Jump to content

•   

Ajutor cu carasi

• You cannot reply to this topic
4 replies to this topic
cristianD
  • Member
  • 2 posts
  • Locationbaia mare

Posted 28 December 2013 - 11:44 AM

Salut, am nevoie de niste ajutor. In ultima vreme carasul cel mic mi-a inceput sa stea pe spate, respira, nu avea nimic, doar ca nu puteam sa ii dau de mancare, doar asa din cand in cand ce mai prindea si el........ Si am unul de 2 ori cat el, i-am luat in aceeasi zii pe amandoi, si am observat ca cel mare tot il bate pe cel mic, adica il prinde de coada si ii rupe coada, nu stiu ce acvariu am , am un aqua one 7500 precision air pump, schimb apa la 2-3 sapt, si nu stiu ce sa fac. L-am pus pe cel mare intr-un bol, mai mic acum 20-30 minute si am nevoie de ajutor. Ce pot face, va rog ajutor :| Chiar tin la cel mic... Multumesc

Claudiu

Administrator

• Administrators
  • 7,092 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 28 December 2013 - 12:11 PM

Cel mai probabil va trebui sa ii desparti. In ce priveste problema carasului mic, citeste AICI.

Acvaristica este simpla.

Adiacvaristu60
  • Member
  • PipPip
  • 195 posts
  • Locationvanatorii mici

Posted 28 December 2013 - 02:51 PM

Ar putea sa aiba ceva la vezica inotatoare,de obicei carasii nu ar trebuii hraniti cu mancare plutitare,au un obicei prost sa inghita si aer,astfel-i problema,nu prea ai ce-i face ma apar problemele cu vezica.Daca astai ales ca zici ca-i mic!

cristianD
  • Member
  • 2 posts
  • Locationbaia mare

Posted 28 December 2013 - 03:39 PM

Nu mai conteaza... S-a dus... Va multumesc pentru raspunsuri si sustinere, ma duc sa jelesc :<

Adiacvaristu60
  • Member
  • PipPip
  • 195 posts
  • Locationvanatorii mici

Posted 28 December 2013 - 07:31 PM

Pacat,dar pana la urma trebuie totusi sa intelegem ca la pesti mai avem si pierderi,indiferent ca vorbim de cei de apa dulce sau marini este mai bine sa previ decat sa incerci sa ii tratezi,sistemul lor imunitar firav nu prea mai raspunde la tratament in cazul bolilor mai grave!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

•