Jump to content

•   

Probleme Eleocharis acicularis mini

• You cannot reply to this topic
26 replies to this topic
Vasile
  • Member
  • PipPip
  • 146 posts
  • LocationCluj Napoca

Posted 18 October 2014 - 07:30 AM

Mi se usucă (albește) gazonul. Oare de ce? Ce lipsește? CO2 am la 20 ppm, fertilizant nu am pus, deoarece Tropica zice că se pune abia din ziua 28.

Și acum ce să fac? Îl las că-și revine sau îl scot să nu se întindă la tot?

Mulțumesc.

Attached Thumbnails

• DSCN4384.JPG
  • DSCN4385.JPG

#2 costelino
costelino
  • Member
  • PipPipPip
  • 957 posts
  • Locationbotosani

Posted 18 October 2014 - 10:04 AM

parerile sunt impartite in legatura cu inceputul fertilizarii, parerea mea e sa incepi usor sa fertilizezi, cca 20-25% din doza recomandata de producator, asta pt inceput, mai asteapta sa vezi ce iti spun si ceilalti colegi si vei ajunge la o concluzie :)

Dan Pavelescu
  • Member
  • PipPipPip
  • 839 posts
  • LocationBucuresti

Posted 18 October 2014 - 10:39 AM

Cand am pus parvula mini pe post de gazon, primul semn a fost ingalbenirea si desprinderea frunzelor. Apoi am observat puisorii care ieseau din fiecare planta, iar in cateva saptamani am avut un covor compact, la 2 luni eram deja la prima tunsoare "ca pentru scoala".

Nu stiu daca sa le pui fertilizant sau nu (eu sunt adeptul celor spuse de Costel, fertilizez din prima zi, cam 20% din doza recomandata) dar ti-as recomanda sa le lasi in pace si sa urmaresti daca apar noi lastari.

I`m Batman!

Vasile
  • Member
  • PipPip
  • 146 posts
  • LocationCluj Napoca

Posted 18 October 2014 - 10:47 AM

Ok, le mai las. Vă mulțumesc. De pus, pun easycarbo și CO2.

Daniel
  • Member
  • PipPipPip
  • 745 posts
  • LocationDeutschland

Posted 18 October 2014 - 11:07 AM

Şi eu zic să începi să fertilizezi cu doză mică şi apoi maresti treptat. Dacă am văzut bine ,ai volcanit ? Am încercat şi eu acest gazon şi nu a mers,eu cred că în volcanit e posibil să meargă mai greu,e doar o părere personală,desigur sînt mai mulţi factori.Cu lumina cum stai ?

Dan Pavelescu
  • Member
  • PipPipPip
  • 839 posts
  • LocationBucuresti

Posted 18 October 2014 - 11:22 AM

revin cu o precizare, tot volcanit folosesc si eu. in afara de tonine si ug (care n-au mers din alte considerenta, cum ar fi duritatea apei) toate plantele au mers bine si au facut radacini puternice si sanatoase.

I`m Batman!

clonitza
  • Member
  • PipPip
  • 66 posts
  • LocationBrasov

Posted 18 October 2014 - 11:29 AM

CO2 e posibil sa ai la 20ppm acolo unde masori dar nu neaparat la baza unde e gazonul, deasemenea e posibil in functie de lumina ca acei 20ppm sa nu ajunga.

Vasile
  • Member
  • PipPip
  • 146 posts
  • LocationCluj Napoca

Posted 18 October 2014 - 11:52 AM

Lumină am 2x39W T5 reef white și 2x39w T5 plant grow de la aquamedic. Asta-i cam 1w/l am 160 litri brut, înălțimea de 40 cm. Dacă scad ce-i pe jos, rămân 34 cm de coloană apă și neoanele sunt la 4 cm deasupra apei.

Sub volcanit am substrat plant grow de la Tropica(circa 1,5 cm)

Reactorul de CO2 e în stânga iar eu măsor CO2 în dreapta bazinului.

20-25 ppm CO2 este necesar la plantele cu roșu de la Tropica, planta asta (e cu galben) are cerințe medii de lumină și CO2.

Ph este cam 6,6 - 6,8, e greu de zis precis cu testul cu culori. Sper să știu mai exact după ce pun controlerul în funcțiune.

Dan Pavelescu
  • Member
  • PipPipPip
  • 839 posts
  • LocationBucuresti

Posted 18 October 2014 - 11:55 AM

Lumină am 2x39W T5 reef white și 2x39w T5 plant grow de la aquamedic.

De multa vreme n-am mai auzit de combinatia asta de tuburi (foarte bine aleasa dealtfel). Daca ar sti Mogojan.. ar mai prinde un crap de 12 kg :lol:

Scuze de offtopic Vasile!

I`m Batman!

Vasile
  • Member
  • PipPip
  • 146 posts
  • LocationCluj Napoca

Posted 18 October 2014 - 12:07 PM

Mulțumesc.

Mă documentez din martie, am tot citit, am luat încet, încet, ce am avut nevoie, m-au mai sfătuit și cei de la nevertebrate.

Plus că am avut ambiția să fac totul singur: mobilier, acvariu, capac, instalația electrică.

Acum am comandat niște balamale din inox să ridic ușor capacul și nu o să mai am nevoie de capacele de vizitare. Am de gand să adaug un șir de leduri, alb ziua și moonlight 1/2-1 ore seara.

Așa că, cred că nu voi avea probleme cu lumina, mai ales că nu am plante cu roșu, pentru experți.

Dan Pavelescu
  • Member
  • PipPipPip
  • 839 posts
  • LocationBucuresti

Posted 18 October 2014 - 12:10 PM

Foarte tare, felicitari pentru ambitie!

Sa ne tii la curent si sa faci multe poze ;)

I`m Batman!

clonitza
  • Member
  • PipPip
  • 66 posts
  • LocationBrasov

Posted 18 October 2014 - 12:11 PM

Mult prea multa lumina nici daca iti gazezi pestii nu cred ca o sa ai destul CO2 :), mai ridica lampa, din graficul din pagina urmatoare cam la 50cm de suprafata apei:

http://www.plantedta...ad.php?t=105774

Vasile
  • Member
  • PipPip
  • 146 posts
  • LocationCluj Napoca

Posted 18 October 2014 - 12:40 PM

De ce zici că e prea multă lumină? 1w/litru am citit că e foarte bun pentru plante. Nu am reflectoare doar o oglindă pe care sunt fixate neoanele. Iar nivelul de CO2 este la 20ppm, la 12 cm sub suprafața apei.

PH de 6,6-6,8 la un Kh de 2, în condițiile în care la robinet vine apă cu un Ph de 7,6-7,8.

Celelalte plante o duc excelent.

clonitza
  • Member
  • PipPip
  • 66 posts
  • LocationBrasov

Posted 18 October 2014 - 08:06 PM

Doar ca 1w/l ala cand a fost pus acolo era pentru neoane T8 si nici nu specifica la ce distanta de acvariu era plasata lampa.

Eu mai mult decat sa-ti dau niste ghiduri ca cel din link-ul de sus nu pot, vezi daca merge asa cum ai tu lumina daca nu iti recomand sa mai tai din ea cumva.

Claudiu

Administrator

• Administrators
  • 7,092 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 19 October 2014 - 04:14 AM

Vasile, indiferent ce problema ai cu planta, nu e o boala, ca sa se intinda la tot gazonul. Cel mai probabil plantele acelea au fost crescute in conditii diferite de temperatura, pH, duritate, etc. Este firesc ca unele plante sa aiba nevoie de un timp de acomodare si sa piarda multe frunze. Frunzele noi insa nu vor mai avea probleme. Retine ca exista si riscul ca unele plante sa nu iti mearga, indiferent ce ai face. Nu in ultimul rand te-as intreba cum ai determinat tu ca ai in acvariu o concentratie de 20 mg/l CO2.

Acvaristica este simpla.

Vasile
  • Member
  • PipPip
  • 146 posts
  • LocationCluj Napoca

Posted 19 October 2014 - 07:06 AM

Am test permanent CO2/Ph de la JBL, după culori CO2 este cam 20 ppm, Ph cam 6,6 - 6,8.

Și ieri, am văzut Anubias producând bule de oxigen, pe dosul frunzelor, bule care ieșeau ca niște șiraguri de mărgele de sub frunză.

Nu știu de ce, dar în realitate este un verde cam ca la 20,față de poză, unde se vede ceva mai întunecat. Poza este de acum, de dimineață.

Attached Thumbnails

• DSCN4386.JPG

Edited by Vasile, 19 October 2014 - 07:16 AM.

Daniel
  • Member
  • PipPipPip
  • 745 posts
  • LocationDeutschland

Posted 19 October 2014 - 10:05 AM

Vasile,oricit ar fi de intunecata poza,mie mi se pare ca nu e la 20 ppm.adica culorile difera foarte vizibil.Pentru a stabili exact cit CO2 ai,e nevoie de test.Acel sirag de margele e posibil sa fie de la planta ranita,acolo unde o frunza e gaurita sau putin taiata,iasa  un timp oxigen pentru ca ea prin asta grabeste procesul de vindecare.Ca sa perleze plantele trebuie sa fie sanatoase,adica bine hranite cu fertilizanti,lumina buna(pe care o ai deja) si CO2 corespunzator,Nu ar fi rau daca ai baga putin mai mult CO2.

Vasile
  • Member
  • PipPip
  • 146 posts
  • LocationCluj Napoca

Posted 19 October 2014 - 10:57 AM

CO2 am acum 2 bule/secundă.Nu aș băga mai mult, că și așa, cam 2/3 se dizolvă în reactorul de CO2, restul iasă la suprafață.

Oricum, trebuie să am răbdare, sunt abia 7 zile de când i-am dat drumul la acvariu.

Dacă e să mă iau după Tropica, abia după 90 de zile va fi la maxim setup-ul.

Marian Cucerzan
  • Member
  • PipPip
  • 243 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 19 October 2014 - 02:27 PM

Rabdare Vasile! Eu folosesc Tropica de aprope un an. O sa mearga acvariul garantat. Eu am inceput asa: https://www.dropbox....224350.jpg?dl=0

La 90 de zile arata asa: https://www.dropbox....15.jpg?dl=0 Iar acum la aproape un an arata asa:  https://www.dropbox.....50.03.jpg?dl=0

Doar sa ai rabdare.

Sincer , daca ai volcanit eu nu as fi pus si substrat fertil. nu stiu cum o sa il mai refolosesti.

Edited by Marian Cucerzan, 19 October 2014 - 03:29 PM.

Vasile
  • Member
  • PipPip
  • 146 posts
  • LocationCluj Napoca

Posted 19 October 2014 - 04:52 PM

Acum la 7 zile și un nou schimb de apă.

Se văd la Anubias mărgelele din bule, iar acea frunză nu e rănită.

Attached Thumbnails

• DSCN4388.JPG
  • DSCN4389.JPG
  • DSCN4390.JPG
  • DSCN4391.JPG
  • DSCN4392.JPG

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

•