Jump to content

  •   

Vimi


  • You cannot reply to this topic
15 replies to this topic
Daniel
  • Member
  • PipPipPip
  • 745 posts
  • LocationDeutschland

Posted 12 July 2014 - 07:48 PM

Salutari,

Vreau sa intreb pe  cei care au folosit sau folosesc acesti fertilizanti ce parere au si care dintre cele doua variante ar fi recomandat pentru lumina apropiata de 1wL ?

Ma refer la cele doua variante Vimi all in red si Vimi all in one,uitaindu-ma la ele si facind comparatie ,sint cam la fel cu citeva exceptii in ce priveste concentratia unor elemente.Am vazut ca sint citiva colegi care folosesc aceste produse si daca vor ii rog sa-si exprime parerile.

Va multumesc.

O zi buna.



AdiC
  • Member
  • PipPip
  • 290 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 12 July 2014 - 08:02 PM

Tocmai mi-am achizitionat All in Red. Desi nu am plante rosii l-am ales pentru ca e bun si pentru plante verzi si imi ajunga cca un an :) nu se stie cand voi baga plante rosii. Inca nu-mi pot da cu parerea, dar din cate am citit se pare ca sunt niste produse calitative la un pret mai bun.

Daniel
  • Member
  • PipPipPip
  • 745 posts
  • LocationDeutschland

Posted 12 July 2014 - 08:14 PM

Eu am si citeva fire de plante rosii,dar pe linga faptul ca ar fi bun,mai e si un raport convenabil pret-cantitate pentru ca practic cumperi un produs care contine macro si micro.



cosmin_ruz
  • Member
  • PipPipPip
  • 710 posts
  • LocationBraila

Posted 14 July 2014 - 12:09 PM

Comoditatea m-a indemnat sa aleg acest produs pentru fertilizarea lichida, fara a studia foarte mult. Am utilizat ambele variante cu succes, dar nu stiu diferenta de culoare la plantele rosii, neavand in niciun aranjament pana acum. Dupa indicatiile producatorului all in red are mai mult fier si mai putini nitrati si tot dupa aceste indicatii este recomandat acvariilor cu lumina intensa. 



Dan Pavelescu
  • Member
  • PipPipPip
  • 839 posts
  • LocationBucuresti

Posted 14 July 2014 - 12:51 PM

Chiar daca ai sau nu ai plante rosii, all in red este superior fata de all in one.

N-am argumentele la mine, asa ca sa ma crezi pe cuvant :)


I`m Batman!

 


valyy_dvd
  • Member
  • PipPip
  • 235 posts
  • LocationBuzau

Posted 15 July 2014 - 01:25 PM

Excelent ferilizant !!! Am folosit all in red si sunt foarte multumit .



cosmin_ruz
  • Member
  • PipPipPip
  • 710 posts
  • LocationBraila

Posted 17 July 2014 - 06:39 PM

@valyy_dvd

Si noi nu vedem rezultatele obtinute de tine cu acest fertilizant?



Pop Remus
  • Member
  • PipPip
  • 154 posts
  • LocationBaia Mare,Maramures

Posted 18 July 2014 - 06:08 PM

Saptamana aceasta am luat si eu VIMI all in red un bidon,astept sa vad rezultatele :D



Daniel
  • Member
  • PipPipPip
  • 745 posts
  • LocationDeutschland

Posted 18 July 2014 - 07:09 PM

Astept si eu sa vad rezultatele,peste o luna vreau sa schimb fertilizantul,pina atunci am timp sa ma gindesc pe care sa aleg dintre urmatoarele: aquarebell,seachem(toata gama) sau vimi,sincer sint mai orientat spre Seachem desi pretul e putin mai mare,dar vad ca si cu Vimi unii colegi au rezultate.

Numai bine.



#10 costelino
costelino
  • Member
  • PipPipPip
  • 957 posts
  • Locationbotosani

Posted 18 July 2014 - 07:39 PM

si eu ma gindeam ca seachem fiind o firma cu renume au si gama de fertilizanti pe masura ;), cind ma voi reapuca de hobby iubirea mea va fi tot ADA :)))))))



Dan Pavelescu
  • Member
  • PipPipPip
  • 839 posts
  • LocationBucuresti

Posted 18 July 2014 - 08:03 PM

si eu ma gindeam ca seachem fiind o firma cu renume au si gama de fertilizanti pe masura :wink:, cind ma voi reapuca de hobby iubirea mea va fi tot ADA :smile:))))))

 

nea Costele, daca Vimi si-ar fi facut o reclama agresiva gen restul (JBL, Seachem, ADA, etc) si ar fi pus preturi la nivelul celor enumerate, ti s-ar fi parut mai de incredere? :)

 

baietii aia amesteca niste substante (aceleasi substante ca si cei mentionati mai sus) si le-au calculat extrem de bine. 


I`m Batman!

 


#12 costelino
costelino
  • Member
  • PipPipPip
  • 957 posts
  • Locationbotosani

Posted 18 July 2014 - 08:44 PM

poate ca da, dupa cum zici  nea Dan si dupa cat e de apreciat acest fertilizant nu-si mai are rostul reclamele, tot respectul meu pt cei ce "au inventat" acest fertilizant dar si pt cei cel folosesc, eu nu am zis nimic de rau de ei, doamne ferste :smile:))), sunt un nepriceputean inca in multe domenii inclusiv si in  acest hobby cu tot ce tine de el :smile:


Edited by costelino, 18 July 2014 - 08:45 PM.


Daniel
  • Member
  • PipPipPip
  • 745 posts
  • LocationDeutschland

Posted 18 July 2014 - 08:44 PM

Dane să înţeleg că eşti mulţumit de Vimi, fertilizezi după recomandarea lor,sau mai mult avînd în vedere că ai lumina puternică ? Referitor la ce ai spus,cam toate conţin aceleaşi lucruri dar cred că diferă concentratia,e adevărat că la multe firme plătim marketingul,dar astea s-au mai spus pe forum,nu sînt eu primul.Tocmai pentru ce am spus,prefer să iau un produs care e mai ieftin dar care face la fel ca celelalte sau aproape.Eu nu contest produsele ADA că nu le-am folosit niciodată,dar preţul nu cred că se justifică,e doar părerea mea şi atît.

valyy_dvd
  • Member
  • PipPip
  • 235 posts
  • LocationBuzau

Posted 03 December 2014 - 10:22 AM

Salutare  , vimi este un fertilizant de care am fost si sunt foarte multumit , dar nimic nu se compara cu ADA pe care am folosit-o destui ani si nu amestecata cu x say fertilizant , cum am auzit la multi . Daca se foloseste full ADA , rezultatele sunt 200% . Am in plan sa incerc si dennerle pe care nu l-am incercat pana acum  si de care nu pot spune nimic momentan, am vazut rezultate la acvaristii cu experienta de la noi.



valyy_dvd
  • Member
  • PipPip
  • 235 posts
  • LocationBuzau

Posted 15 February 2017 - 11:36 AM

Am folosit si noii fertilizanti dennerle , nu am cuvinte de lauda la adresa lor si nu as recomanda momentan pana nu se hotarasc la dojajul pe care il tot modifica pe site la ei deoarece nici ei nu stiu cat si cum trebuie fertilizat in asa fel incat sa merga plantele bine. Am trimis email catre iei cu poze si intrebari referitoare la problemele pe care le intampinam cu fertilizanti lor , insa primeam raspunsuri cu incearca si asa , incerca si asa , nu am avut rezultate . Linia veche poate era ok , insa cei noi .....lasa de dorit , inca !



Dan Pavelescu
  • Member
  • PipPipPip
  • 839 posts
  • LocationBucuresti

Posted 15 February 2017 - 11:40 AM

Dane să înţeleg că eşti mulţumit de Vimi, fertilizezi după recomandarea lor,sau mai mult avînd în vedere că ai lumina puternică ? Referitor la ce ai spus,cam toate conţin aceleaşi lucruri dar cred că diferă concentratia,e adevărat că la multe firme plătim marketingul,dar astea s-au mai spus pe forum,nu sînt eu primul.Tocmai pentru ce am spus,prefer să iau un produs care e mai ieftin dar care face la fel ca celelalte sau aproape.Eu nu contest produsele ADA că nu le-am folosit niciodată,dar preţul nu cred că se justifică,e doar părerea mea şi atît.

 

Am fertilizat întotdeauna cu doza recomandată. Am încercat și supra-fertilizare, dar e inutilă. Partea cea mai frumoasă e că nu faci alge în caz ca suprafertilizezi. Dacă mai contează dupa aproape 3 ani :)


I`m Batman!

 






0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

  •