Jump to content

  •   

Oaza mea de relaxare cu africani


  • You cannot reply to this topic
342 replies to this topic
Vido
  • Member
  • PipPipPipPip
  • 1,100 posts
  • LocationSibiu

Posted 31 January 2014 - 04:14 PM

Daniel, eu eram multumit pentru ca aveam putini pesti, mici si nu era mizerie prin acvariu.

Dar pe langa acel sump aveam si un filtru Extern.

 

 

Problema principala la un lead sump e condensul care daca nu ai ventilatoare sau capac de metal/plastic va fi foarte greu de controlat, aproape imposibil.

De asemenea mai este zgomotul.

 

Eu iti propun sa te gandesti bine daca vrei sump sau nu.

Daca il vrei, construiestel traditional sub acvariu, ai exemple suficiente sa nu intru in detalii.

 

Daca nu, cumpara 2-3 filtre externe de capacitate mare, cu consum redus de curent si o sa isi faca ele treaba aproape lafel fara prea mult spress.

 

Daca faci si un fundal de la inceput, poti masca acele tuburi si nu o sa ai nici o problema.



Daniel33
  • Member
  • PipPip
  • 150 posts
  • LocationPloiesti

Posted 31 January 2014 - 05:19 PM

 Daca ar fi sa fac sump as da gauri in peretele lateral stanga sus al acvariului nu pe fund , dar nu stiu de cat sa dau gaurile  . Am dat o noua comanda de sticla la dimensiunile actuale si ma duce 2360 cu 3 tuburi de silicon gratis si cu transport inclus . Le as zice sa mi faca si gaurile necesare la confirmarea comenzii dar nu stiu unde , cate si de marimea lor ...   :???:   . Dragos cred ca a avut treaba si nu a mai zis nimic . Sper sa intre cat de curand sa mi faca un necesar de materiale .


Edited by Daniel33, 31 January 2014 - 05:22 PM.


danrogo2001
  • Member
  • PipPip
  • 188 posts
  • LocationGalati

Posted 31 January 2014 - 06:35 PM

Te grabesti si nu e bine.

Nu stii exact ce vrei, ce solutie de filtrare vrei sa adopti.

Analizeaza, studiaza, aici sau in alta parte (alt site), cateva dintre acvariile mari:

 

-crys

-vidockq

-pyu

-marian4232

-dentamax (bogdan)

-glasforex

-foange26

-iulian-cioclin

-pomi

-darius_ciprian

-fflorin73

-ovidiu ungureanu

-carbone

-stttk

-bogdan hojbota

-adiradu

-ultimul dar nu cel din urma danrogo2001

 

Succes.



Daniel33
  • Member
  • PipPip
  • 150 posts
  • LocationPloiesti

Posted 31 January 2014 - 11:20 PM

 Multumesc Danrogo dar m am uitat la toate jurnalele amintite mai sus si nu numai pe acest forum , pe unele siteuri sunt mai pe scurt pe altele mai in detaliu . Problema este urmatoarea eu cred ca 3 filtre externe si 2 interne ajung , multi altii zic ca nu . Bun , fiecare are experienta lui,pe alte siteuri multi zic ca se exagereaza cu filtrarea ( asta nu inseamna sa ti bati joc de pesti evident ) , eu am avut acvariu de 500 -550 net apa si aveam un singur filtru extern ( tetratec 1200 ) si 2 filtre care erau in capac 1000 l/h fiecare pompa )  cum a avut si Vido ( asa venea acvariul ) si nu aveam probleme cu apa , pestii  erau vioi, se inmulteau ca nebunii ,aveau culori  frumoase ( aveam un delfin de aproape 20 de cm )  , nu aveam gris sau alte boli , nu aveam mortalitati decat unul la nu stiu cand . Bineinteles ca faceam si schimb de apa odata pe saptmana de 30-40 % ..La un acvariu dublu eu din start am 3 filtre in loc de unu si cele 2 interne care sa zicem ca tin loc capacului .  Am uitat sa zic ca in acvariul cel vechi aveam @ 70-80 de pesti . In cel nou nu vreau sa bag mai mult de 60 si acestia foarte bine alesi .

Nu sunt impotriva sumpului dar mie personal mi se pare complicat de calculat , nu am experienta si nu vreau sa fac experimente cu un acvariu de o tona , eu stand la bloc la etajul 2 ...  De aceea daca as merge pe sump  am nevoie de ajutor pentru ca ma depaseste situatia .  Inteleg care sunt plusurile sumpului , volum de materiale filtrante mai mare , consum de energie mai mic , costuri mai mici decat cu filtre de super calitate care sa atinga macar jumatate dintr un sump cu 50 de kg de materiale filtrante sa zicem . Dar sunt si minusuri , pe langa tona si ceva pe care o sa o am se adauga inca 200 de l  , gauri in acvariu cu care nu prea sunt de acord la acest volum de apa , zgomot mai mare decat in cazul filtrelor externe , apa o sa aiba impuritati pentru ca din ce am inteles eu teava o sa fie la suprafata acvariului si mai sunt cateva minusuri dar nu mi vin acum in cap .Mai trebuie sa tin cont si de spatiul restrans din casa , adica daca ar fi sa mi construiesc unul ar trebui sa l fac ca un cub aproape .

  Nici nu prea mai am timp , luni dau comanda la sticla orice ar fi cu sau fara gauri :D

  Sper ca nu v ati plictisit citind  :lol:



glasforex
  • Member
  • PipPipPipPip
  • 1,024 posts
  • LocationOradea

Posted 01 February 2014 - 02:40 AM

1. nu iti trebuie gauri in sticla daca nu vrei. sunt multe overflow-uri de la modelel simple cum e al meu la bean animal sau mai stiu eu cum ... oricum le zice tot overflow box e.

2. poti face sump si cub... eu chiar asa am din lipsa spatiului. 2 camere la bloc. acvariu 840 litri...

3. iesi mai ieftin si cu mententanta usoara daca il faci cum trebuie.

4. 3 filtre = 3 posibilitati ca ceva sa dea gres. posibil sa nu... insa... 

5. multe tevi de in si out. 6 la numar.

 

cine te pune sa faci acvariu de 2 tone la bloc ? fa-l de 700 litri. fa un sump bun la el. 

 

nu sunt genul de om care sa incerce sa convinga pe cineva neaparat insa africanii si alti pesti nu sunt cam tot una...

mai ales ca o sa vrei si ala si ala si celalalt si cel galben si ce albastru si cel cu rosu... intelegi ideea.

si atunci vei vedea tu mizerie ce pot face "porcii" astia! :D



kirucd
  • Member
  • PipPipPip
  • 987 posts
  • LocationBucuresti

Posted 01 February 2014 - 03:15 AM

Daniel imi cer scuze ca nu am avut timp sa iti fac o schita, promit sa ma ocup in
weekend de ea :)

Dar daca se poate as vrea sa vorbim la telefon maine dupa amiaza, imi e mai simplu
sa iti explic prin telefon :) Iti trimit un PM cu numarul meu de telefon si ne auzim maine
dupa amiaza daca vrei.

In ceea ce priveste zgomotul in cazul sumpului nu trebuie sa iti faci probleme, zgomotul
nu este atat de mare pe cat te-ai astepta. Sigur daca totul este realizat asa cum trebuie.

Sugestia mea pentru overflow este Bean animal, si as zice eu un pic imbunatatit cum l-a
facut Adi Radi, cu acea teava in interior care aduce apa (si detritus) de pe fundul acvariului.
Gaurile nu trebuie sa le dai in fundul acvariului, poti sa le dai in lateral sau in geamul din
spate. Solutia originala a lui Bean animal (este un user din State care activeaza pe forumul
de marine reefcentral.com) este cu gauri in lateralul acvariului. Mai multe detalii si inclusiv
un video cu overflowul meu (unde poti sa auzi nivelul de zgomot) le gasesti in topicul deschis
de mine pentru prezentarea sistemului aici:

http://forum.aquasca...ow-bean-animal/

Compartimentarea sumpului poate sa fie una mai simpla sau una putin mai complicata ca in
cazul lui Adi Radu. In orice caz eu iti sugerez un sump de minim 200-250 de litri pentru acvariul
de 1000 de litri, cu un prim compartiment pentru filtrare mecanica, urmat de un compartiment
pentru filtrare biologica (se poate face un wet@dry care este foarte eficient) si un compartiment
pentru pompa de recirculare si incalzitoare. As mai sugera totusi sa mai ai inca un compartiment
inainte de pompa de recirculare, in prima faza poti sa il lasi doar cu apa, dar ulterior poate te hotarasti
la o solutie pentru denitrifIcare (reactor de denitrificare sau, ce studiez eu acum la fel ca si glasforex,
un ATS - algae turf scrubber). La volum de 1000 litri pe care il va avea acvariul tau iti sugerez o pompa
de recirculare care sa iti asigure o recirculare de minim 3-4 ori a apei din display, adica 3000-4000 de litri
pe ora real. La o diferenta de nivel de 1-1,2 metri asta inseamna o pompa de aproximativ 6000 de litri.
Volumul mediilor de filtrare biologica ar trebui sa fie undeva spre 8-10% din volumul displayului, asta
inseamna in jur de 80-100 de litri de material filtrant biologic. Sigur ca te poti descurca si cu 60-70 de litri.
Daca plecam de la cifra de 80 de litri material biologic si o pompa de recirculare de sa zicem 3500 de litri
pe ora real, putem sa calculam si un timp de retentie hidraulica al apei in mediile de filtrare. In medie
intr-un litru de material de filtrare biologica intra cam 0,5 litri de apa (in spatiul ocupat de 1 litru de medii
iti intra inca 0,5 litri de apa in medie). La cei 80 de litri asta inseamna 40 de litri de apa. Timpul de
retentie hidraulica este 40 / 3500 ore = 0,01142 ore = aproximativ 41 de secunde. Este un timp de
retentie acceptabil, desi 1 minut ar fi mult mai bine. Poti sa il cresti cu mai mult material filtrant sau
cu un debit mai mic. Sper ca ai inteles ideea :) Ca si material filtrant biologic poti sa folosesti o parte
materiale comerciale consacrate (siporax, matrix, bio rio etc.) si o alta parte spartura de lava de granulatie
10-20 mm. Pentru filtrarea mecanica poti folosi un burete de 5-10 cm grosime, urmat de 10-15 litri de
bioballs si apoi inca un burete de 5-10 cm grosime. Cam asta ar fi in mare, mai discutam la telefon maine :)

O seara placuta,
Dragos

LE am asteptat telefon de la tine... daca vrei sa stabilesti cate si unde sa dai gaurile in
sticla, am inteles ca vrei sa comanzi sticla luni, da-mi un telefon. :)

Edited by kirucd, 01 February 2014 - 08:40 PM.


Daniel33
  • Member
  • PipPip
  • 150 posts
  • LocationPloiesti

Posted 01 February 2014 - 10:21 PM

 Imi cer scuze si aici Dragos dar am fost foarte ocupat azi , abia acum o ora am ajuns acasa , o sa te sun maine sau cand  poti tu  .



kirucd
  • Member
  • PipPipPip
  • 987 posts
  • LocationBucuresti

Posted 01 February 2014 - 10:22 PM

Nu-i bai :) ne auzim maine la un telefon.

Daniel33
  • Member
  • PipPip
  • 150 posts
  • LocationPloiesti

Posted 01 February 2014 - 10:27 PM

 Oricum am masurat locul care il am disponibil si sumpul ar trebuie sa fie un cub de 60 latime si 60 lungime si la inaltime poate sa mearga si pana la 75 , se poate face asa ? 



kirucd
  • Member
  • PipPipPip
  • 987 posts
  • LocationBucuresti

Posted 02 February 2014 - 12:18 AM

Nu, nu se poate. Dar de ce ai numai atata spatiu? Acvariul are peste 2 metri, la ce folosesti spatiul de sub el? Cei 60x60 cm nu iti ajung nici macar pentru 3 canistre, doar doua inghesuite poate si nu foarte mari...

Daniel33
  • Member
  • PipPip
  • 150 posts
  • LocationPloiesti

Posted 02 February 2014 - 02:29 AM

 Vroiam sa l pun langa acvariu in locul ramas dintre acvariu si perete ( fiind mascat si de usa ) ... Pentru a mai folosi spatiul din casa si la altceva decat pestii mei :grin:

 Cu canistrele era mai usor puneam una in stanga , una in dreapta si una pe mijloc ( in stand ) . Rezolvam si cu spatiul si filtrarea .


Edited by Daniel33, 02 February 2014 - 02:31 AM.


kirucd
  • Member
  • PipPipPip
  • 987 posts
  • LocationBucuresti

Posted 02 February 2014 - 09:40 AM

Pentru spatiul de 60x60 cm nu am ce sfaturi sa iti dau pentru un sump. Ori aloci un spatiu
mai mare ori mergi pe canistre. Oricum ar fi e bine sa te hotarasti ce vrei de fapt. Din
punctul meu de vedere nu prea merge sa impaci si capra si varza. Daca iti faci un acvariu
de 1000 de litri eu nu recomand decat sump, sub acvariu. Dupa cum ai vazut cam toti de pe
aici ti-au recomandat acelasi lucru. Hotararea este a ta, numai fa alegerea odata :)

O zi buna,
Dragos

Edited by kirucd, 02 February 2014 - 09:40 AM.


Daniel33
  • Member
  • PipPip
  • 150 posts
  • LocationPloiesti

Posted 02 February 2014 - 09:48 PM

 Stie cineva daca cei de la nevertebrate au si magazin de prezentare ? 



CatalinBarbu
  • Member
  • PipPip
  • 240 posts
  • LocationSibiu

Posted 02 February 2014 - 10:09 PM

Da, au si magazin de prezentare

Trimis de pe al meu HTC One folosind Tapatalk



glasforex
  • Member
  • PipPipPipPip
  • 1,024 posts
  • LocationOradea

Posted 03 February 2014 - 12:59 AM

ti-am zis ca si eu am 60x60 din lipsa de spatiu la un brut de 840 (net poate sub 700...). celelalte jumatati gazduiesc haine si alte minuni necesare prin casa.

iti va prinde bine fiecare centimetru... incearca sa mai ciupesti inca vreo 20 daca nu chiar 30 cm si vezi daca poti aborda varianta in care apa trece prin sump in "C". 

Nu neaparat cu atatea camere insa ca principiu.. pentru ca nici eu nu m-am putut desfasura in lungime sa zicem asa..

Mi-ar fi placut insa... cand nu se poate nu se poate. Dar asta nu m-a oprit din drum.

 

@dragos. intre camera 3-4 pe laterala acvariului (partea de jos a pozei 1, spatiul ce gazduieste in poza 2 incalzitoarele) este un compartiment ingust unde vreau sa bag un screen de 60x30cm (sau 2buc de 30x30cm pentru o mentenanta mai usoara) care sa aiba la baza 4 pietre de aer lungi pe sistem "perdea" alimentate de o pompa de aer cu debit mare.

intre sump si peretele lateral al mobilierului ce inveleste sumpul am un spatiu pentru lampa aia de leduri de 31x31cm.  Incep cu o lampa si daca vad ca merge treaba o cumpar si pe a 2-a si ii dau bataie cu ATS-ul (algae turf scrubber).

 

12277474565_522eab3186_b.jpg
 
8531691355_c7a3c50236_b.jpg
 
poza e veche. s-au mai schimbat niste treburi pe acolo dar cred ca e concludenta in acest context.
 
 

Edited by glasforex, 03 February 2014 - 01:04 AM.


kirucd
  • Member
  • PipPipPip
  • 987 posts
  • LocationBucuresti

Posted 03 February 2014 - 03:39 AM

In configuratia prezentata de tine e posibil sa functioneze ok pentru ca spatiul unde bagi screenurile
este ingust si vei avea o viteza a apei care cred ca se incadreaza in ceea ce ai nevoie pentru ATS.
Nu stiu insa cat este debitul, sa nu fie prea mare. Iar varianta cu 2 screenuri este corecta la dimensiunile
acvariului tau, practic tu luminezi si folosesti doar o parte a screenului. Poti sa postezi pozele si comentariul
explicativ si la topicul ATS? Multumesc anticipat :)

O zi buna,
Dragos

P.S. Am stabilit impreuna cu Daniel un sump de 118x45x45, maine postez schita :)

Edited by kirucd, 03 February 2014 - 03:41 AM.


Daniel33
  • Member
  • PipPip
  • 150 posts
  • LocationPloiesti

Posted 04 February 2014 - 03:09 PM

Mi a venit standul azi , este imens  :lol:  :lol:  Nu stiu sa uploadez pozele din calculator , o sa dau link la alt site de upload :???:     https://imageshack.com/i/jmgl6rj


Edited by Daniel33, 04 February 2014 - 03:17 PM.


Daniel33
  • Member
  • PipPip
  • 150 posts
  • LocationPloiesti

Posted 04 February 2014 - 03:19 PM

Se vad 2 semne stanga si dreapta , marginea de sus este la 155 de cm    :rolleyes:



glasforex
  • Member
  • PipPipPipPip
  • 1,024 posts
  • LocationOradea

Posted 04 February 2014 - 03:36 PM

e bine :)

Sent from my U650 using Tapatalk



Daniel33
  • Member
  • PipPip
  • 150 posts
  • LocationPloiesti

Posted 04 February 2014 - 03:53 PM

Mi se pare un monstru de stand , inca nu pot sa mi imaginez cat de mare o sa fie cu acvariul deasupra , ma incearca o strangere de inima cand ma gandesc la tonaj  :ohmy:  :ohmy:  . Am facut a 3 a oara comanda de sticla de data asta sper sa fie ultima si am mai scazut din inaltime cu 2 cm , o sa fie 260*63 *67 latime  ..  Apa cred ca o sa vina pe la 58 de cm ca si inaltime  rezulta net fara pietre si nisipt 972 de litri ... Doamne ajuta   :rodunghiile:

 Deocamdata am renuntat la sump si poate am sa fac pe parcurs , ma gandesc sa iau aceasta canistra   http://www.happypets...-gl-p-5707.html ..  


Edited by Daniel33, 04 February 2014 - 03:56 PM.






0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

  •