Jump to content

•   

The other story

• You cannot reply to this topic
43 replies to this topic
bobiciupe
  • Member
  • PipPipPip
  • 578 posts
  • LocationGherla

Posted 17 January 2015 - 12:36 AM

Salut!

Dupa cum probabil unii stiti deja, am incheiat acum ceva timp fostul meu jurnal din simplul motiv ca acel bazin nu mai exista in configuratia lui trecuta. Tin sa le multumesc din capul locului colegilor Gyuszi, Brawn si Clau Truta care m-au ajutat cu sfaturi, pareri, imbolduri si trageri ferme de urechi in decizia mea de a-mi schimba stilul si de a renunta la gradinaritul subacvatic. Acestea fiind premizele sa trecem la prezentarea partilor hardware:

Bazin: 125*55*55, 380 litri, sticla de 10 mm, home made, lipit cu silicon negru Den Braven
Filtrare: JBL Cristal Profi e 900+ Eheim 2073. In ambele filtre am lasat doar primul cos plin cu buretii originali, restul materialului filtrant fiind inlocuit cu Seachem Matrix. Inainte de a da reset fostului setup m-am gindit sa imi fac hatirul si sa construiesc un filtru de substrat care sa impinga apa prin substrat. Deci ca si filtrare suplimentare exista o serpentina din tub pvc de 16 cu vreo 55 de gauri in ea. Apa este pompata de un powerhead Eheim 1001 care mi se pare cam insuficient pentru ce-mi doresc.
Iluminare: Giesemann T5 powerchrome 54 w- 2 buc Tropic, 2 buc SuperAquaflora
Substrat: 50 litri Dupla Ground
Incalzitor Juwel 250 wati setat la 24 grade Celsius.
Sistem co2 presurizat: Butelie de 12 kg, reactor extern DIY din filtru de apa montat pe returul filtrului JBL
PH controler made by Liviu cu sonda de sticla Hanna setat la 6.4 
Fertilizare: Macro: Vimi All in red
Schimb de apa la picatura setat la 1 litru/ora.
Flora: Blyxa japonica, Althernathera reinicki mini,Proserpinaca palustris, Amania bonsai, Staurogyne repens, Tonina fluviatilis, Rotala buterfly, HC, Coral moss (riccardia).

Decor: bolovani de la Tarnita.

Fauna: 25 neoni rosii, 3 creveti Amano

Cam astea sunt prezentarile. Poze pun zilele viitoare cind se mai stabilizeaza treaba, mai ales daca vor fi doritori curiosi :)

Iar cind noi nu vom mai fi...vor fi altii

Laurentiu
  • Member
  • PipPip
  • 402 posts
  • LocationCluj Napoca

Posted 17 January 2015 - 08:40 AM

Bineinteles ca suntem curiosi :)...succes cu acest setup !

Sent from my iPhone using Tapatalk

Gyuszi
  • Member
  • PipPipPip
  • 554 posts
  • Locationgherla

Posted 17 January 2015 - 01:14 PM

Cam greu dar sa realizat  :lol:

bobiciupe
  • Member
  • PipPipPip
  • 578 posts
  • LocationGherla

Posted 18 January 2015 - 10:26 AM

Multumesc de incurajari si aprecieri. Nu am postat inca poze din simplul motiv ca nu am reusit sa il plantez asa cum imi doresc de la inceput, nu mi-a ajuns HC, dar promit ca remediem situatia in zilele care urmeaza. Tineti aproape, nu schimbati frecventa! :)

bobiciupe
  • Member
  • PipPipPip
  • 578 posts
  • LocationGherla

Posted 28 February 2015 - 05:22 PM

Am ezitat pina acum in a posta poze cu acvariul pentru ca am efectuat niste schimbari de hardware fata de setupul trecut si nu stiam daca ele sunt de bun augur sau nu. Am renuntat la incalzitorul de substrat si am confectionat ajutat de colegul Gyuszi caruia ii multumesc inca o data un filtru de substrat de a carui utilitate incep sa ma conving incet, incet. Va arat si o poza cu produsul finit, urmind ca in zilele urmatoare sa va arat si cum arata acvariul momentan:

x0uzyh.jpg

bobiciupe
  • Member
  • PipPipPip
  • 578 posts
  • LocationGherla

Posted 09 March 2015 - 08:28 PM

Daca tot ati vrut poze, va arat ce am produs in ultimele 2 luni. Mentionez ca actualul aranjament al pietrelor va fi radical modificat, am folosit acest setup pentru a testa diferite lucruri de care sunt in mare parte multumit si voi continua sa merg pe mina lor. Reactorul din poza precedenta si skimerul montat pe turul filtrului jbl e 900 au prostul obicei de a reduce drastic debitul lui. In consecinta m-am gindit sa modific vechiul meu filtru din teava PVC caruia sa-i atasez o pompa externa, asa ca am achizitionat 2 buc JBL Proflow 1100 de la un coleg forumist, despre care am constatat cu "bucurie" ca folosite extern ambele curg.... :sad:.. dar nu ne dam batuti, asteptam zile mai bune. Si pentru ca nu vreau sa va plicitisesc prea mult, pun citeva poze, realizate cu sapuniera din dotare:

t00n5y.jpg

2ajv0vc.jpg

xsh8p.jpg

dwcacz.jpg

Claudiu

Administrator

• Administrators
  • 7,014 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 09 March 2015 - 08:55 PM

Trebuie sa recunosc ca arata foarte diferit fata de cum mi-am imaginat eu ca o sa fie.

Acvaristica este simpla.

bobiciupe
  • Member
  • PipPipPip
  • 578 posts
  • LocationGherla

Posted 09 March 2015 - 08:58 PM

Apreciez si critica, mai ales ca vine din partea ta, dar ti-am zis ca m-am razgindit pe parcurs. 

Claudiu

Administrator

• Administrators
  • 7,014 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 09 March 2015 - 10:31 PM

Nu e nici o critica, doar ca nu stiam ca te-ai razgandit. Tu ai clorofila in sange.

Acvaristica este simpla.

bobiciupe
  • Member
  • PipPipPip
  • 578 posts
  • LocationGherla

Posted 12 April 2015 - 10:33 AM

Pentru ca tot v-am povestit acum citeva postari ca m-am indragostit, haideti sa va arat ce am lucrat vinerea trecuta ajutat fiind de colegii Claudiu Truta si Catalin Gagiu, carora le mai multumesc inca o data :smile:

2iar89f.jpg

28qqf7t.jpg

2i7o2zc.jpg

2461kih.jpg

Nu dati cu pietre:)), sunt la fel de netalentat atit la pozat cit si la iwagumi, dar pentru un prim setup mie unul imi place ce a iesit. 

PS: Sarbatori fericite tuturor si numai acvarii frumoase!

Gyuszi
  • Member
  • PipPipPip
  • 554 posts
  • Locationgherla

Posted 12 April 2015 - 11:08 AM

Paste fericit,sa stii ca nu iesit rau de loc succes cu acest setap.

bobiciupe
  • Member
  • PipPipPip
  • 578 posts
  • LocationGherla

Posted 13 April 2015 - 08:25 PM

Dupa ce am citit mai multe review-uri pe net si In special la recomandarea colegului Petre Muresan, am achizitionat si montat si eu un Eheim micro skimmer de care sunt super multumit. Este cel mai bun produs din categoria lui pe care l-am vazut. Il recomand oricui doreste sa scape de biofilm.

Claudiu

Administrator

• Administrators
  • 7,014 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 13 April 2015 - 08:41 PM

Si eu ce ti-am zis ?

Acvaristica este simpla.

bobiciupe
  • Member
  • PipPipPip
  • 578 posts
  • LocationGherla

Posted 13 April 2015 - 09:20 PM

Multe. Nu stiu la ce te referi

Claudiu

Administrator

• Administrators
  • 7,014 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 13 April 2015 - 09:52 PM

am achizitionat si montat si eu un Eheim micro skimmer de care sunt super multumit. Este cel mai bun produs din categoria lui pe care l-am vazut. Il recomand oricui doreste sa scape de biofilm.

Nu ti-am zis si eu treaba asta ?

Acvaristica este simpla.

Szell Coolman
  • Member
  • Pip
  • 47 posts
  • LocationOdorheiu-Secuiesc

Posted 14 April 2015 - 12:07 AM

OK,o sa fiu primul si poate ultimul ,dar mie nu place setapul asta ,e prea ....."star trek"...

vladic
  • Member
  • PipPip
  • 83 posts
  • LocationBucuresti

Posted 14 April 2015 - 08:43 AM

@bobiciupe felicitari pentru noul setup. Mai spune-ne te rog, sau poate nu am fost eu prea atent... Cum ai setat filtrul de substrat pe IN sau pe OUT-ul pompei de apa? Multumesc

Sent from my iPhone using Tapatalk

bobiciupe
  • Member
  • PipPipPip
  • 578 posts
  • LocationGherla

Posted 14 April 2015 - 02:07 PM

clau: am imbatrinit si uit repede. 😊

szell: nu e nici o problema daca nu-ti place. nu am postat poza ca sa astept doar laude si osanale. am un prieten care are o vorba: nu te poti kk in gustu omului :)). star trek a fost unul dintre filmele/serialele cu care am crescut...deci pt mine e super ok daca la asta te-ai gindit cind ai vazut pozele

vladic: multumesc. filtrul de substrat este format dintr-o serpentina cu 64 de gauri de fi=1 mm prin care iese apa impinsa de powerhead

tarca.paul
  • Member
  • PipPip
  • 345 posts
  • LocationBistrita

Posted 26 April 2015 - 10:10 AM

Bobi, o sa mai adaugi ceva? Sau vrei sa ramana un setup super-curat? Mi se pare interesanta abordarea...

bobiciupe
  • Member
  • PipPipPip
  • 578 posts
  • LocationGherla

Posted 26 April 2015 - 05:28 PM

Eu asa vreau, sa ramina doar HC. Sper sa nu ma viziteze algele ::)))

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

•