Jump to content

•   

Melanotaenia Boesemani

• You cannot reply to this topic
5 replies to this topic
marz

Crevetist

• Member
  • PipPip
  • 301 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 16 August 2008 - 09:07 PM

Nu stiu cati pasionati de rainbowfish sunt in Romania, nu cred ca sunt multi, dar cu siguranta cine tine rainbowfish, tine si Melanotaenia Boesemani. Mai jos sunt poze cu cativa dintre cei detinuti de mine:
Posted Image
Si aici se vede clar dimorfismul sexual. Masculul este cel din mijloc, cu portocaliu si albastru si femelele sunt mai putin colorate.
Posted Image
Pozele sunt facute in ocazii diferite, cu setari diferite.
Exemplarele sunt juvenili, adultii sunt de regula mai colorati.

La maturitate masculii, mai ales, se rotunjesc, dar capul le ramane mai mic. Boesemani sunt originari din lacurile si raurile din Irian Jaya, Indonezia, si ajung la 9-10 cm (femelele pe la 7cm). Sunt pesti de card, au un inot foarte vioi in partea superioara a bazinului si le convine sa aiba putin curent de apa in acvariu. Nu sunt deloc agresivi, eventual masculul dominant mai face ordine, dar nu se ranesc. Sunt foarte pretentiosi la calitatea apei, vor o apa foarte curata si prefera un pH intre 7-8 si o apa putin mai dura (dar sunt toleranti la diferite chimisme ale apei). Temperatura recomandata este peste 25 grade, dar si aici sunt toleranti.

Pentru cei carora le plac pestii cu temperament si inot de pastrav, pot spune ca sunt pestii potriviti. Din punctul de vedere al culorilor sunt intr-adevar foarte frumosi si comportamentul lor este si el interesant (mai ales la ora mesei :lol:).

Cu alte cuvinte, ii recomand tuturor :P

belzebut
  • Member
  • PipPip
  • 72 posts

Posted 17 August 2008 - 04:18 PM

sunt superbi, insa din pacate la noi in tara nu prea au fost apreciati la adevarata lor valoarea. eu chiar am vb cu cineva sa imi tina cateva exemplare sa le bag intr-un bazin la care ii fac un servis saptaman asta, nu i-am vazut dar sper sa aibe ceva de calitate :lol:. cel mai mult la acesta specie ma fascineaza inotul, un peste senzational, mare atentie are obiceiul sa sara din acvariu, va trebuie obligatoriu capac.

marz

Crevetist

• Member
  • PipPip
  • 301 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 21 August 2008 - 08:24 AM

Da, au un inot foarte rapid si la hranire e un adevarat spectacol :lol: Se lanseaza pe rand catre mancare, ceva asemanator cu piranya.

Partea proasta cu pestii astia e ca nici nu prea se gasesc la noi (ma refer in principal la Cluj), desi din cate am citit nu sunt foarte dificil de reprodus - vreau sa incerc. De exemplu pe ai mei mi i-am procurat cea mai mare parte din Cehia si inca 2 exemplare din Oradea, unde erau vanduti sub numele de "Congo" :shock: si unde am mai vazut si alti rainbow fish. Cu siguranta sunt adusi din Ungaria.

marz

Crevetist

• Member
  • PipPip
  • 301 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 10 October 2008 - 07:27 PM

Mai nou mi-au si depus... partea ciudata (intr-un fel) e ca au depus pe niste java fern-uri pe care le-am dat unui coleg acvarist, care le-a tinut intr-un acvariu mai mic, separat - cu surprindere a descoperit peste cateva zile cativa pestisori :). La mine inca nu i-am vazut, e adevarat ca sunt intr-un acvariu cu filtru care trage destul de puternic si cu plante mai mici, de inceput de set-up sau poate si-au mancat icrele.

Profit de faptul asta sa mai dau niste informatii pe scurt despre modul de depunere: sunt pesti care depun icre in mod continuu, care nu sunt pretentionsi cu conditile chimico-fizice ale apei si care, peste 22-24 grade sunt gata de depunere. Cea mai buna combinatie este 3m+2f. Sunt mancatori de icre. Eclozeaza in 6-7 zile.

Mihai Boldor
  • Member
  • PipPip
  • 59 posts
  • LocationBistrita

Posted 09 May 2012 - 08:53 AM

pacat ca intradevar suntem putini cei ce crestem rainbowfish in general :)

Eyes of a child
  • Member
  • 1 posts
  • LocationPloiesti

Posted 09 January 2016 - 09:42 AM

Si eu am rainbowfish, desi am 13 ani, am 2 masculi dwarf si 3 juvenili melanotaeia :D

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

•