Jump to content

  •   

RCS


  • You cannot reply to this topic
27 replies to this topic
Daniel
  • Member
  • PipPipPip
  • 745 posts
  • LocationDeutschland

Posted 11 March 2014 - 04:05 PM

Salutari tuturor,

Am o intrebare si imi cer scuze pentru ignoranta,dar nu stiu nimic despre creveti si de aceea vreau sa intreb daca RCS sau Sakura (rosii) sint una si aceeasi treaba ?

Vreau sa ma documnetez depre creveti pentru ca in curind voi incepe o aventura si vreau cit mai multe informatii.

Acestia cum sint,mai usor sau greu de crescut si de inmultit si daca au nevoie de ceva mai special ?

Va multumesc si astept raspunsuri de orice fel despre creveti.

O zi buna



#2 costelino
costelino
  • Member
  • PipPipPip
  • 957 posts
  • Locationbotosani

Posted 11 March 2014 - 07:07 PM

din cate stiu nu cred ca sunt una si aceeasi specie, dar cred ca rcs si sakura red  se pot face neamuri intre ei :)))), daca nu ma insel;), Alex08 e mai in masura sa ne spuna parerea dumnealui :)



AdiC
  • Member
  • PipPip
  • 290 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 11 March 2014 - 07:09 PM

Rcs si sakura sunt exact aceeasi chestie, doar culoarea difera

Attached Thumbnails

  • image.jpg


#4 costelino
costelino
  • Member
  • PipPipPip
  • 957 posts
  • Locationbotosani

Posted 11 March 2014 - 07:13 PM

iaca nu stiam ;)  :))))), e bine de retinut ;)



Claudiu

    Administrator

  • Administrators
  • 7,092 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 11 March 2014 - 07:14 PM

Genetic probabil ca exista diferente, dar sunt rude foarte apropiate.


Acvaristica este simpla.


#6 costelino
costelino
  • Member
  • PipPipPip
  • 957 posts
  • Locationbotosani

Posted 11 March 2014 - 07:15 PM

scuze ca intervin in topic Daniel, diferenta la culoare intre mascul si femela care e?



AdiC
  • Member
  • PipPip
  • 290 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 11 March 2014 - 07:16 PM

Genetic doar culoarea. Eu am reusit din rcs sa scot sakura prin selectionare.

Claudiu

    Administrator

  • Administrators
  • 7,092 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 11 March 2014 - 07:20 PM

Cu siguranta dieta si parametrii apei influenteaza si ei culoarea. La un moment dat am fertilizat mai intens cu fosfor si am vazut o intensificare a culorilor. E greu sa imi dau seama daca din cauza prezentei fosforului in apa sau a algelor care s-au dezvoltat in urma acestui tip de fertilizare.


Acvaristica este simpla.


Daniel
  • Member
  • PipPipPip
  • 745 posts
  • LocationDeutschland

Posted 11 March 2014 - 07:29 PM

Da,am citit pe un site şi aveţi dreptate si aveţi dreptate că sînt aceeaşi treabă,doar culoarea diferă. E clar că şi condiţiile optime conditionează culoarea cum spune Claudiu,dar sînt diferente de culoare între rude. Costelino nu ştiu care e diferenţa între mascul şi femela,mă documenteze şi eu despre creveti în general. Vă mulţumesc pentru răspunsuri. O zi bună

AdiC
  • Member
  • PipPip
  • 290 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 11 March 2014 - 07:34 PM

Femela e mai mare si mult mai intens colorata. Sunt foarte usor de tinut si inmultit. Nu au nevoie de conditii speciale. Asta se aplica la toate culorile: yellow, orange, blue, snowball, green, rilli etc. Se corcesc intre ei si nu ies culori frumoase. In acelasi bazin se tine doar o varietate de culoare.

Edited by AdiC, 11 March 2014 - 07:36 PM.


maxxy_79
  • Member
  • PipPip
  • 190 posts
  • LocationGermania

Posted 11 March 2014 - 07:43 PM

ahh... multumesc Adi, chiar vroiam sa intreb daca se pot tine 2 varietati in acelasi bazin  :P , gen rosu si galben...dar m-ai lamurit  :wink:


"Un om deștept rezolvă problema, un om și mai deștept o evită" - Albert Einstein


#12 costelino
costelino
  • Member
  • PipPipPip
  • 957 posts
  • Locationbotosani

Posted 11 March 2014 - 08:07 PM

intreb si eu ca prostul :(, deci masculul de sakura seamana mai mult cu rcs, nu?



AdiC
  • Member
  • PipPip
  • 290 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 11 March 2014 - 08:15 PM

ahh... multumesc Adi, chiar vroiam sa intreb daca se pot tine 2 varietati in acelasi bazin  :P , gen rosu si galben...dar m-ai lamurit  :wink:

Cu placere :)

intreb si eu ca prostul :(, deci masculul de sakura seamana mai mult cu rcs, nu?
Da, dar daca e fire red si de calitate poate fi rosu ca femela

Edited by AdiC, 11 March 2014 - 08:16 PM.


Daniel
  • Member
  • PipPipPip
  • 745 posts
  • LocationDeutschland

Posted 11 March 2014 - 08:44 PM

Claudiu din surse neoficiale dar sigure ( asta sună a jurnalism clar),am auzit că pe forum va apărea un articol despre creveti în general,ce ne poţi spune ? Ar fi de mare folos pt cei care sînt interesaţi de aceste vieţuitoare,care mărturisesc că în ultimul timp mă fascinează foarte mult. O seară bună.

Claudiu

    Administrator

  • Administrators
  • 7,092 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 11 March 2014 - 08:54 PM

L-am rugat pe Petre si pe ceilalti iubitori de creveti sa scrie fiecare tot ce stiu despre cresterea lor sa sa putem sintetiza informatia intr-un articol. 


Acvaristica este simpla.


alex08

    Tranquil State

  • Member
  • PipPipPipPipPip
  • 2,160 posts
  • LocationCraiova

Posted 11 March 2014 - 09:42 PM

Eu am reusit din rcs sa scot sakura prin selectionare. 

Adi, pai asta sunt Sakura, sunt o selectie din RCS. :smile:

 

Cum au zis si colegii de mai sus, ideal ar fi sa nu se tina Neocaridine impreuna. Daca se vrea neaparat o combinatie, se pot cauta Caridine mai usor de tinut si pune cu ei.

 

Exemplu de pereche :

 

shakura_shrimp_38_800_rszt1304.jpg

 

Femela Sakura :

 

wild_view_147_800_rszt1307.jpg

 

shakura_shrimp_113_800_-rszt1308.jpg

 

Mascul Sakura :

 

wild_view_143_800_rszt1307.jpg

 

wild_view_165_800_rszt1308.jpg

 

Sper sa ma tin de promisiune si sa contribui si eu la acel articol.



Daniel
  • Member
  • PipPipPip
  • 745 posts
  • LocationDeutschland

Posted 11 March 2014 - 09:53 PM

Aştept cu nerăbdare acel articol şi sigur pentru cei care sînt pasionaţi de aceste vieţuitoare va fi de mare folos. Pe mine în ultimul timp mă fascinează mult şi în curînd voi lua creveti,dar pînă atunci culeg informaţii. Vă mulţumesc tuturor celor care au intervenit în acest topic şi în egală măsură celor care vor interveni.

Daniel
  • Member
  • PipPipPip
  • 745 posts
  • LocationDeutschland

Posted 14 March 2014 - 11:13 AM

Revin cu o intrebare referitor la creveti in general si nu doar la cei despre care s-a discutat in acest topic.Citisem pe un site depre creveti ca ar fi daunator cuprul,din cite stiu eu fertilizantii micro contin cupru si mai ales trace mix.Intrebarea este daca afecteaza crevetii,sau daca in cantitati mici,normale nu are nici un efect negativ?

Va multumesc.

Daniel



alex08

    Tranquil State

  • Member
  • PipPipPipPipPip
  • 2,160 posts
  • LocationCraiova

Posted 14 March 2014 - 01:13 PM

Atata timp cat nu supradozezi (doze x3,x4 etc.) nu sunt probleme. Atunci poate ar aparea. Exemplu : cu 8-10 ml/zi de TMP la acvariu de 200-210 L net , am o gramada de creveti (adulti, femele cu oua si o gramada de pui).

Cred ca cel mai important e sa gasim doza care ne satisface plantele si sa facem pe cat posibil mai putine experimente (asta am invatat-o pe pielea mea).

 

Daniel, daca tu mergi cu doza normala de fertilizant nu vei avea nici o problema.

 

Las si alti colegi sa completeze, niciodata nu strica mai multe pareri. :)



Claudiu

    Administrator

  • Administrators
  • 7,092 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 14 March 2014 - 01:19 PM

Cuprul in sine nu e daunator pentru creveti, concentratiile prea mari sunt daunatoare. Fertilizantii nu trebuie sa te ingrijoreze in nici un fel. Problemele au aparut in trecut datorita algicidelor pe baza de cupru, in care concentratia era de cateva sute de ori mai mare decat intr-un fertilizant. Poti fertiliza linistit in continuare, nici o vietate nu va avea de suferit.


Acvaristica este simpla.






0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

  •