Jump to content

•   

rotala bonsai

• You cannot reply to this topic
7 replies to this topic
Vasile
  • Member
  • PipPip
  • 146 posts
  • LocationCluj Napoca

Posted 27 December 2014 - 08:46 AM

Salutări.

Am luat acum 5-6 zile un pot de Amania bonsai (acum se numește Rotala bonsai).L-am plantat. Acum s-a topit tot. E normal? Își mai revine din rădăcini?

L-am luat de la nevertebrate, Tropica 1-2-grow! Pe cutie scria că crește garantat 14 cm în 30 de zile. Nu scrie că se topește în 5 zile :sad:

Mulțumesc.

Gyuszi
  • Member
  • PipPipPip
  • 554 posts
  • Locationgherla

Posted 27 December 2014 - 09:53 AM

Vasile cu parere de rau ,de revenit nu sant sanse.

De cumva ai drum prin Gherla sa vii sa-ti dau cateva fire cu cea mai 

mare placere 0 lei.

BBogdan
  • Member
  • PipPipPip
  • 812 posts
  • LocationCluj

Posted 27 December 2014 - 10:32 AM

Imi pare rau sa aud ca s-au topit planutele.

Intr-adevar pe cutie scrie " 15cm tall in 30 days" , dar asta se refera in conitiile optime dezvoltarii ei.

Este probabil ca acvariul tau sa nu-i indeplineasca nici macar condtiile minime? , poate daca dai mai multe detalii despre acvariul tau (lumina, ferilizare , substrat, co2) te putem ajuta mai mult astfel incat pe viitor sa nu mai patesti astfel de necazuri.

Chiar daca bunul nostru coleg Gyuszi iti va dona cateva fire , este destul de probabil sa se intample acelasi lucru.

Claudiu

Administrator

• Administrators
  • 7,092 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 27 December 2014 - 03:44 PM

Vasile, in acvaristica nu exista garantii. Cu atat mai putin la plante. Sau la pesti. Consoleaza-te si treci peste. Incearca alta specie. Daca incerci sa afli de ce a murit va fi costisitor. Daca vei incerca sa ii creezi conditiile ideale, o sa moara alta specie. Sfatul meu este sa continui cu speciile care merg si sa le eviti pe cele care nu merg.

Acvaristica este simpla.

Vasile
  • Member
  • PipPip
  • 146 posts
  • LocationCluj Napoca

Posted 27 December 2014 - 06:29 PM

Mulțumesc pentru răspunsuri.

Dotări acvariul ca aici http://forum.aquasca.../5215-salutări/

Poze la Watergate, la jurnale

Fertilizant tropica 2ml/zi premium și 1 ml/zi Specialized. CO2 3 bule/sec (Ph 6,4 la un Kh de 2)

Lumina 9 ore/zi la 0,5w/litru din care 1 watt/litru, 7 ore/zi.

Toate celelalte plante o duc bine.

Am mai pățit cu Eleocharis acicularis mini, care aproape s-a topit, după care a dat fire noi, acum e destul de bine întinsă.

Cică plantele sunt crescute emers și trebuie să se adapteze submers. Păi așa, dau banii și nu am nici o garanție că planta va crește submers.

Însemnă că ar trebui să iau numai plante crescute submers, sau din cele ținute o lună la magazin, în acvarii.

Dl Gyuszi, mulțumesc de ofertă, dacă nu e de vină acvariul meu o să apelez la tine.

Edited by Vasile, 27 December 2014 - 06:30 PM.

Claudiu

Administrator

• Administrators
  • 7,092 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 27 December 2014 - 11:00 PM

La fel de bine se poate repeta povestea si cu plantele crescute submers.

Acvaristica este simpla.

Vasile
  • Member
  • PipPip
  • 146 posts
  • LocationCluj Napoca

Posted 14 January 2015 - 11:14 AM

Am mai citit pe ici pe colo, inclusiv pe JBL Algol. Zice că poate dăuna plantelor sensibile. Eu făcusem un tratament contra algelor cu circa 2 săptămâni înainte de a planta rotala. Cred că asta e cauza din care s-a topit toată. Sau nu?

Claudiu

Administrator

• Administrators
  • 7,092 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 14 January 2015 - 11:23 AM

E putin probabil ca asta sa fie cauza. Efectul algicidelor scade in timp, iar schimburile de apa au diluat atat de mult solutia incat probabil efectul s-a apropiat de 0. Mai pune o poza la jurnalul tau ca sa vedem ce mai ai pe acolo.

Acvaristica este simpla.

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

•