Jump to content

•   

Probleme Eleocharis acicularis mini

• You cannot reply to this topic
26 replies to this topic
Gyuszi
  • Member
  • PipPipPip
  • 554 posts
  • Locationgherla

Posted 19 October 2014 - 05:26 PM

Vasile in primul rand acele plante au avut tot ce le trebuia

pana au ajuns la tine ,dar tu leai oprit portia de hrana ca sa intelegi ce-ti

spun adica nutrienti micro si macro,Co2.Eu la inceput de setap niciodata nu am oprit fertilizarea

sau co2-ul,lumina ,dupa parerea mea cea mai mare greseala se face la

inceput de setap sa opresti fertilizarea.

Cu respect Gyuszi. 

Vasile
  • Member
  • PipPip
  • 146 posts
  • LocationCluj Napoca

Posted 19 October 2014 - 05:50 PM

Astea sunt recomandările Tropica, de a căror aplicație mă folosesc.

http://tropica.com/e...art/growing-in/

Punctul 4 în link-ul de mai sus: No fertiliser or a limited amount of fertiliser during the first 3-4 weeks. The plants contain plenty of nutrients already from the nursery, which is sufficient to establish a root network.

http://tropica.com/e...rt/tropica-app/

day 1: Postpone the supply of fertilizer, as the plants have brought their own "lunch pack" for the first 2-4 weeks.

Day 21:It is also time for fertilization. We recommend that you start with a fertilizer that does not contain nitrogen (N) and phosphorus (P), e.g. Plant Growth Premium Fertiliser (read more about the Plant Care series here). Start with only ½ a dose, which means 5 mL per 100 L water per week. It is best to spread the fertilizer over the entire week instead of dosing all of it at once.

Oricum pun easycarbo din ziua 2 și de azi pun 1/2 doza recomandată din Easy life Profito.

Și mai este și substratul fertil Tropica Plant Grow.

Acum, eu cu cine să votez? :???:  Tropica sau colegii de aici?

Dan Pavelescu
  • Member
  • PipPipPip
  • 839 posts
  • LocationBucuresti

Posted 20 October 2014 - 06:31 AM

Acum sper sa nu-mi pun pe nimeni in cap, dar dupa experientele mele cu tropica am ajuns la concluzia ca fertilizantul lor lichid = pipilica, nu se ridica la nivelul fertilizantilor diy/easy life/vimi. Parerea mea

Edited by Dan Pavelescu, 20 October 2014 - 06:32 AM.

I`m Batman!

clonitza
  • Member
  • PipPip
  • 66 posts
  • LocationBrasov

Posted 20 October 2014 - 01:02 PM

Nici saworma din dristor nu mai e ce-a fost ... :)

Ai aici concentratiile catorva fertilizanti, daca mi-ai zice cat ppm din fiecare element adaugi cu 1ml/100l cu vimi all-in-one putem face o comparatie

http://www.prirodni-...=en_compareFert

La sfarsitul zilei tu iti faci calculele si vezi cat trebuie sa adaugi din fiecare, aici e problema celor de la tropica, au pastrat modul de dozare de pe vremea lui pazvante, m-am uitat peste tabelul celor de la vimi, cam la fel trebuie procedat si cu tropica:

AIO_EN.jpg

Dan Pavelescu
  • Member
  • PipPipPip
  • 839 posts
  • LocationBucuresti

Posted 20 October 2014 - 01:13 PM

Mihai, e doar o parere personala. Eu nu stau sa fac teste, n-am mai facut de multa vreme, singurul test e ochiul.

Sincer imi este lene sa fac teste si nici macar nu le mai am, am donat toate trusele.

Ochiometric - cu tropica rezultate foarte slabe, cu vimi rezultate foarte bune. Sau poate am gresit ceva si tropica n-a functionat la mine, poate ca la altii cresc flori si apar iepuri :)

I`m Batman!

clonitza
  • Member
  • PipPip
  • 66 posts
  • LocationBrasov

Posted 20 October 2014 - 01:21 PM

Nu, doar trebuie sa stii cat sa torni, ca ceea ce torni e acelasi lucru fie vimi, fie tropica, fie pipiplant, difera doar concentratia. :)

Vasile
  • Member
  • PipPip
  • 146 posts
  • LocationCluj Napoca

Posted 20 October 2014 - 03:30 PM

Păi și la Tropica trebuie să pui fertilizantul după cerințele plantelor, nu este doză maximă recomandată. Tot ochiometric, în funcție de felul și numărul plantelor.

We recommend 5 mL per 50 L water per week, but recommend that this is set in accordance with plant requirements. For example, light leaves often indicate lack of nutrition, but can also be due to poor growth. Echinodorus bleheri is a typical example of lack of micro-nutrients. Regular dosing with Premium Fertiliser can restore green and luxuriant leaves. Note, however, that Premium Fertiliser is a fertilizer and not a medicine for dying plants.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

•