Jump to content

•   

The other story

• You cannot reply to this topic
43 replies to this topic
bobiciupe
  • Member
  • PipPipPip
  • 579 posts
  • LocationGherla

Posted 12 June 2017 - 03:20 PM

Nu folosesc nici un conditioner, nu am folosit niciodata si nu am avut niciodata probleme cu pestii. Clorul, in cantitati mici, este totusi un microelement. :) Apa potabila din Cluj  are Kh=Gh=2. 

Iar cind noi nu vom mai fi...vor fi altii

scorpionul
  • Member
  • PipPip
  • 461 posts
  • LocationBucuresti

Posted 12 June 2017 - 07:00 PM

Nu mai folosesc filtru de substrat, avea prostul obicei de a se infunda. Nu m-a convins de calitatea substantiala pe care a adus-o acvariului meu, si am renuntat la el. La Dupla am renuntat pentru ca am vrut sa incerc un substrat fertil de top, sa vad daca exista diferente fata de unul inert. 

dar cate gauri aveai date si la ce distanta? Eventual cu ce burghiu ai dat gaurile? Te intreb pentru ca VictorZ foloseste si el a zis ca este foarte multumit, iar dupa 6 ani de folosinta, cand l-a desfacut nu era infundat de loc si tevile erau curate

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram

bobiciupe
  • Member
  • PipPipPip
  • 579 posts
  • LocationGherla

Posted 12 June 2017 - 07:35 PM

dar cate gauri aveai date si la ce distanta? Eventual cu ce burghiu ai dat gaurile? Te intreb pentru ca VictorZ foloseste si el a zis ca este foarte multumit, iar dupa 6 ani de folosinta, cand l-a desfacut nu era infundat de loc si tevile erau curate

Daca memoria nu ma inseala, erau date cu un burghiu de 1.5 mm, la vreo 10 cm distanta una de cealalta. Eu cred ca e foarte importanta si forma filtrului. Iti recomand sa nu il construiesti in asa fel incit apa sa aiba de parcurs unghiuri ascutite, nici macar drepte. Am folosit o pompa jbl proflow u 1100. Ti=am zis si mai sus, eu nu i-am vazut utilitatea in cadrul sistemului pe care l-am construit. Cred cu tarie ca nu se compara nimic cu materialele de filtrare ale firmei Seachem, asa ca am renuntat la idee.

Iar cind noi nu vom mai fi...vor fi altii

scorpionul
  • Member
  • PipPip
  • 461 posts
  • LocationBucuresti

Posted 12 June 2017 - 09:14 PM

multumesc. O sa vad ca decizie finala iau

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

•