Jump to content

  •   

restartare material filtrant eheim pro


  • You cannot reply to this topic
2 replies to this topic
scorpionul
  • Member
  • PipPip
  • 465 posts
  • LocationBucuresti

Posted 17 January 2016 - 10:13 AM

Eu am aplicat metoda cu soda caustica. Am pus "din ochi" cam 4 linguri de soda caustica fulgi la 1L de apa. Am introdus pe urma substratul pro si l-am tot amestecat asa din ora in ora timp de 5-6 ore. Pot spune ca a iesit foarte multa mizerie din substrat. Seara am aruncat apa cu mizeria din ea si am repetat figura cu soda caustica. Am lasat toata noaptea sa actioneze. A doua zi am clatit de fffffffoarte multe ori substratul. Sincer nu am vrut sa bag sonda sa testez ph-ul. In schimb am pus in apa "curata" 10 pastile de aspirina ca sa neutralizez soda. Am repetat procedura cu amestecul din ora in ora. Mai pe la pranz( dupa cca 5-6 ore) am spalat substratul ca sa sa duca si aspirina din el. Am constatat "la mana" ca soda nu a fost anihilata, asa ca am repetat procedura cu inca 10 aspirine. Continuarea e clasica: amestecat din ora in ora si lasat peste noapte. A doua zi dupa clatiri indelungi am facut o masuratoare de ph si am constatat ca era 6,8. Ce am uitat sa spun e ca pentru masuratoare am folosit apa dintrun acvariu cu creveti unde ph era 6,08. Asa mi-am dat seama ca nici ultimele 10 aspirine nu au anihilat total soda caustica si am apelat la sarea de lamaie. Am folosit 4 pliculete la 1l de apa. Am amestecat bine si am introdus din nou substratul. Am tot amestecat din ora in ora si dupa cateva ore am decis sa vad cum stau cu ph-ul. Am clatit bine substratul si l-am masurat: ph3,8. Deci sarea de lamaie a actionat extrem de puternic asupra sodei caustice. Acum a ramas sa curat substratul de sarea de lamaie ca sa il pot folosi. Pot sa spun ca aceasta "eliminare" a sarii de lamaie a durat enorm de mult timp si am consumat ffffoarte multa apa. In cele din urma facand comparatie cu apa folosita la test cu ph 6,08, am reusit sa ridic ph-ul la substrat la 5,9 moment in care m-am oprit din clatit(deja ma plictisisem de cate teste cu masuratoare am facut). Am introdus substratul in canistra alaturi de inca 2 sertare cu alt material filtrant(pe care doar l-am spalat clasic la chiuveta), si i-am dat drumul sa functioneze. Am o zi de cand functioneaza si toata lumea (pestilor-plantelor) e multumita. Acum ramane sa se cicleze canistra si totul e ok. Am inceput aceasta procedura pentruca foloseam acest material filtrant de cel putin 4-5 ani, nu stiu cat l-a folosit inainte vechiul proprietar ca am luat canistra de la el cu material filtrant cu tot si dupa apa care a inceput sa se tulbure in acvariu mi-am dat seama ca acesta nu mai face fata. O sa va tin la curent cum merge filtrarea la mine in acvariu. Oricum sa vede diferenta majora intre substratul curatat si cel necuratat. Nu stiu cum este la interior dar la exterior arata foarte bine(ca nou)

 

acum la 2 zile de cand am "restartat" materialul filtrant eheim pro apa s-a limpezit si se vede clar o diferenta intre filtrarea canistrei inainte de curatare si acum. Desi am folosit soda caustica la filtrare toate vietuitoare din acvariu sunt ok si niciuna nu se resimte. Voi aplica aceeasi procedura in timp si pe celelalte materiale filtrante, cate un sertar pe rand


armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram

Claudiu

    Administrator

  • Administrators
  • 7,092 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 17 January 2016 - 03:10 PM

Oare nu era mai simplu sa sterilizezi cu clor ?


Acvaristica este simpla.


scorpionul
  • Member
  • PipPip
  • 465 posts
  • LocationBucuresti

Posted 17 January 2016 - 04:30 PM

stiu de metoda, dar unii au spus ca nu sunt multumiti de rezultat, de aceea am decis sa incerc altceva. Asta nu insemna ca metoda nu e buna, sunt prea multi factori care influenteaza rezultatul


armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram





0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

  •