Jump to content

  •   

Incepator


  • You cannot reply to this topic
1 reply to this topic
PopescuCezar
  • Member
  • 1 posts
  • LocationConstanta

Posted 03 June 2015 - 10:28 PM

          Buna seara, ma numesc Cezar, am 20 de ani si sunt pasionat din copilarie de acvaristica. Copil fiind am facut multe greseli primul acvariu l-am avut la 12 ani, nu m-am informat deloc si am facut tot dupa sfaturiile vanzatorului de la pet shop, prima data am avut un acvariu de 40 litri home made populat cu carasi aurii si multicolori plus sanitari, era suprapopulat, dupa care am pastrat acvariul de 40 litri l-am populat cu xifo si molly dar intr-o perioada scurta l-am dat, eram atras de carasi, carasi i-am mutat intr-un nou acvariu de 20-25 litri, doi carasi care au trait in jur de 2 ani. Am facut foarte multe greseli, nu m-am informat, imi dau seama si regret acum ca am "chinuit" pesti. In 2010 dupa ce au murit cei doi carasi, am renuntat la aceasta pasiune. Va scriu acest mesaj pentru a va cere ajutor, vreau sa imi cumpar un acvariu de 60-80 litri sa incep pas cu pas fara greseli, am citit multe articole despre incepatori, ma consider un incepator chiar daca am mai avut acvarii, sunt sigur ca aici gasesc oameni potriviti pentru sfaturi bune. Daca puteti sa ma ajutati cu sfaturi, idea mea este urmatoare, vreau un acvariu de 60-80 litri filtru extern sau intern(daca imi poate explica cineva care este mai bun, am citit cateva articole dar nu am inteles  diferenta). Plus accesorii, vreau sa il populez cu molly negri si galbeni plus neoni (este buna combinatia de specii?). Bugetul ar fi 600-800 lei, ce as putea sa imi achizitionez sa ma incadrez in acest buget (acvariu, accesorii, pesti, plante, substrat, aparatura)? Ce filtre sunt mai bune, ce acvarii sunt mai bune raport calitate pret? Vreau un acvariu simplu, cu pesti simpli sanatosi si plante frumoase imi place foarte mult idea de gazon.Va multumesc, si sper sa nu mai fac greseli cu ajutorul dumneavoastra.

Am atasat o fotografie din 2008 cu cei doi carasi de care vorbeam! STP81102.JPG



cosmin_ruz
  • Member
  • PipPipPip
  • 710 posts
  • LocationBraila

Posted 04 June 2015 - 10:09 PM

Bun venit! Indicat ar fi sa ne arati un acvariu, al carui aranjament ai dori sa fie asemanator cu al tau.

Recomandari:

Acvariu: 60 x 30/40 x 30/36 cm (L x l x h), neaparat lipit cu silicon transparent, asa cere trendul actual :P ;

Sistem de iluminare: lampa suspendata/capac cu 2/3 neoane de 24 w;

Filtrare: filtru extern (jbl e 700/701, sun sun hw 302, eheim 2215/2217, tetratec ex 600/700), au fost doar cateva exemple care mi-au trecut prin minte, dar sa tii cont ca vei avea nevoie si de material filtrant de calitate;

Spui ca iti vei dori plante frumoase si gazon si consider ca vei avea nevoie si de un sistem co2;

Daca doresti sa economisesti timp, arunca un ochi la dennerle scaper's tank complete 50 l.







0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

  •