Jump to content

•   

Intrebare

• You cannot reply to this topic
26 replies to this topic
Cristi
  • Member
  • Pip
  • 21 posts
  • LocationBucuresti- Militari

Posted 07 June 2017 - 09:05 PM

Am o problema mare cu pestii din acvariu ca imi mor in fiecare zi 4-5 pesti, au ceva pete albe pe iei si am incercat sa rezolv problema cu schimburi cu bicarbonat de sodiu si nu a dat rezultate.

Am pus si albastru de metil dar tot degeaba.

Ce pot face sa nu mai imi moara din pesti in fiecare zi? :cry:

Am un acvariu de 225 de litri.

Acvarist batran

Claudiu

Administrator

• Administrators
  • 7,029 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 07 June 2017 - 09:09 PM

Ai adus pesti in acvariu cu putin timp inainte sa inceapa sa moara ? Ce parametri are apa dn acvariu ? Ce filtrare ai ? Cu ce frecventa schimbi apa si in ce proportie ? Acvariul este ciclat ?

Acvaristica este simpla.

Cristi
  • Member
  • Pip
  • 21 posts

Posted 07 June 2017 - 09:28 PM

Am 3 filtre, 2 interne, unul Resun si unul Hailea si unul extern JEBO cu pompa.

Am am facut schimburi cu apa cu bicarbonat de sodiu ca asa mi-a zis un crescator de pesti.

Am incercat si cu albastru de metil, dar nu a dat rezultate,au pelicula alba pe corp si tremura toti pestii din acvariu, stau cu capul in jos. Apa o schimb in fiecare saptamana,scot un sfert din cantitate. Am acvariu de 225 de litri. Ce pot face sa raresc mortalitatea? Mai imi poate da cineva un sfat ce sa fac ca sa nu mai imi moara din pesti in fiecare zi? :sad:

Edited by Cristi, 08 June 2017 - 06:47 AM.

Acvarist batran

Nebunu
  • Member
  • Pip
  • 12 posts
  • LocationPlovdiv, Bulgaria

Posted 08 June 2017 - 07:42 AM

Poti sa pui si o poza sa vedem despre ce e vorba? Daca iti mor asa multi in fiecare zi e posibil sa fie cam tarziu. 

Cristi
  • Member
  • Pip
  • 21 posts

Posted 08 June 2017 - 11:06 AM

Am poza intr-un fisier cu tot acvariul dar nu stiu cum sa pun fisierul aici.

Dar poza e veche dar ca sa vedeti in general cat de mare e acvariu la 225 de litri.

Pestii cam tremura si cam stau cu capul in jos si au pelicula alba.

Edited by Cristi, 08 June 2017 - 11:06 AM.

Acvarist batran

Nebunu
  • Member
  • Pip
  • 12 posts

Posted 08 June 2017 - 01:25 PM

E greu sa imi dau cu parerea fara poza. Eu am patit chestia asta doar o data, am cumparat o pereche de ramirezi si a doua zi dimineata femela era asa cum zici tu. Pana seara a murit. Spre fericirea mea ceilalti pesti au fost ok. Incearca cu orice care vindeca parazitii de piele, malachite green, costapur, esha ( astea enumerate dau efect foarte bun de obicei ).

Apropo, partea cu bicarbonatul nu am inteles-o, aici unde stau eu in Bulgaria nu se practica chestia asta. 

Cristi
  • Member
  • Pip
  • 21 posts

Posted 08 June 2017 - 06:19 PM

Am facut astazi schimb de apa si am pus albastru de metil.

Sper sa  nu mai moara din pesti.

Cu bicarbonatul mi-a zis un crescator de pesti sa fac asa dar am renuntat ca nu a dat rezultate.

Edited by Cristi, 08 June 2017 - 06:23 PM.

Acvarist batran

Claudiu

Administrator

• Administrators
  • 7,029 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 09 June 2017 - 09:24 AM

Bicarbonatul de sodiu nu este un medicament. Ti-a fost recomandat pentru ca acest mareste pH-ul, insa nu are un rol activ in lupta cu boala. Sansele sa salvezi pestii sunt destul de mici orice ai folosi. Ai ajuns in aceasta situatie cel mai probabil din cauza faptului ca pestii tai au sistem imunitar slab si acesta a fost incapabil sa lupte cu agenti patogeni care ar fi fost inofensivi in mod normal. Ce a slabit sistemul imunitar al pestilor ? Probabil parametri inadecvati si inconstanti ai apei.

Poti sa iei un peste mort si sa mergi cu el la Facultatea de medicina veterinara aflata in cadrul USAMV Bucuresti. Ei pot identifica boala si ulterior poti afla si ce tratament s-ar potrivi. Ce nu iti vor putea spune cu exactitate este ce a anume a declansat boala. Ca sa nu ajungi din nou in aceasta situatie ar trebui sa analizezi periodic apa din acvariu. Informatii despre pH, amoniac/amoniu, nitriti, nitrati, duritate, temperatura ar fi bine sa ai mereu. Daca corectezi relativ repede parametrii care nu se afla in limita recomandata si nu expui pestii timp indelungat la conditii improprii, iti garantez ca nu se vor imbolnavi niciodata.

Acvaristica este simpla.

Cristi
  • Member
  • Pip
  • 21 posts

Posted 09 June 2017 - 10:45 AM

Am inceput tratamentul cu albastru de metil de ieri ca am scos mai multa apa din acvariu.

Deocamdata vad ca nu mai imi mor din pesti.

Sper sa dea rezultate si va multumesc pentru sfaturi.

Revin cu intrebari daca o sa mai moara din pesti.

Cel mai sigur e de la gris dar deocamdata sunt in tratament cu albastru de metil.

Edited by Cristi, 09 June 2017 - 10:48 AM.

Acvarist batran

scorpionul
  • Member
  • PipPip
  • 461 posts
  • LocationBucuresti

Posted 09 June 2017 - 11:47 AM

nu te zbate aiurea cu metode la intamplare. Ia niste teste de apa si vezi ce se intampla cu apa . Ai aici la Cristi Ionescu care sta pe la Moghioros niste teste de apa. http://www.tucradio-...3&product_id=71  Ia-le de urgenta si masoara apa din acvariu. Pe urma scrie rezultatele si discutam. Si apropo de bicarbonat: folosit la intamplare fara o masuratoare de ph poate fi dezastru in acvariu. Una din sensibilitatile pestilor este schimbarea brusca de ph. Bicarbonatul iti schimba instantaneu ph in apa

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram

Cristi
  • Member
  • Pip
  • 21 posts

Posted 09 June 2017 - 06:28 PM

Am vazut pe site-ul lui Cristi Ionescu dar e prea scump.

Vad ca cu albastru de metil pestii si-au cam revenit.

Va multumesc pentru sfaturi.

Acvarist batran

Nebunu
  • Member
  • Pip
  • 12 posts

Posted 12 June 2017 - 08:33 AM

Albastru de metil pentru mine nu e eficient, e mai degraba folosit preventiv. Eu personal am trecut prin cateva boli cu pestii si sincer daca nu reactionezi repede si cu tratamentul destinat bolii respective ( in cazul in care poti identifica boala rapid, daca nu incerci mai multe variante de tratament ) nu ai nici o sansa sa ii salvezi. Victime o sa fie mereu, daca poti salva ceva e bine. 

Succes, sper sa isi revina!

Cristi
  • Member
  • Pip
  • 21 posts

Posted 12 June 2017 - 08:47 PM

Si cam ce tratament sa le fac?

Ca am incercat aproape pe toate.

Poate aveti voi vreo ideie.

Acvarist batran

Nebunu
  • Member
  • Pip
  • 12 posts

Posted 12 June 2017 - 09:11 PM

Eu tot speram la o poza, altfel doar ghicim aici.

Cristi
  • Member
  • Pip
  • 21 posts

Posted 13 June 2017 - 08:41 PM

Am 2 poze mai vechi cu acvariul dar nu reusesc sa le pun aici

Pestii vad ca au inceput sa isi revina cu albastru de metil si apa e crystal.

Daca mai apar probleme va anunt aici.

Edited by Cristi, 13 June 2017 - 08:43 PM.

Acvarist batran

Cristi
  • Member
  • Pip
  • 21 posts

Posted 25 July 2017 - 09:57 AM

Vad ca iarasi am probleme cu pestii din acvariu ca tremura,au pete albe pe iei,dar nu au gris si fac tumbe si astazi mi-au murit 5 pesti.

Am pus verde de malachit,albastru de metil si am mai pus si Medica Contralck de la Tetra dar nu rezolv aceasta problema.Are cineva ideie ce solutie sa mai pun sau ce e de facut?

Ca nu stiu pe cine sa mai intreb.

Edited by Cristi, 25 July 2017 - 09:58 AM.

Acvarist batran

scorpionul
  • Member
  • PipPip
  • 461 posts
  • LocationBucuresti

Posted 25 July 2017 - 02:17 PM

fara teste e greu de spus. Problemele se trag de la apa. Poate apa in zona ta e cu probleme

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram

Cristi
  • Member
  • Pip
  • 21 posts

Posted 25 July 2017 - 04:01 PM

Apa care o pun în acvariu o țin în sticle de plastic fără capace 7 zile ca sa iasă clorul.Mai exista vreo soluție de pus în acvariu? A mai pățit cineva aceasta problema cu peștii din acvariu?
Acvarist batran

Claudiu

Administrator

• Administrators
  • 7,029 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 25 July 2017 - 05:55 PM

Ce procent din apa schimbi si la cat timp ?

Acvaristica este simpla.

Cristi
  • Member
  • Pip
  • 21 posts

Posted 25 July 2017 - 06:29 PM

Schimb 30 de litri in fiecare saptamana la 7 zile.

Poate ai tu o ideie cum sa rezolv problema asta.

Acvarist batran

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

•