Jump to content

•   

Sfaturi achizitie plante pentru un Nano de incepator

• You cannot reply to this topic
29 replies to this topic
pyranhia
  • Member
  • PipPip
  • 472 posts
  • Locationcluj-napoca

Posted 14 January 2014 - 04:57 PM

Tot 15 w ai iluminatul?de ce nu adaugi cel putin pe atit?altfel o sa ai distanta internodala mare...plantele se lungesc ca girafele dupa lumina... :)

Edited by pyranhia, 14 January 2014 - 04:58 PM.

Lucian Vasies
  • Member
  • PipPip
  • 115 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 14 January 2014 - 05:36 PM

da, tot lumina aia o folosesc deocamdata. Dar o sa o schimb in curand. Vorba lui Claudiu o sa mai astept un pic cu lumina.

Ca tot veni vorba de lumina,  eu folosesc pentru setup-urile mele de fotografiere  becuri  cu lumina alba 5500K de 100W. O sa ma uit sa vad cate candele au. Astea ar putea fi folosite? Intreb de curiozitate...

mersi

pyranhia
  • Member
  • PipPip
  • 472 posts
  • Locationcluj-napoca

Posted 14 January 2014 - 05:53 PM

Daca ma iau dupa dimensiunile zise de tine in primul post acvariul are 74,6 l brut si nu 60 cum zici.Poate ca net are 60,asta in functie de substrat,roci,etc...oricum ar fi 100 w e prea mult pt ce bazin ai si daca nu ma insel pt plante ar fi mai ok 6400-6500 k.Te pot lamuri mai bine colegii mai experimentati.Eu la acvariu de 128 l am 111 w pe care ii pot folosi cum vreau...mi-am facut instalatia capacului cu intrerupator la fiecare neon si cu 2 controlere,unul pus la 2 neoane si unul la 3.La acvariul cresa am 12 w in capac,2 neoane de 6 w cu intrerupator fiecare si un controler.Daca ai nevoie de ajutor poti sa apelezi la mine,poti trece sa vezi ce mi-am facut sau sa intrebi pe marius pms cum am modificat capacul lui

Lucian Vasies
  • Member
  • PipPip
  • 115 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 15 January 2014 - 12:50 PM

mersi de info si de disponibilitate insa inca un an si jumatate nu sunt in tara. As  veni cu placere sa vad cum ai facut cu neoanele la capacul tau.

ma gandesc sa  imi   bricolez o o plafoniera  cu led si neon ce sa o pot folosi pe viitor.

In ce priveste dimensiunile acvariului,  eu le-am luat dupa ce scrie producatorul, nu am facut calculele sa   ma asigur ca e corect ce zice el sau nu :)

O alta intrebare despre iluminare,  eu am si becuri calde si reci,  daca e sa folosesc pana imi bricolez plafoniera,  ce e mai bine,  cald sau rece?

mersi, 

Luci

pyranhia
  • Member
  • PipPip
  • 472 posts
  • Locationcluj-napoca

Posted 15 January 2014 - 01:13 PM

Pai cred ca e bine sa amesteci cald cu rece...de ex. un 830-840 cu un 865... depinde la ce te referi ca lumina,exemplul meu este pentru neoane

l.e. si la becurile economice e la fel

Edited by pyranhia, 15 January 2014 - 01:16 PM.

Lucian Vasies
  • Member
  • PipPip
  • 115 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 15 January 2014 - 03:30 PM

Daca bag doua surse de iluminare  atunci lumina e prea puternica pentru ca cele mai mici becuri le am de 75w. Ok, avand in vedere ca nu pot calcula exact cantitatea de lumina ce  merge in apa,  as putea spune zice ca am o pierdere de 30% - poate exagerez. Insa in cazul asta  tot as avea undeva la 100W ce ar merge in apa ceea ce ar fi prea mult. Asa ca as putea putea folosi doar un bec si nu pot combina doua becuri  de temperaturi diferite. Eventual le pot pozitiona mai departe de acvariu dar deja  camera va incepe sa semene a studio  foto cu spoturi pe un acvariu si ar arata dezordonat. Deci pana  in momentul in care am vreme sa bricolez lampa cu leduri si neoane trebuie sa ma descurc doar cu un tip de lumina. De aici si intrebarea, care e mai buna, cea pe la 6000K sau pe la 3000K?

pyranhia
  • Member
  • PipPip
  • 472 posts
  • Locationcluj-napoca

Posted 15 January 2014 - 03:40 PM

Eu as alege 6000 k...dar asculta sfatul expertilor

pyranhia
  • Member
  • PipPip
  • 472 posts
  • Locationcluj-napoca

Posted 15 January 2014 - 04:07 PM

De ce nu pui becuri economice?sunt cu dulie de bec incandescent normal sau dulie mica(ca de veioza) sau mai sunt si cu dulii cu 4 pini la un capat...oricum cred ca le gasesti cu ce wataj ai nevoie si nu ar trebui sa te cramponezi doar pe ce becuri ai acasa momentan caci sunt mari. Faci cum vrei

Claudiu

Administrator

• Administrators
  • 7,092 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 15 January 2014 - 05:48 PM

Nu conteaza asa de mult temperatura de culoare. Important este ca sursa de lumina sa fie cu spectrul complet, adica sa contina toate culorile vizibile de ochiul uman. 6000K e mai placut ochiului si culorile par mai naturale, 3000K e o lumina galbena ce poate face ca verdele sa para mai spalacit. Probabil ca 3000K este cu ceva mai benefica pentru plante, insa nu suficient de mult ca sa incline balanta.

Acvaristica este simpla.

Lucian Vasies
  • Member
  • PipPip
  • 115 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 17 January 2014 - 10:40 AM

Folosesc asa ceva : http://www.f64.ro/be...-e27-5500k.html

Sunt becuri in temperatura de culoare neutra folosite in fotografie. Eu fac foarte mult poze macro si  folosesc pentru un mini studio astfel de sisteme de iluminare cu lumina continua. 

Acuma daca contine spectrul complet nu stiu,  o sa intreb  sa vad daca cumva sunt disponibile astfel de informatii. Dar daca aceste becuri sunt dedicate pe bune pentru asa ceva   cred ca  spectrul lor e destul de ingust..

Edited by Lucian Vasies, 17 January 2014 - 10:41 AM.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

•