Jump to content

  •   

O soluție de filtrare


  • You cannot reply to this topic
10 replies to this topic
Coste Vlad
  • Member
  • PipPip
  • 179 posts
  • LocationOradea

Posted 19 October 2015 - 09:22 AM

Salut, am un acvariu plantat de 140l.

Am un necaz, după ce mi se face gazonul fain și des trebuie sa îl scot pentru ca se acumulează mizerie sub el și nu o mai pot aspira.

Am înțeles ca ar fi o soluție cu filtrare biologica buna. Ma poate ajuta cineva?

"Cand cineva arunca cu pietre in tine,alege-le pe cele frumoase pentru un acvariu"

 

Coste Vlad

 


lukitza
  • Member
  • PipPip
  • 145 posts
  • Locationcluj-napoca

Posted 19 October 2015 - 10:30 AM

O filtrare biologica buna inseamna in general o cantitate mare de material filtrant.

In cazul tau nu cred ca merita facut sump deci ramane varianta cu filtru extern cat mai incapator.

Material filtrant bun inseamna piatra ponce, sera siporax, seachem matrix, ada bio rio. Le-am pus in ordinea crescatoare a pretului, depinde cat de larg ti-e buzunarul.



Claudiu

    Administrator

  • Administrators
  • 7,092 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 19 October 2015 - 10:40 AM

Aceasta problema apare deoarece nu tunzi gazonul la timp. Mizeria acumulata provine in special de la radacinile putrezite. Daca tunzi gazonul periodic, radacinile raman puternice si il poti aspira fara probleme, fara sa risti sa il smulgi.


Acvaristica este simpla.


liviu2384
  • Member
  • PipPip
  • 340 posts
  • Locationcluj napoca

Posted 19 October 2015 - 11:27 AM

Exact! si eu am gazon hc pe care-l tund la 3 saptamani. Aspirarea se face fara probleme iar planta creste foarte sanatoasa.



Coste Vlad
  • Member
  • PipPip
  • 179 posts
  • LocationOradea

Posted 20 October 2015 - 09:20 PM

O filtrare biologica buna inseamna in general o cantitate mare de material filtrant.
In cazul tau nu cred ca merita facut sump deci ramane varianta cu filtru extern cat mai incapator.
Material filtrant bun inseamna piatra ponce, sera siporax, seachem matrix, ada bio rio. Le-am pus in ordinea crescatoare a pretului, depinde cat de larg ti-e buzunarul.

Aceasta problema apare deoarece nu tunzi gazonul la timp. Mizeria acumulata provine in special de la radacinile putrezite. Daca tunzi gazonul periodic, radacinile raman puternice si il poti aspira fara probleme, fara sa risti sa il smulgi.



Se poate sa fie asa... îmi faci o recomandare de filtru extern ok. Știu ca la filtrarea biologica apa trebuie sa circule mai încet prin filtru.

"Cand cineva arunca cu pietre in tine,alege-le pe cele frumoase pentru un acvariu"

 

Coste Vlad

 


Coste Vlad
  • Member
  • PipPip
  • 179 posts
  • LocationOradea

Posted 20 October 2015 - 09:25 PM

20151020_131710.jpg

Am foarte puțin timp...as prefera sa investesc dacă se poate într-un sistem bun de filtrare.

"Cand cineva arunca cu pietre in tine,alege-le pe cele frumoase pentru un acvariu"

 

Coste Vlad

 


Claudiu

    Administrator

  • Administrators
  • 7,092 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 21 October 2015 - 02:59 AM

Gazonul de tine la 1-1,5 cm inaltime. Hai sa zicem cu multa indulgenta 2 cm inainte de a fi tuns. Tu ai acolo mult mai mult, motiv pentru care partea inferioara putrezeste. Daca stai prost cu timpul, cel mai simplu este sa te orientezi spre specii cu crestere mai lenta, care necesita interventii mai rare. Filtrul extern te va ajuta, DAR daca nu aspiri acvariul saptamanal, nu faci schimburi de apa si nu indepartezi frunzele bolnave/moarte, va fi inutil. Cu alte cuvinte, te ajuta , insa nu face treaba in locul tau.


Acvaristica este simpla.


lukitza
  • Member
  • PipPip
  • 145 posts
  • Locationcluj-napoca

Posted 21 October 2015 - 09:28 AM

Se poate sa fie asa... îmi faci o recomandare de filtru extern ok. Știu ca la filtrarea biologica apa trebuie sa circule mai încet prin filtru.

 

Cauta un filtru in care sa intre minim 7-8l de material filtrant. Debitul e mai putin important.

Gama JBL e ok iar preturile sunt decente. Probabil E901 ar face fata acvariului tau, nu e foarte populat.



Coste Vlad
  • Member
  • PipPip
  • 179 posts
  • LocationOradea

Posted 21 October 2015 - 04:14 PM

Înlătur frunzele rupte si fac schimburi de apa...ma gândesc pe viitor sa renunț la 90% din pești și creveți.

"Cand cineva arunca cu pietre in tine,alege-le pe cele frumoase pentru un acvariu"

 

Coste Vlad

 


lukitza
  • Member
  • PipPip
  • 145 posts
  • Locationcluj-napoca

Posted 22 October 2015 - 10:33 AM

90%? Eu vad acolo vreo 10 neoni, ramai doar cu unul ?  :lol:



Claudiu

    Administrator

  • Administrators
  • 7,092 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 22 October 2015 - 05:35 PM

Daca si gazonul tau arata la fel, atunci e clar care e problema.

 

22200872199_f9e26b39b2_b.jpg


Acvaristica este simpla.






0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

  •