusesc sa ii starpesc.

P.S.: credeti ca planariile au putut sa ii vina de hac? mie personal mi'ar veni greu sa cred...
Ce ziceti de acest material?




Trebuie sa invarti un fir bun inainte sa poti tese un vis maret...

Claudiu

    Administrator

  • Administrators
  • 7,092 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 27 August 2011 - 12:29 PM

Sa ne intelegem. Planariile nu sunt paraziti. Sunt viermi lati, care au un meniu asemnator cu cel al pestilor. Niciodata planariile nu vor "ataca" indivizi sanatosi.
In filmulet cred ca e vorba de viermi sau crustacei paraziti.Nu se vede foarte bine. Dupa indicatiile celor de la JBL, se poate scapa usor de ei cu Aradol.

Acvaristica este simpla.


KATANA
  • Member
  • 1 posts
  • LocationBRAILA

Posted 24 June 2014 - 10:53 AM

Dragi Colegi acvaristi, am fost exasperat de planarii in acvariul cu creveti, alaturat va atasez un filmulet sa va speriati si voi( a nu se viziona inainte de culcare smile.png)

eram disperat de ele dar am incercat un remediu ieftin si la indemana oricui:

Am fost la farmacia veterinara si am cerut 2 pastile de ROMBENDAZOL F fabricat de Romvac. Farmacistul a spus ca nu poate desface un flacon pt mine asa ca a trebuit sa achizitionez un tub intreg la 25 lei (100 comprimate). Am pisat in lingura o pastiluta si am dizolvat-o intr-un paharel cu apa din acvariul cu pricina, am adaugat pastiluta pisata la 65 l apa (cel de la care am leacul a spus o jumatate de pastiluta la 25 l apa, eu trebuia sa pun mai mult de o pastiluta intrucat aveam peste 50 l). In mod normal a doua zi se face un schimb de apa de 50%, eu nu am mai facut si crevetii nu au patit nimic, nici ancistrusul care era pe acolo. Nu le-a fost afectata pofta de mancare sau altceva. Incepand cu a doua zi se vedeau rezultate, in maxim 4-5 zile nu am mai vazut nici urma de planarie. Nu va asteptati sa le vedeti moarte, dispar pur si simplu sau le halesc crevetii. Am 2 luni de la tratament si nu am mai vazut asa ceva.

Sper sa nu va fi plictisit si sa va fi fost de ajutor.



Claudiu

    Administrator

  • Administrators
  • 7,092 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 24 June 2014 - 05:42 PM

Incearca sa folosesti pe viitor niste farfurioare in care sa hranesti crevetii. Planariile au aparut ca urmare a excesului de hrana neconsumata.


Acvaristica este simpla.






0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

  •