Jump to content

•   

Probleme plante din genul Rotala

• You cannot reply to this topic
21 replies to this topic
marian4232
  • Member
  • PipPip
  • 301 posts
  • LocationBucuresti - Trafic Greu

Posted 25 November 2013 - 09:55 PM

Sunt curios daca cineva a gasit o rezolvare pentru problemele plantelor din genul Rotala sau daca toata lumea s-a lovit de aceasta problema.

Ma refer la faptul ca uneori se opresc din crescut (frunzele din varf devin din ce in ce mai mici pana cand dispar iar varful se blocheaza, fenomen cunoscut si sub numele "stunting") iar planta isi canalizeaza energia in a creste pui de la imbinarile frunzelor cu tulpina.

Nu m-ar deranja prea tare deoarece astfel apar multi pui pe planta insa doresc sa pot controla eu acest fenomen prin taierea varfului.

Intotdeauna am avut problema asta si pana acum am gasit ca valori mici NO3 o declanseaza in masa. La valori mici NO3 apare si la alte plante nu numai la rotale. Tind sa cred ca atunci cand nu sunt curenti indeajuns in acvariu, se ajunge la aceeasi problema.

Despre Macrandra am gasit urmatorul citat intr-o descriere:

Rotala macrandra may require extensive time to adjust to new water parameters. When initially planted, the growth tip will often stop growing and the plant will remain stunted.  Leaves will often curl and turn white which is a sign of poor nutrient uptake (particarlly micronutrients – calcium).

If the plant shows signs of sustainability in the aquarium, remember it does not respond well to trimming initially.  Rotala macrandra should be allowed to grow to as large as it can without shading itself and other plants.  Trim the healthy tops and replant. Bottoms may be left in to develop side shoots.

Over time, as Rotala macrandra shows signs of vitality in the aquarium this plant can be trimmed without many reservations. Propagation of stems should be at least 5 inches (13 cm) long before trimming from the source plant.

Sursa: http://www.aquascapi...php?item_id=104

Am observat ca problema apare cel mai mult la Macrandra, Macrandra green, uneori si la Rotundifolia.

Am avut problema si la Macrandra Narrow leaf in trecut (acum nu mai am planta respectiva).

Imi aduc aminte acum 3-4 ani in fostul acvariu Rio 180, cand am vrut sa vad ce se intampla la valori mici NO3, experimentand cu JBL Bio NitratEX (un saculet care se pune in filtru si ajuta la dezvoltarea bacteriilor anaerobe care descompun nitratii), am ajuns sa am NO3 1 ppm si chiar 0 ppm.

Plantele aratau asa:

IMG_1074.jpg IMG_1485.jpg IMG_1488.jpg

Ok, ok dar acum am cam 25 ppm si inca apare problema.

Cele mai multe fire sunt afectate dupa replantare.

Voi ce experienta aveti?

Claudiu

Administrator

• Administrators
  • 7,092 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 25 November 2013 - 10:31 PM

Eu zic ca valorile sunt extreme.

Acvaristica este simpla.

marian4232
  • Member
  • PipPip
  • 301 posts

Posted 25 November 2013 - 10:36 PM

Nu inteleg la ce te referi?

La cei 25 ppm si la cei 0-1 ppm NO3?

Un 10-15 ppm ar fi mai bine din punctul tau de vedere?

Nu te-ai lovit niciodata de aceasta problema?

Banuiesc ca ai avut rotale.

Claudiu

Administrator

• Administrators
  • 7,092 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 25 November 2013 - 10:48 PM

Ba da, m-am lovit. Probabil ca 5-10 ppm ar fi un interval rezonabil. Mi-ar fi greu sa spun ca asta e problema in mod sigur. Eu eram tentat sa spun ca prea mult CO2 cauzeaza asta. Insa e doar o teorie, nu am argumente palpabile.

Acvaristica este simpla.

marian4232
  • Member
  • PipPip
  • 301 posts

Posted 25 November 2013 - 11:06 PM

Si ai gasit vreo pista?

Citisem pe barrreport ca si Tom Barr se loveste uneori de problema asta.

Claudiu

Administrator

• Administrators
  • 7,092 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 25 November 2013 - 11:25 PM

Nu, dupa o vreme isi dau singure drumul, fara sa imi dau seama care a fost cauza si ce schimbare a ajutat.

Acvaristica este simpla.

#7 costelino
costelino
  • Member
  • PipPipPip
  • 957 posts
  • Locationbotosani

Posted 25 November 2013 - 11:28 PM

la mine rotala macranda s-a decolorat putin, sta de vreo 2 saptamini se intimpla, pui nu face, pearling are dar nu cine stie ce, iar rotala buterfly arata de parca ar fi ofilita dar e plina de pui , inainte tineam temperatura la 24-25 grade dupa care am urcat-o si am observat ceea ce am scris, e posibil sa ma si insel in privinta cauzelor, e doar o banuiala, de astazi am inceput din nou a cobori temperatura pina la 24 grade sa  vad daca intervine vreo schimbare  :)

marian4232
  • Member
  • PipPip
  • 301 posts

Posted 25 November 2013 - 11:31 PM

Sa inteleg ca in cazul tau ar fi fost o perioada de acomodare a plantelor ca si in linkul dat mai sus de mine.

La temperaturi mai ridicate ar trebuie sa aiba o crestere mai accelerata dar nu stiu daca temperatura are vreun rol. Nu m-am gandit niciodata la asta.

La un moment dat am incercat doar cu apa de osmoza insa nu am dus la capat experimentul.

Noi in Bucuresti avem o apa dura as zice. Are un GH 8 iar in acvariu datorita evaporarii creste la 10-12 grade duritatea. KH-ul e in jur de 5.

Voi relua experimentul cu apa de osmoza daca nu voi reusi sa gasesc o explicatie.

In Cluj ce apa aveti?

Edited by marian4232, 25 November 2013 - 11:33 PM.

#9 costelino
costelino
  • Member
  • PipPipPip
  • 957 posts
  • Locationbotosani

Posted 25 November 2013 - 11:38 PM

doar au fost replantate virfurile in urma cu o luna si jumatate  si "plecau" destul de frumos, dar acu 2-3 saptamini iin urma am observat ca si cresterea era greoaie, am avut cazuri in care macranda  sau se inverzeau frunzele sau frunzele aveau aspectul ala de ofileala, se rulau, dar acu doar s-au decolorat putin, pui nu au si nici nu prea cresc, ma gindesc ca si temperatura poate fi un factor in cresterea ei  :(

#10 costelino
costelino
  • Member
  • PipPipPip
  • 957 posts
  • Locationbotosani

Posted 26 November 2013 - 01:42 PM

ce valori ai la Fe si GH?

marian4232
  • Member
  • PipPip
  • 301 posts

Posted 26 November 2013 - 01:56 PM

GH 10-12 grade iar fierul nu l-am testat de mult timp dar cred ca undeva pe la 0.1-0.2 ppm

NightOwner
  • Member
  • Pip
  • 27 posts
  • LocationBucharest

Posted 26 November 2013 - 02:20 PM

Eu am patit asa cu rotalele toate cand am  inceput aditia de EC. Cum am stopat aditia, cum si-au revenit ca prin farmec.

Evident, varfurile care au incetat cresterea au trebuit tunse pt ca nu au mai crescut deloc.

#13 costelino
costelino
  • Member
  • PipPipPip
  • 957 posts
  • Locationbotosani

Posted 26 November 2013 - 03:50 PM

eu imi zic strict parerea, cred ca e de vina GH-ul si pe urma lipsa fierului, eu in acvariu am urmatoarele valori:FE=O,2 DAR AM MAI FERTILIZAT DUPA TESTE CU INCA 6ML TROPICA MICRO, TEST PO4=0,4, PH=6,5KH=7, NO3=undeva intre 10-15, gh=9, deduc ca de vina e gh-ul fiindca inainte il aveam la 7, chiar si 6 si nu aveam probleme astea cu rotalele, dar si lipsa fierului e o problema, de obicei incerc sa tin valoarea fierului la 0,6, cum am mai spus, nimic nu e batut in cuie  ;), se poate sa ma si insel, am sa pun o poza, poate doua cind am timp, nu sunt prea reusite  :)

stefanp
  • Member
  • PipPip
  • 149 posts
  • LocationFalticeni/Iasi

Posted 27 November 2013 - 02:08 PM

Am patit si eu asa ceva la rotale (rotundifolia, walichii)...pe net am gasit ca o concentratie prea mare de NO3 poate duce la acest fenomen de "stunting"...

N-am apucat sa-mi bat prea mult capul cu problema asta, caci oricum venise vremea sa inchei setupul.

E totusi o problema interesanta si mi-ar place sa aflu care e problema ...

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere !
Incercare de aquascaping (jurnal inchis)

Blog despre acvaristica

Romanian Aquascaping Contest 2014

Sergiu
  • Member
  • PipPip
  • 209 posts
  • LocationAlba Iulia

Posted 27 November 2013 - 10:55 PM

Acest fenomen se intalneste des la varietatile Rotala; unele var. de Ludwigia ( in special L. arcuata). Eu am patit-o si la Proserpinaca.

Dupa cum zicea si Claudiu, valorile extreme de nitrati, replantarile, cat si schimbarile bruste ale valorilor determina aceste manifestari. Rezolvarea: - valori cat mai constante.

atb333atb
  • Member
  • PipPip
  • 133 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 01 February 2017 - 07:22 PM

Sa fie oare si la mine problema asta? A mai intalnit cineva la rotala indica fenomenul? No3 am costant la 10ppm iar fenomenul l-am observat si la puii recent taiati si plantati si la plantele mama care initial au fost crescute emers presupun...

IMG_20170201_185547fb8c9.jpgIMG_20170201_185843e66fa.jpg

Claudiu

Administrator

• Administrators
  • 7,092 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 02 February 2017 - 03:56 AM

Pot fi 3 probleme.

1. Ai prea putin fier

2. Fierul pe care il folosesti nu este absorbit de plante.

3. Ai o carenta de magneziu, care blocheaza absorbtia fierului.

Acvaristica este simpla.

atb333atb
  • Member
  • PipPip
  • 133 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 02 February 2017 - 06:51 AM

Presupun ca la magneziu trebuie sa fiu atent pentru ca fierul il tin la 1-1,5 ppm. Fertilizez 4 surse diferite de fier alternativ. Prima zi 10ml fero urmatoarea 10 ml fier DTPA apoi 10 ml EDTA apoi repet. La 1-2 zile fertilizez si cu 15-20 ml profito... Pentru magneziu ma bazez din pps-pro insa o perioada nu am dozat foarte pentru ca am avut mult No3 (au murit 2 sae fara sa ii pot recupera). Totusi nu prea vad alte semne de carenta de fier cum aveam pe vremuri...

AndreiD
  • Member
  • PipPip
  • 113 posts
  • LocationOradea

Posted 06 February 2017 - 03:30 PM

Marian ai gasit solutia la aceasta problema ? Ma refer la postul #1 din aceasta postare 

Eu cred ca este CO2-ul de vina 

marian4232
  • Member
  • PipPip
  • 301 posts

Posted 06 February 2017 - 09:49 PM

Nu am gasit ceva concret insa am cateva piste.
Am observat ca nu prea se intampla acest fenomen daca nu schimbi mai nimic in acvariu.
Am facut un experiment in care nu am schimbat apa o luna de zile. E adevarat ca aveam 3 tipuri de alge din cauza asta insa plantele aratau perfect.

De asemenea am mai observat ca se intampla deseori la replantare. Tine de comportamentul plantei in perioada in care isi canalizeaza energia pentru a da noi radacini.
Daca planta e sanatoasa tun, la replantare scad riscurile sa se opreasca din crestere.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

•