Jump to content

•   

Cu ce va hraniti pestii ?

• You cannot reply to this topic
25 replies to this topic
Claudiu

Administrator

• Administrators
  • 7,092 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 08 August 2011 - 05:45 PM

Sunt in cautarea unei formule de a hrani pestii. Oscilez intre hrana vie, congelata si uscata. Voi ce folositi si ce rezultate aveti ?

Acvaristica este simpla.

mogo
  • Member
  • PipPipPip
  • 883 posts
  • LocationDej

Posted 08 August 2011 - 05:54 PM

normal ca as prefera cea vie...dar nu pot sa le ofer conditii viermilor tubifex sa ramana vi si proaspeti

dupa cei vi...i prefer pe gei gongelati...artemia...tubifex..larve...etc.

si in cele din urma hrana uscata de buna calitate...
Cine merge incet,merge sanatos...cine merge sanatos,merge departe!

mantus
  • Member
  • PipPip
  • 279 posts
  • LocationDej

Posted 08 August 2011 - 07:05 PM

Eu unul le diversific hrana. si ii hranesc cu hrana uscata (ceva granule si tubifex) si hrana congelata (artemia, larve de tantar si ceva viermisori rosi). Hrana congelata am achizitionat-o de la Jucu si sunt multumit ca raport calitate - pret. Oricum de cand am inceput sa le administrez hrana congelata pestii au inceut sa creasca mult mai repede, iar culorile lor s-au intensificat foarte tare ;-)

clau_74
  • Member
  • PipPip
  • 60 posts
  • LocationC-ta

Posted 08 August 2011 - 07:46 PM

Folosesc hrana uscata (granule 4-5 tipuri, fulgi 2-3 tipuri) , hrana congelata - tubi din Bulgaria cumparati si carne de peste tocata fff marunt.
Ce tie nu-ti place, altuia nu-i face. Ca nu toata lumea are aceleasi gusturi.

Claudiu

Administrator

• Administrators
  • 7,092 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 08 August 2011 - 09:13 PM

Ce firme recomandati ?

Acvaristica este simpla.

mogo
  • Member
  • PipPipPip
  • 883 posts
  • LocationDej

Posted 08 August 2011 - 10:11 PM

hikari...clar fara discutie...de aia am cumparat acum nu demult pt. viitori pesti care o sa-mi populeze acvariul...
Cine merge incet,merge sanatos...cine merge sanatos,merge departe!

Mihai Micu
  • Member
  • PipPipPip
  • 824 posts
  • Location!@#$

Posted 09 August 2011 - 09:19 AM

Eu ii hranesc de cand ma stiu cu hrana uscata, inainte am folosit fulgii clasici de la Tetra dar mai nou am trecut pe Tetramin Crisps pentru ca se dizolva putintel mai greu in apa si ce ramane la suprafata trag in filtru cu skimmerul. Le mai dau Hikari dar doar la ciclide si JBL NovoBaby la pui cand ii cresc separat. Hrana vie sau congelata nu, am avut cateva experiente mai neplacute cu hrana alterata si am zis pas.
Candva vreau sa-mi iau instalatia aia "fancy" de eclozat artemia de la jbl. ;-) Cand aveam cory si rcs le dadeam TetraWafer Mix, ma distrau cum jucau fotbal cu pastilele prin acvariu. :victorie:
Recomandarea mea ramane Tetra sau Hikari amandoi producatorii fac hrana foarte buna.

andrei
  • Member
  • PipPip
  • 95 posts
  • LocationTimisoara

Posted 09 August 2011 - 10:39 AM

Eu le dau fulgi Tetra, micro granule Hikari, Algae Wafers Hikari (toti pestii/crevetii/melcii mananca chestia asta) si artemia inghetata. Din punctul meu de vedere Hikari fac hrana foarte buna.

clau_74
  • Member
  • PipPip
  • 60 posts
  • LocationC-ta

Posted 09 August 2011 - 10:44 AM

Firmele sunt Tetra si JBL
Ce tie nu-ti place, altuia nu-i face. Ca nu toata lumea are aceleasi gusturi.

Desire999
  • Member
  • PipPipPip
  • 587 posts
  • LocationZalau

Posted 09 August 2011 - 03:18 PM

Eu ii hranesc cu Tubifex uscati si Aqua tropical Flakes (ceea ce iubesc animalele mele foarte mult). Mai este foarte rar cand arunc 4-5 bobite mari de fish fix pentru crevetei, dar in rest si ei se dau la Aqua tropical mai ceva ca pestii

Panaque
  • Member
  • PipPip
  • 91 posts
  • LocationBucuresti

Posted 09 August 2011 - 06:20 PM

Doar hrana uscata: JBL Novo GranoMix, Hikari Sinking Wafers, Hikari Algae Wafers, Hikari First Bite, Sera Vipagran, TetraMin Granule, Tetra Discus.
LE: As spune ca la Tetra Min si Tetra Discus pestii practic se bat pe mancare, iar la Hikari Algae Wafers ancistrusii devin chiar violenti.

bobiciupe
  • Member
  • PipPipPip
  • 584 posts
  • LocationGherla

Posted 09 August 2011 - 09:55 PM

fulgi de la sera.
Iar cind noi nu vom mai fi...vor fi altii

Claudiu

Administrator

• Administrators
  • 7,092 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 17 August 2011 - 05:02 PM

A folosit cineva Ocean free ?

Acvaristica este simpla.

aquafm
  • Member
  • PipPip
  • 301 posts

Posted 19 August 2011 - 10:08 PM

La betta folosesc Ocean Nutrition Atison's Betta Food, ii place la nebunie, plus ceva fulgi pentru betta de la JBL la care stramba din nas plus cativa Enchytraeus albidus de doua ori pe saptamana.
Microrasborele primesc cam 7 feluri de mancare pentru diferite specii de pesti si nu i-am vazut refuzand niciodata nimic, un fel in fiecare zi. Firmele sint Hikari, JBL, Sera. Nu stiu de ce am ramas cu impresia ca Tetra nu e de treaba, asa ca le dau foarte rar. Viermi primesc tot rar pentru ca pana ajung pestii la ei astia au tulit-o in substrat. Ma rog, cei care scapa de Amano shrimps, asasini si Macrobrachium Lanchester. Pentru otto nu pun nimic special, am tot incercat cu diverse dar se multumesc cu biofilmul si algele din acvariu.
Masculul de Apistograma e la cura de recuperare, primeste viermi, refuza hrana pentru ciclide mici de la JBL dar de cand i-am pus 3 guppy in acvariu se da la granulele lor de la Sera.
" - Nu sinteti prea nervos, cu toata agitatia din jur?
- Nu, a raspuns linistit maestrul zen. In afara acestei agitatii, totul este foarte calm" (Henri Brunel - Zambete zen)

Vido
  • Member
  • PipPipPipPip
  • 1,100 posts
  • LocationSibiu

Posted 24 August 2011 - 02:13 PM

Avand ciclide africane, nu am avut un cost mare de intretinere a acvariului in comparatie cu cele plantate care necesita multa lumina/CO2/o multitudine de teste...

Asadar am cumparat o sumedenie de mancaruri de la Tetra la Sera la JBL la Tropical la Aquatic Nature ... pana am dat de NLS (New Life Spectrum).
Desi nu este asa de recunoscuta pe meleagurile noastre pentru ca nimeni nu o importa, tin sa zic ca odata ce vedeti lista de ingrediente ce se pun intr-o astfel de mancare va dati seama de ce este considerata de majoritatea acvaristilor experti, ca fiind cea mai buna mancare.

99% din macare e naturala si au o oferta foarte larga specializate pe anumite specii. De asemenea mancarea lor Thera A+, cu usturoi este un perfect anti-parazitic supliment.

Puteti gasi mai multe informatii pe http://nlsfishfood.com/

Exemplu:

Cichlid Formula

Guaranteed Analysis: Protein 34% Min., Fat 5% Min., Fiber 5% Max., Ash 9% Max., Moisture 8% Max.

Main Ingredients: Krill, Herring, Wheat Flour, Algae Meal, Soybean Isolate, Fish Oil, Beta Carotene, Spirulina, Garlic, Vitamin A Acetate, D-Activated Animal- Sterol (D3), Vitamin B12 Supplement, Riboflavin Supplement, Niacin, Folic Acid, Calcium Pantothenate, Pyridoxine Hydrochloride, Thiamine, Biotin.

TherA+A Formula

Guaranteed Analysis: Protein 38% Min., Fat 7% Min., Fiber 5% Max., Ash 9% Max., Moisture 8% Max.

Main Ingredients: Krill, Herring, Wheat Flour, Garlic, Algae Meal, Soybean Isolate, Fish Oil, Beta Carotene, Spirulina, Vitamin A Acetate, D-Activated Animal- Sterol (D3), Vitamin B12 Supplement, Riboflavin Supplement, Niacin, Folic Acid, Calcium Pantothenate, Pyridoxine Hydrochloride, Thiamine, Biotin.

Din experienta va pot zice ca nu am avut nici o problema legata de vreo boala la pesti de cand folosesc aceasta mancare.
Toata mancarea se consuma si nu raman reziduri prin apa, ca de la alte mancaruri.

Merita cei 10 ron in plus fata de celelalte mancaruri daca vreti sa nu aveti probleme cu pestii.

Mihai Micu
  • Member
  • PipPipPip
  • 824 posts
  • Location!@#$

Posted 24 August 2011 - 03:45 PM

Daca tot o dam in ingrediente si daca tot o folosesc de ceva vreme :lol:

TetraMin PRO Tropical Crisps

Guaranteed Analysis:
Crude Protein (Min.) 46.0%
Crude Fat (Min.) 12.0%
Crude Fiber (Max.) 3.0%
Moisture (Max.) 8.0%

Ingredients:
Fish Meal, Dried Yeast, Corn Starch, Shrimp Meal, Wheat Gluten, Ground Brown Rice, Potato Protein, Soybean Oil, Dehulled Soybean Meal, Fish Oil, Dried Skimmed Milk, Sorbitol, Lecithin, Algae Meal, L-Carnitine, Ascorbic Acid (Source of Vit. C), Inositol, Niacin, L-Ascorbyl-2-Polyphosphate, A-Tocopherol-Acetate (Source of Vit. E), Riboflavin-5-Phosphate (Source of Vit. B2), D-Calcium Pantothenate, Thiamine Mononitrate (Source of Vit. B1), Pyridoxine Hydrochloride (Source of Vit. B6), Vitamin A Palmitate, Folic Acid, Menadione Sodium Bisulfite Complex (Source of Vit. K Activity), Cyanocobalamin (Source of Vit. B12), Cholecalciferol (Source of Vit. D3), Manganese Sulfate, Zinc Sulfate, Ferrous Sulfate, Cobalt Sulfate, Colors Include: Blue 2 Lake, Red 3 Dye, Yellow 5 Lake and Yellow 6 Lake, Ethoxyquin and Citric Acid as Preservatives.

BBogdan
  • Member
  • PipPipPip
  • 812 posts
  • LocationCluj

Posted 24 August 2011 - 04:32 PM

Avand ciclide africane, nu am avut un cost mare de intretinere a acvariului in comparatie cu cele plantate care necesita multa lumina/CO2/o multitudine de teste...

Asadar am cumparat o sumedenie de mancaruri de la Tetra la Sera la JBL la Tropical la Aquatic Nature ... pana am dat de NLS (New Life Spectrum).
Desi nu este asa de recunoscuta pe meleagurile noastre pentru ca nimeni nu o importa, tin sa zic ca odata ce vedeti lista de ingrediente ce se pun intr-o astfel de mancare va dati seama de ce este considerata de majoritatea acvaristilor experti, ca fiind cea mai buna mancare.

99% din macare e naturala si au o oferta foarte larga specializate pe anumite specii. De asemenea mancarea lor Thera A+, cu usturoi este un perfect anti-parazitic supliment.

Puteti gasi mai multe informatii pe http://nlsfishfood.com/

Exemplu:

Cichlid Formula

Guaranteed Analysis: Protein 34% Min., Fat 5% Min., Fiber 5% Max., Ash 9% Max., Moisture 8% Max.

Main Ingredients: Krill, Herring, Wheat Flour, Algae Meal, Soybean Isolate, Fish Oil, Beta Carotene, Spirulina, Garlic, Vitamin A Acetate, D-Activated Animal- Sterol (D3), Vitamin B12 Supplement, Riboflavin Supplement, Niacin, Folic Acid, Calcium Pantothenate, Pyridoxine Hydrochloride, Thiamine, Biotin.

TherA+A Formula

Guaranteed Analysis: Protein 38% Min., Fat 7% Min., Fiber 5% Max., Ash 9% Max., Moisture 8% Max.

Main Ingredients: Krill, Herring, Wheat Flour, Garlic, Algae Meal, Soybean Isolate, Fish Oil, Beta Carotene, Spirulina, Vitamin A Acetate, D-Activated Animal- Sterol (D3), Vitamin B12 Supplement, Riboflavin Supplement, Niacin, Folic Acid, Calcium Pantothenate, Pyridoxine Hydrochloride, Thiamine, Biotin.

Din experienta va pot zice ca nu am avut nici o problema legata de vreo boala la pesti de cand folosesc aceasta mancare.
Toata mancarea se consuma si nu raman reziduri prin apa, ca de la alte mancaruri.

Merita cei 10 ron in plus fata de celelalte mancaruri daca vreti sa nu aveti probleme cu pestii.

Si de unde as putea achizitiona acest tip de hrana?!

Vido
  • Member
  • PipPipPipPip
  • 1,100 posts
  • LocationSibiu

Posted 24 August 2011 - 11:43 PM

www.feedmyfish.co.uk

Claudiu

Administrator

• Administrators
  • 7,092 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 18 March 2012 - 12:03 AM

Am mai incercat intre timp naupli de artemia salina, de care am fost foarte multumit. Recomand, mai ales in cazul puilor. Cresc vazand cu ochii.

Acvaristica este simpla.

albinik
  • Member
  • 8 posts
  • LocationBACAU-Bacau

Posted 18 March 2012 - 12:35 PM

Eu sunt de parere ca hrana vie e cea mai buna, in rest enumeram; <de necontestat si mult inaintea tuturor> consider NEW LIFE SPECTRUM-in orice formula ,TETRA-in special tetradiskus,JBL...celelalte marci nu am folosit deci nu pot sa ma pronunt.La capatul opus<dar mult mai ieftin>TROCO,SAK si total de nerecomandat asazisii purici de balta uscati.Ca hrana vie ..personal nu am folosit decat white worms,microviermi si artemia proaspat eclozata care are mare valoare nutritiva doar in prima zi de viata...rareori folosesc tubifex si tablete congelate.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

•