Jump to content

•   

Probleme cu cresterea Ammania sp bonsai

• You cannot reply to this topic
13 replies to this topic
valyy_dvd
  • Member
  • PipPip
  • 235 posts
  • LocationBuzau

Posted 10 February 2014 - 12:01 PM

De ceva timp ma lupt cu acesta planta care a inceput sa stagneze din crestere ,sa devina din ce in ce mai mica si sa faca flori mov deschise la fiecare frunza . Toate astea de cand fertilizes cu tropica plant .

Nu reusesc sa ii gasesc rezolvarea , deci din ce in ce mai mica si cu flori la fiecare frunza(ducand spre moarte)  ,in loc de verde crud cu frunze mari si cu o inaltime de cca10cm.

Oare se poate intampla lucrul acesta si de la suprafertilizare? sau de la prea putina fertilizare?

Am incercat sa fertilizez la un acvariu de 100l dupa schimbul de apa 50% , 10ml tropica plant nutrition si 10 ml tropica plant nutrition+ ,si repetam dozajul din doua in doua zile .

Limina un hqi de 70w 7 ore /zi

Edited by valyy_dvd, 10 February 2014 - 01:35 PM.

#2 costelino
costelino
  • Member
  • PipPipPip
  • 957 posts
  • Locationbotosani

Posted 10 February 2014 - 02:37 PM

in opinia mea e o planta f pretentioasa, chiar daca unora cu mai multa sau f multa expierenta zic ca e o planta "normala", cu aceleasi simptome m-am confruntat si eu :(, cei cu multa expierenta spun ca e vorba de apa, la mine la robinet o am de 10-11 valoarea la gh, pe timpul verii gh-ul ajunge la 7-8, eu de o bucata buna de timp "indoiesc" apa cu apa distilata si asta doar ca sa cresc niste plante pretentioase, una din ele ammania sp. bonsai iar alta ar fi rotala buterfly, la asta se zice ca e o planta ce se preteaza a creste usor :(, las mine dimpotriva :(, a crescut putin, s-a cocirjit, la fiecare frunza a dat cate o inflorescenta si pur si simplu arata de parca s-ar fi uscat frunzele, la bonsai creste putin si inepea sa dea lastari noi dupa care si astia stagnau si alta" transa" de lastari asa pina cind m-am lecuit de ea :( :)

Claudiu

Administrator

• Administrators
  • 7,092 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 10 February 2014 - 07:54 PM

La mine aceasta planta merge fantastic, se bifurca, e deasa. In schimb rotala buterfly merge jalnic. Asta e viata, nu le poti avea pe toate.

Acvaristica este simpla.

#4 costelino
costelino
  • Member
  • PipPipPip
  • 957 posts
  • Locationbotosani

Posted 10 February 2014 - 08:05 PM

buna treaba, bun raspuns :))) si chiar asa e :)

Claudiu

Administrator

• Administrators
  • 7,092 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 10 February 2014 - 10:00 PM

Hai sa invart un pic cutitul in rana. 

Attached Thumbnails

• Ammania bonsai.JPG

Acvaristica este simpla.

liviu2384
  • Member
  • PipPip
  • 340 posts
  • Locationcluj napoca

Posted 10 February 2014 - 11:26 PM

Si mie imi merge bine aceasta planta, iar tufa din mijlocul acvariului se face tot mai rosiatica la varfuri.

liviu2384
  • Member
  • PipPip
  • 340 posts
  • Locationcluj napoca

Posted 11 February 2014 - 08:31 AM

Fertilizarea doar cu easy carbo si profito, schimb de apa o data la 5 zile.

valyy_dvd
  • Member
  • PipPip
  • 235 posts
  • LocationBuzau

Posted 11 February 2014 - 02:10 PM

E la mine nu vrea de nici o culoare  cu fertilizarea tropica , ,dar pe langa ia sa mai dus in jos si rotala wallichii si nici la blaxia nu ii merge extraordinar + o plantuta mica care nu stiu cum se numeste ,se inegresc pur si simplu ..Pun cateva poze

kgvf.jpg
[twitter]9qk0.jpg[/t

witter]

xamp.jpg
acum am inceput sa adaug po4 ,kalium de la easy life si 2 picaturi de feropol24  si 6ml de TPN+,la care am ridicat si lampa de la 25 la 35 cm fata de luciul apei.

La mine a mers planta asta doar cu pps-pro ( dar nu imi place ca se inverzeste geamul imediat dupa o si de la curatenie) si bineinteles cu ADA unde nu am avut probleme cu nici o planta pe care am detinut-o la momentul respectiv.

Credeti ca acele frori de la amania bonsai pot aparea de la o suprafertilizare ,dar in acelas timp sa se deregleze altele ?

Claudiu ,tu cu ce fertilizezi la ora actulala?

Edited by valyy_dvd, 11 February 2014 - 02:40 PM.

Claudiu

Administrator

• Administrators
  • 7,092 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 11 February 2014 - 04:48 PM

Cu profito de la easy life si cand se termina voi reinca ferropolul. Nici la mine nu merg toate plantele. Fenomenul de pipernicire s-a manifestat la pogostemon erectus. Varfurile s-au inegrit si au putrezit. Am inlocuit cu alta specie. Regele a murit, traiasca regele.

Acvaristica este simpla.

#10 costelino
costelino
  • Member
  • PipPipPip
  • 957 posts
  • Locationbotosani

Posted 11 February 2014 - 05:18 PM

:smile:))), aceeasi chestie se intimpla si la mine  si la aceleasi plante, dar de 2 saptamini fertilizez si eu cu gama easy, la acvariul meu brut de 85l, net 74  fertilizez in fiecare zi cu fe intre 5-6 ml, kalium intre8,5-10ml, profito doar 2,5ml iar la macro dozez sub doza standard, nu spun ca vad mari schimbari in acvariu dar rotala walichii chiar se observa asa ceva, la p erectus la mine nu e negru ci pur si simplu s-a "zbircit" dar nici nu vreau sa renunt la el, in rest la hc la didiplis la rotala macranda ii merge bine :smile:  cu scuze, la buterfly ii merge extrem de prost  :( :)))

Edited by costelino, 11 February 2014 - 05:20 PM.

#11 costelino
costelino
  • Member
  • PipPipPip
  • 957 posts
  • Locationbotosani

Posted 11 February 2014 - 07:19 PM

E la mine nu vrea de nici o culoare  cu fertilizarea tropica , ,dar pe langa ia sa mai dus in jos si rotala wallichii si nici la blaxia nu ii merge extraordinar + o plantuta mica care nu stiu cum se numeste ,se inegresc pur si simplu ..Pun cateva poze
kgvf.jpg
[twitter]9qk0.jpg[/t

witter]

xamp.jpg
acum am inceput sa adaug po4 ,kalium de la easy life si 2 picaturi de feropol24  si 6ml de TPN+,la care am ridicat si lampa de la 25 la 35 cm fata de luciul apei.

La mine a mers planta asta doar cu pps-pro ( dar nu imi place ca se inverzeste geamul imediat dupa o si de la curatenie) si bineinteles cu ADA unde nu am avut probleme cu nici o planta pe care am detinut-o la momentul respectiv.

Credeti ca acele frori de la amania bonsai pot aparea de la o suprafertilizare ,dar in acelas timp sa se deregleze altele ?

Claudiu ,tu cu ce fertilizezi la ora actulala?

Apropo de treaba asta, vreau sa te intreb daca ai folosit intreaga gama de fertilizanti de la ADA si cu substrat fertil sau fara?

valyy_dvd
  • Member
  • PipPip
  • 235 posts
  • LocationBuzau

Posted 11 February 2014 - 08:46 PM

Da, am folosit intreaga gama ,adica substrat special sand ,peste am pus amazonia sau malaya (nu imi aduc aminte ) dupa care fertilizarea o faceam cu step1 dupa 3 luni step2 dupa alte 3 luni step3 la toate adaugam in fiecare zi Bright K + Special Lights + ECA .

Ii aud pe uni si pe alti spunand ca ada este apa chioara ,si uneori imi vine sa le zic ceva de dulce ,dar ma aptin (stii cum e aia cand nu ajungi la struguri ,spui ca sunt acri).

Acum mai am o seria completa de fertilizare lichida ADA pe care o pastrez pentru startul lui  NewScape ,noul setup si dupa vad cu ce voi continua,de aceea acum fac teste cu tropica .....si altele.

Daca ai stii cat de greu imi este sa ma chinui cu alti fertilizanti , sa vad plantele murind ruinanduse si eu sa nu ma ating de ada -antidotul suprem  :plang:  

#13 costelino
costelino
  • Member
  • PipPipPip
  • 957 posts
  • Locationbotosani

Posted 11 February 2014 - 08:55 PM

pa rerea mea e sa folosesti gama fertilizantilor ADA, in primul rind ca e mai mare placere sa vezi cum plantele "zburda" de sanatate si in al doilea rind eu cred ca ai sa poti stringe suma de bani sa-ti recumperi acei fertilizanti pe care-i vei folosi la setup-ul actual, fiindca si eu am folosit Tropica pina acu o saptamina cind m-am dat cu gama Easy si asta  ca sa incerc si sa vad niste rezultate mai bune in acvariu! :)

marian4232
  • Member
  • PipPip
  • 301 posts
  • LocationBucuresti - Trafic Greu

Posted 13 June 2014 - 09:33 PM

Postez si eu dupa 4 luni o poza.

Nu cred ca are rost sa scriu ce fertilizanti si ce substrat folosesc.

Scuzati algele :)

th_20140529_204726_zps567c3889.jpg

Ai reusit sa-i dai de cap pan la urma?

Poate alta este problema.

Ce temperatura aveai in acvariu in perioada in care ai pus pozele?

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

•