Jump to content

  •   

Marin 200l


  • You cannot reply to this topic
17 replies to this topic
Lacoste

    Advanced Member

  • Member
  • PipPipPip
  • 530 posts

Posted 09 December 2008 - 01:17 PM

Desi aquascapingul este probabil cea mai importanta ramura a acvaristicii care ma atrage datorita faptului ca se poate recrea un colt de rai sub apa, acvaristica marina reprezinta un vis pentru mine, un vis pe cale sa se implineasca. Dupa ce am adunat pe componente de cateva luni incoace, astazi imi voi lipi acvariul. Voi reveni cu poze dupa ce acesta va fi lipit urmand ca periodic sa mai adaug niste poze.

Lacoste

    Advanced Member

  • Member
  • PipPipPip
  • 530 posts

Posted 21 December 2008 - 03:56 PM

Si iata ca vin si primele poze. Acvariul nu are inca lumina , pozele avand o calitate nasoala. Urmeaza sa mai introduc si piatra, calcaroasa in special, sa pun robinete pe scurgeri pentru a scadea nivelul apei din sump, sa pun un gratar in zona materialelor filtrante pe care sa stea perlonul si buretii pentru a nu fi scufundati in apa... mai este de lucru si de investit.

Am folosit in schimb produse de calitate zic eu: skimmer Turboflotor 1000 multi sl si pompa recirculare OR 2500 de la Aquamedic, am folosit spartura de coral granulatie <1 mm, sare de la dupla, bacterii la fel.... imi pare rau in schimb ca nu pot sa cumpar piatra vie care m-ar fi ajutat in procesul de filtrare biologica si ciclare al acvariului.

Posted Image

Posted Image

ppuuffyy
  • Member
  • 7 posts

Posted 21 December 2008 - 06:36 PM

In primul rand succes la acvariu.

In al doilea rand din cate stiu eu piatra vie se gaseste la toate peturile din Debrecen (70 km de Oradea). Si in principiu orice poti avea nevoie pentru un acvariu marin (tehnica sau vietate - chiar si alge decorative) gasesti la peturile respective.

marz

    Crevetist

  • Member
  • PipPip
  • 301 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 22 December 2008 - 02:26 PM

Frumos. :)
Sunt curios cum va iesi si chiar te rog sa detaliezi cat de mult, pentru ca eu habar n-am de sistemele si tehnica necesare pentru un marin.

Ce vrei sa tii in el ? Doar pesti sau si corali/nevertebrate ?

Lacoste

    Advanced Member

  • Member
  • PipPipPip
  • 530 posts

Posted 22 December 2008 - 02:37 PM

initial doream doar un fishonly de 200l fara sump skimmer si alte cacaturi. Treptat tot mi-am modificat 'tinta' si am ajuns la un acvariu marin in care sa pot tine si niste corali moi. Nu prea are rost sa detaliez pentru ca partea care probabil ca intereseaza pe toata lumea (sumpul) nu este facut cum trebuie din cauza spatiului restrans. Este primul acvariu marin pe care il fac si voi avea de invatat probabil din aceasta experienta.

Voi folosi iluminare T5, 4 tuburi de 39 desi poate la inceput voi avea doar un tub t8 actinic.

Acvariul va sta la ciclat o luna jumate, poate chiar 2, timp in care isi vor face simtita prezenta in acvariu doar niste crabi poate. :)

Cert este ca marinele sunt acvarii galagioase si cei care isi doresc unul sa nu isi faca unul intr-o camera in care doarme daca este o persoana sensibila la galagie.

jiorely
  • Member
  • PipPip
  • 83 posts

Posted 17 February 2009 - 07:30 AM

Ceva noutati? Sunt foarte curios cum merge, cat de greu se intretine?

Crapu'
  • Member
  • PipPip
  • 87 posts

Posted 17 February 2009 - 09:32 AM

Ma bucur ca te-ai apucat de marin! Eu habar nu am despre ce presupune un marin, insa ma gadila la buzunar o astfel de cheltuiala. Te rog sa dai curs invitatiei lui marzzx de a detalia putin despre acvariile marine ca sa ne luminam si noi astia carora ne e lene sa gugalim. Spor la treaba!!! Astept sa vad posturile urmatoare!
"Dragostea e singura inflamatie a inimii care coace in inima si fistulizeaza in vagin..." (Prof. Dr. Petre Florescu - Profesor de Morfopatologie U.M.F. Cluj Napoca)
***
Za Crib [Reloaded]

Lacoste

    Advanced Member

  • Member
  • PipPipPip
  • 530 posts

Posted 17 February 2009 - 02:49 PM

nu este atat de greu de intretinut cum ati tinde si am tins si eu sa cred. costurile intr-adevar sunt marisoare si aici ma refer la faptul ca fara skimmer si instalatie osmoza inversa nu are rost sa te apuci. doar acestea doua costa impreuna undeva la 1000 ron daca este sa iei ceva cat de cat.

legat de intretinere. Zilnic trebuie sa completez apa care se evapora. La temperaturile de acum se evapora 2 litri pe zi, dar pe timp de vara cand poate voi pune si ceva coolere vor fi pierderi de 5 litri ma cam tem, dar completez cu apa de osmoza pentru ca apa se evapora, dar sarea ramane deci nu va faceti probleme ca o sa coste nu stiu cat sarea... sarea ii cea mai mica problema. Daca nu ai un bazin suprapopulat poti sa schimbi apa la 2-3 saptamani, iar la acvariul meu 25 litri sunt suficienti la fiecare schimb de apa. La fiecare doua saptamani adaug BacterM pentru a ajuta la procesul de filtrare. Momentan am unele probleme cu algele maro in zonele in care nu circula cum trebuie apa, motiv pentru care voi mai baga niste piatra vie care va mai reduce din nitrati (piatra vie are un rol foarte important in reducerea nitratilor din acvariu).

Joi voi primi 10 kg de piatra vie, niste piatra de la marea neagra si niste polipi. Dupa ce le pun in acvariu voi atasa si niste poze.

Apropos, intre timp au ajuns in acvariu si 3 pestisori doi clowni si un demsel si un cleaning shrimp.

Lacoste

    Advanced Member

  • Member
  • PipPipPip
  • 530 posts

Posted 19 February 2009 - 06:32 PM

Si iata si pozele. cele 10 kg de piatra vie s-au cam transformat in 15 si ii multumesc pe aceasta cale lui vily pentru amabilitatea de a-mi trimite 4 pietre mi se pare in plus de o calitate foarte buna si de a-mi trimite si 2 specii de zoanthusi.

Posted Image

Nemo si ta'su
Posted Image

Nagy Attila

    Aquascaper veritabil

  • Member
  • PipPipPip
  • 566 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 19 February 2009 - 10:52 PM

Felicitari!
Arata foarte bine acvariul, nu ma pricep la marine dar imi plac foarte mult pestisori Nemo. Ai niste exemplari foarte frumosi. Pune o poza altul decat cu moonlight sa vedem coloritul pietrelor. Parca ar mai merge niste pietre sau mai cladite astea. Mult noroc cu el.
Vrei sa bagi si alti vietuitori? Niste shrimp sau pesti?

Lacoste

    Advanced Member

  • Member
  • PipPipPip
  • 530 posts

Posted 20 February 2009 - 01:44 PM

este un lysmata prin acvariu. as fi luat mai multi pesti poate, dar cand am mers eu la unguri nu aveau mai nimic si am ramas asadar la acesti 3 pestisori.

Este asa albastru acvariul de la neonul actinic nu de la moonlight. Nu prea am cum sa fac acuma sa se vada mai bine ce se intampla in acvariu. Cand voi pune si niste neoane gen daylight voi mai scoate din aceasta tenta albastra.

Lacoste

    Advanced Member

  • Member
  • PipPipPip
  • 530 posts

Posted 16 March 2009 - 01:20 PM

Noutati... :) am facut saptamana asta un drum pana la unguri, dar din pacate nu am putut sa cumpar si niste pesti fiindca erau carantinati, dar am cumparat un coral si anume Clavularia sau Green Star Polyp. De la ultimul post am schimbat si iluminatu in 2 tuburi T5: 1 de 10000k si unu de 15000k.

Posted Image
Posted Image
Posted Image

jiorely
  • Member
  • PipPip
  • 83 posts

Posted 16 March 2009 - 11:44 PM

Incepe sa capete culoare, imi place. Dar parca totusi iar sta mai bine cu un capac, ar mai ajuta si in privinta evaporarii. Cu una sau doua lambriuri de plastic (depinde de lungimea lambriului), un pic de silicon si un autocolant (totul sub 50 lei) ar iesi un capac eficient si ieftin. Iar cu un pic de scart si folie ai face si reflectoare, asta e valabil in cazul in care nu ti-ai propus cu totul altceva.

Lacoste

    Advanced Member

  • Member
  • PipPipPip
  • 530 posts

Posted 17 March 2009 - 01:09 PM

toata treaba ii ca eu am acest acvariu chiar in fata usii de la intrare si nu prea pot eu sa fac un capac de 50 lei dupa ce am bagat poate 4000 in acvariu... dupa cum este o vorba... sunt prea sarac sa imi permit lucruri ieftine asa ca mai astept sa imi iau la inceput inca un droser T5 pentru a putea face toata instalatia si apoi sa o integrez in ceva.

Am gasit acuma cu cumnatumeu o solutie si pentru capac... A luat el din filtrul de aer de la camionul lui ceva cilindru cu gaurele din tabla zincata... ala daca l-as taia eu in doua si uni la capete ar putea iesi un capac interesant. Daca pun reflectoare juwel voi reusi sa orientez lumina spre acvariu, dar totodata voi avea un efect interesant pe timp de noapte.

Nu va ajuta atat la partea cu evaporarea dar nu voi avea iarasi probleme cu temperatura pe timp de vara... pentru ca asta este... ori ai multa apa evaporata si mentii temperatura, ori mentii temperatura si ti se evapora peste 4-5 l de apa pe zi pe timp de vara

acvaristul77
  • Member
  • 2 posts

Posted 04 November 2009 - 12:28 PM

Vreau sa-ti urez si eu mult succes cu acvariul, arata tare bine.


Acvaristul
http://www.acvariimarine.com

Alex N.
  • Member
  • Pip
  • 12 posts

Posted 12 February 2010 - 09:53 AM

Salut :D
Ce se mai aude cu acvariul :D

Lacoste

    Advanced Member

  • Member
  • PipPipPip
  • 530 posts

Posted 12 February 2010 - 12:33 PM

Multe modificari nu au aparut, din pacate nu stiu ce se intampla cu coralii ca incepe sa nu le placa ceva prin acvariu :D.

Alex N.
  • Member
  • Pip
  • 12 posts

Posted 12 February 2010 - 12:37 PM

Pune poze poate te pot ajuta :D





0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

  •