Jump to content

•   

Recomandare sol acvariu

• You cannot reply to this topic
5 replies to this topic
MasterBlaster
  • Member
  • Pip
  • 48 posts
  • LocationBucuresti

Posted 08 March 2018 - 11:47 AM

Hello ,

Am nevoie de recomandarile voastre pentru alegerea solului pt un acvariu de 126l pe care doresc sa l plantez ( destul de puternic dar cu plante usoare - in principal fara nevoi mari de carbon). Intrucat sunt un incepator m-am gandit sa pun un sol care ofera nutrienti plantelor incet, pe o perioada lunga (cel putin un an) ca sa nu fie nevoie sa umbl la el.

Pana acum m-am gandit la ceva asemanator  JBL 7 Balls plus Sol fertil ADA Aqua Soil Amazonia Light 9l fara alt substrat . Singurul dezavantaj ar fi ca estetic prefer un sol deschis .

Multumesc 

Claudiu

Administrator

• Administrators
  • 7,092 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 10 March 2018 - 10:02 AM

Daca vrei substrat deschis poti merge pe Dennerle DeponitMix Professional 9in1 si un quartz care iti place. Daca alegi varianta de aqua soil, indiferent de firma, nu mai ai nevoie de altceva sub el. 7 balls sunt bune din punct de vedere nutritiv, dar argila aceea o sa iti tot iasa din substrat cand te asptepti mai putin si iti murdareste apa. 7 balls se foloseste mai degraba ca un supliment pentru plantele mofturoase dupa ce substratul este epuizat mai degraba decat o solutie de sol fertil initial.

Acvaristica este simpla.

MasterBlaster
  • Member
  • Pip
  • 48 posts
  • LocationBucuresti

Posted 11 March 2018 - 10:07 PM

Merci Claudiu . Cred ca raman la Substrat fertilizant Dennerle DeponitMix Professional 9in1 4.8kg + nisip . 5k din fiecare ar trebui sa fie destul pt un acvariu de 126l ?

Claudiu

Administrator

• Administrators
  • 7,092 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 14 March 2018 - 05:18 PM

Ce dimensiuni are acvariul ?

Acvaristica este simpla.

MasterBlaster
  • Member
  • Pip
  • 48 posts