Jump to content

  •   

Ajutor planaria!!

planaria

  • You cannot reply to this topic
4 replies to this topic
Adiacvaristu60
  • Member
  • PipPip
  • 195 posts
  • Locationvanatorii mici

Posted 06 July 2016 - 12:49 PM

Salutari! Am tot citit ca...planaria este un vierme inofensiv...care nu ataca vietatile.Atunci de ce imi omoara crevetii sanatosi,tineri (3-4 luni) care nu au semne de boala :smile:) ?Da gaura in abdomen si intra sa le manance "miezul" din coada! Intru-n crevete de 1.5 cm am gasit in interior 4 planaria care mancase atata carne incat devenisera rosii,una avea 2 capete,cred ca vroia sa se divizeze,am scos-o repede de acolo.Cand am vazut ca iese ceva rosu din crevete,am crezut ca l-am strivit eu cand am aranjat prin acvariu,dupa cateva secunde a inceput sa miste acel ceva,am luat repede minciocul sa prind vietatea (crevetele era pe o bila de cladophora si am scos cu totul),am adus crevetele sus,sa ma uit la el.Ieseau una dupa alta din cevete!Cum le atingeai se dezintegrau.Cred ca mancasera atat de mult incat structura planariilor avea de suferit.Nu am foarte multe,nu ma deranjaza vizual,zaresti cate una rar,dar imi este teama sa nu atace din nou.Am pus o capcana dintr-un test de apa de la tetra cu un furtunel in capac si in interior jbl novo prawn,nu vor sa intre in ea nici ziua si nici noaptea.Pe sticla se zaresc pui de cativa mm,semn ca vine invazia.Acvariile sunt foarte curate,singura posibila sursa de hrana cred eu ca ar fi frunzele de stejar in descompunere,conurile...in rest nu au ce manca,hranesc crevetii 1 data la 3 zile.Cu acvariul din imagine am problema,este mediul crevetilor CRS,in celalalt acvariu nu am nici o problema,desi filtrarea este mai slaba si posibila hrana din abundenta!Singurul lucru care pune o intrebare este substratul.In celalat am nisip normal,nu cumparat,iar la CRS am Akadama soil! Vreau sa caut o solutie sa ii elimin pe toti.

Attached Thumbnails

  • iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii.jpg

Edited by Adiacvaristu60, 06 July 2016 - 12:50 PM.


Claudiu

    Administrator

  • Administrators
  • 7,092 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 07 July 2016 - 09:14 PM

Incearca sa hranesti crevetii din tavita. Astfel planariile nu vor mai avea acces la hrana. Crevetii CRS iti mor din cauza temperaturii. Nu prea tolereaza bine temperaturi peste 23 de grade. Odata morti sau bolnavi, planariile ii ataca si se inmultesc. In acvariile cu pesti , acestea sunt mancate rapid. Se fac si acolo, dar nu apuci sa vezi nimic, pentru ca pestii le devoreaza la prima aparitie.


Acvaristica este simpla.


Adiacvaristu60
  • Member
  • PipPip
  • 195 posts
  • Locationvanatorii mici

Posted 07 July 2016 - 09:36 PM

Crevetii CRS NU mor din cauza temperaturii,femelele au oua,am pui tot timpul,alaltaieri au iesit puii.Temperatura acvariului a fost de 24 grade 80 la suta din timp,26 restul de 20 la suta din timp.Peste aceste valori temperatura nu a urcat niciodata,in acest moment am 24 la CRS si 23 la blue dream.Factorul temperatura este eliminat din start! Crevetii se hranesc din recipient de plastic transparent cu margini rotunjite si inalte de 3 cm,nu am mai avut bani cand am inceput sa iau farfurie si am gasit solutia aceasta.Planaria se hranesc direct din "farfurie" ;),apoi pleaca la plimbare.Ph-ul in ultimul timp este de 6,5, duritatea 3.5 grade,filtrare pe siporax cu filtru cascada.Conditiile sunt perfecte si nu mor niciodata 2 sau mai multi ci cate 1 singur odata la cateva saptamani,ucis de planaria,cu rani grave.Planaria ii omoara de sanatosi! Nu am creveti bonlavi sau pe moarte.Crevetele omorat de planaria avea in clesti o granula de hrana,pur si simplu l-a omorat instant,acel crevete avea un grad mai mare si era deosebit de restul,usor de diferentiat, cu 20 minute in urma inota fericit prin acvariu.Ceea ce se petrece in acvariu este foarte ciudat!Cand au hrana suficienta nu baga in seama crevetii,cand nu ii hranesc o iau razna,isi flutura capul pe deasupra substratului si ataca de la daphnia la melci si creveti.Daca un parametru ar cauza moartea coloniei,ar muri cu siguranta mult mai multi dintr-o data,si nu s-ar mai fi reprodus,zic eu.Cel putin la mine,planaria sunt un pericol fizic pentru creveti,sunt foarte rele.Am vrut sa filmez dar planariile au cam maxim 1 cm,si camera mea cea mai buna are 5 mpx...



Claudiu

    Administrator

  • Administrators
  • 7,092 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 07 July 2016 - 10:05 PM

Scoate crevetii si baga un peste mai marisor. In cateva zile vacurata tot acvariul. Nu il hrani cu nimic in acest timp.


Acvaristica este simpla.


Adiacvaristu60
  • Member
  • PipPip
  • 195 posts
  • Locationvanatorii mici

Posted 09 July 2016 - 09:45 PM

Ar fi o ultima solutie.Sunt creveti de cativa mm peste tot :)),nu prea pot sa ii prind pe toti.Am aspirat din substrat si am pus cativa pumni noi,sa fiu sigur ca macar nu se maiinmultesc planariile.Pana acum vad ca este mai ok,am prins in substrat cateva cand am aspirat :).







0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

  •