Jump to content

•   

Probleme crestere Marsilea Hirsuta

• You cannot reply to this topic
44 replies to this topic
flavius2308
  • Member
  • Pip
  • 40 posts
  • LocationResita

Posted 08 September 2014 - 08:57 PM

Am incercat cateva poze cu telefonul:

Edited by flavius2308, 08 September 2014 - 08:58 PM.

Claudiu

Administrator

• Administrators
  • 7,092 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 08 September 2014 - 11:42 PM

Pozele sunt excelente, mi-am facut o idee despre ce ai tu acolo. In primul rand, te voi ruga sa faci un test de KH, apei de la robinet. As vrea sa vad daca substratul tau nu este calcaros si sa iti mareasca duritatea apei. Ai alge pe plante, ma intreb daca programul tau de iluminare nu este prea lung. Acum faci aditie de CO2 ? Pentru ca ai un pH destul de scazut.

Acvaristica este simpla.

flavius2308
  • Member
  • Pip
  • 40 posts
  • LocationResita

Posted 09 September 2014 - 11:30 AM

Am un test de KH Aquili la picatura, o sa fac un test al apei de la robinet si fac si unul al apei  din acvariu.

Substratul este aquabasis + manado, nu am alte decoruri in acvariu decat plante.

Programul de iluminare este acum 3 ore lumina - 2 ore pauza - 4 ore lumina.

Sa stii ca m-am gandit ca ar putea sa fie prea multa lumina in conditiile in care coloana de apa este de doar 25 cm. Totusi daca ar fi asa de ce nu se indeseste si nu creste compact gazonul ? Inteleg, se innegreste pentru ca e prea multa lumina ...

Da fac aditie de CO2 presurizat + Easy Carbo. Pe langa asta apa de la robinet are si ea un PH destul de scazut ... 6,8.

E clar ca ceva nu e in regula cu gazonul dar nu stiu unde-i baiul. De la fertilizare micro+macro nu cred ca e ... posibil sa fie de la lumina (prea multa sau prea putina oare ?) sau ?

Claudiu

Administrator

• Administrators
  • 7,092 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 09 September 2014 - 01:07 PM

M-am uitat cu atentie la poze si observ ca neonul este pus pe mijloc. Chiar sub neon vad ca lumina este puternica. De altfel firele mai aproape de mijloc au si alge pe ele, in timp ce firele dinspre geam beneficiaza de o lumina mult mai slaba. Banuiesc ca nici lumina nu este bine distribuita, deoarece in mijloc e prea puternica, iar pe margini prea slaba. Poti eventual sa muti cateva fire in diferite zone ale acvariului si sa observi evolutia.

Acvaristica este simpla.

flavius2308
  • Member
  • Pip
  • 40 posts
  • LocationResita

Posted 09 September 2014 - 02:56 PM

Mda nu stiu daca se vede dar gazonul in partea unde este umbrit de alte plante (eventual o sa fac alte poze sa pun) nu are alge, e verde si destul de sanatos si uniform chiar daca nu e des ca o perie, arata binisor.

Mie mi se pare ca e mai multa lumina in centru si in spatele acvariului decat in partea din fata (sau poate am impresia eu, o sa fac o poza si in interiorul capacului sa se vada cum e pozitionat reflectorul cu neonul).

Ce e interesant, marsilea a dat si printre alternathera si staurogine dar nu s-a intins prin zona foarte luminata a acvariului ci s-a ascuns dupa filtru.

Sa fie oare prea multa lumina ? Ar fi un paradox totusi vorbind de o planata de gazon si nu stiu daca asta e cauza principala pentru care nu merge bine marsilea.

Crezi ca perioada de iluminare e prea lunga ?

Am si la staurogine ceva negreala pe unele frunze (o sa fac poze).

Claudiu

Administrator

• Administrators
  • 7,092 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 09 September 2014 - 03:20 PM

7 ore nu e o perioada de iluminare prea lunga. Lumina puternica nu cred ca dauneaza direct, dauneaza faptul ca accelerezi metabolismul plantei si dauneaza algele care se fac pe frunza si care impiedica fotosinteza, precum si absorbtia de nutrienti. Nu orice planta, fie ea si de gazon este iubitoare de lumina.

Acvaristica este simpla.

flavius2308
  • Member
  • Pip
  • 40 posts
  • LocationResita

Posted 09 September 2014 - 08:51 PM

Am revenit cu pozele si cu testele de apa :

Capac, pozitionare neon : 

http://img.plici.ro/image/AZr

Marsilea sub plante, loc cu mai putina lumina : 

Staurogine:

Claudiu

Administrator

• Administrators
  • 7,092 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 09 September 2014 - 09:15 PM

Lumina este puternica, asta se vede limpede dupa distanta internodala pe care o au firele de staurogyne repens si alternatera reinekii. Nu imi dau seama daca algele au aparut atunci cand aveai lumina timp de 10 ore sau acum cand ai 7 ore. Frunzele vechi au carente severe si pentru asta exista doua posibile cauze: ori asa sunt de mult timp, ori nutrientii mobili au migrat spre frunzele tinere. Un lucru e cert, nu isi vor mai reveni. Probabil ar fi mai bine sa pastrezi doar varfurile sanatoase. O alta problema pe care o vad este iminentul pericol al unei invazii de BBA. Probabil ca bagi mult CO2. Un test permanent de CO2 nu ti-ar prinde.

Cel mai simplu in clipa de fata ar fi sa replantezi si sa pastrezi doar varfurile sanatoase, sa folosesti testul permanent de CO2, sa reduci programul la 4 ore/zi si sa dai jos reflectorul. Schimburi saptamanale de 25-50%. Chiar daca plantele vor avea tendinta sa se inalte, vor supravietui si cu un program scurt de iluminare. Cand acvariul va fi curat, poti incepe sa maresti lumina cu cate o ora la fiecare 2 saptamani, pana cand apar primele semne de alge. Cand au aparut, revii la ultimul program la care nu ai avut probleme.

Acvaristica este simpla.

flavius2308
  • Member
  • Pip
  • 40 posts
  • LocationResita

Posted 09 September 2014 - 09:58 PM

CO2 bag non-stop, nu am electrovalva.

Am si un test permanent de CO2 care indica culoarea verde, parca putin spre galben. Cred ca e ceva CO2 (dar si lumina) ca am perling la marsilea ...

Referitor la BBA am cateva smocuri pe ceva fire de iarba (alt gazon care nu stiu cum il cheama ...) care a ramas prin Marsilea (l-am avut inainte de a planta Marsilea si nu l-am mai scos). Interesant ca smocurile de BBA nu sunt pe Marsilea.

Am observat ca Stauroginele au tendinta sa se lipeasca de substrat , asta poate sa fie o consecinta si a luminii (prea) puternice. 

Acum am cateva intrebari:

Cele 4 ore de iluminare sa fie cu pauza sau fara pauza ?

In conditiile in care reduc lumina, reduc si fertilizarea ?

Ca sa nu deviez totusi de la problema, vreau un gazon de Marsilea sau de alta planta gazon care sa meraga in conditiile mele :)

Crezi ca lumina prea puternica e cauza pentru care nu merge Marsilea ( se innegreste, nu se indeseste si nu e uniforma ca inaltime).

#30 costelino
costelino
  • Member
  • PipPipPip
  • 957 posts
  • Locationbotosani

Posted 09 September 2014 - 10:23 PM

daca-mi dai voie sa spun si eu ceva: cele 4 ore sa fie fara pauza si bine-nteles fertilizarea o reduci daca vrei si la jumatate din cat dozai  pina acum, m-am izbit si eu de problema asta cu cresterea marsiliei dar dupa ce am redus lumina, adica mai bine de 0,5w/l , crestea ca nebuna;), parerea mea e ca ai lumina cam puternica :)

Claudiu

Administrator

• Administrators
  • 7,092 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 09 September 2014 - 10:57 PM

UIte ca ti-a raspuns Costenilo. Ca si parere, iti spun ca nu e nevoie sa reduci fertilizarea daca faci schimburi de 50% saptamanal.

Acvaristica este simpla.

flavius2308
  • Member
  • Pip
  • 40 posts
  • LocationResita

Posted 09 September 2014 - 11:25 PM

daca-mi dai voie sa spun si eu ceva: cele 4 ore sa fie fara pauza si bine-nteles fertilizarea o reduci daca vrei si la jumatate din cat dozai  pina acum, m-am izbit si eu de problema asta cu cresterea marsiliei dar dupa ce am redus lumina, adica mai bine de 0,5w/l , crestea ca nebuna;), parerea mea e ca ai lumina cam puternica :smile:

cum sa nu-ti dau voie, orice idee foarte bine-venita ... imi dai o unda de speranta :))

o sa reduc in prima faza treptat lumina pana la 4 ore pe zi.

neonul nu l-as schimba cu unul mai slab decat 24 W si nu as scoate totusi reflectorul (cel puti in prima faza).

flavius2308
  • Member
  • Pip
  • 40 posts
  • LocationResita

Posted 09 September 2014 - 11:28 PM

UIte ca ti-a raspuns Costenilo. Ca si parere, iti spun ca nu e nevoie sa reduci fertilizarea daca faci schimburi de 50% saptamanal.

nu reduc fertilizarea pentru ca asa cum ai spus o resetez la sfarsitul saptamanii.

deci prima si prima data o sa reduc timpul de iluminare pana la 4 ore.

Claudiu

Administrator

• Administrators
  • 7,092 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 09 September 2014 - 11:42 PM

Poti reduce lumina brusc. Doar de crescut o cresti treptat.

Acvaristica este simpla.

flavius2308
  • Member
  • Pip
  • 40 posts
  • LocationResita

Posted 10 September 2014 - 12:28 AM

O reduc direct la 4 ore da.

M-am gandit si la varianta cu ceva plante de suprafata ... ar fi o solutie ?

Claudiu

Administrator

• Administrators
  • 7,092 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 10 September 2014 - 02:34 AM

Eu zic ca nu. E bine sa te folosesti de aceasta oportunitate, careia tu ii spui problema si sa inveti sa stapanesti lumina. Fa din ea un prieten, nu un adversar.

Acvaristica este simpla.

flavius2308
  • Member
  • Pip
  • 40 posts
  • LocationResita

Posted 10 September 2014 - 08:03 AM

Am inteles, am redus lumina la 4 ore.

O sa revin cu consecintele :).

clonitza
  • Member
  • PipPip
  • 66 posts
  • LocationBrasov

Posted 10 September 2014 - 08:18 AM

Din propria experienta pentru ca si eu am avut un setup similar lumina aia e prea multa la inaltimea la care e, daca ai avea posibilitatea sa ridici lampa (daca nu e capac) la vreo 30-40 de cm de suprafata apei ar fi bine daca nu poti, pentru ca ai capac, iti recomand sa pui un T8, altfel o sa te invarti in jurul cozii si o sa ai probleme tot timpul. Legat de electrovalva, cand ai finante ia-ti una si pune-o pe priza programabila sa dea drumul la CO2 cu 3 ore inaintea luminii si sa se opreasca cu o ora inainte sa se stinga lumina.

flavius2308
  • Member
  • Pip
  • 40 posts
  • LocationResita

Posted 10 September 2014 - 09:30 AM

Din pacate nu am posibilitatea sa ridic neonul mai sus pentru ca e in capac (e si o poza postata mai sus).

Am zis sa pun T5 + reflector ca e mai eficient ... n-as trece la T8 (si nici nu stiu daca gasesc T8 la dimensiunea care am nevoie).

Legat de electrovalva n-ar fi o problema as putea sa-mi iau una, priza programabila am.

Am sperat ca pot sa fac un covor de marsilea cu lumina asta dar se pare ca e prea multa si nu-i place din ce spun colegii mai sus.

Daca nu reusesc nici cu reducerea perioadei de iluminare atunci o sa scot tot gazonul si poate imi recomandati un gazon caruia ii place lumina pe care o am.

flavius2308
  • Member
  • Pip
  • 40 posts
  • LocationResita

Posted 14 September 2014 - 01:03 AM

In caz ca nu ies la capat cu marsilea, credeti ca HC sau glossostigma elatinoides ar putea sa creasca in conditiile mele  ?

Sau recomandati-mi voi alta planta de gazon.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

•