Jump to content

•   

Blyxa japonica

• You cannot reply to this topic
8 replies to this topic
Daniel
  • Member
  • PipPipPip
  • 745 posts
  • LocationDeutschland

Posted 16 November 2013 - 05:02 PM

Am cumparat citeva plante si saptamina asta le-am plantat,printre care si blyxa japonica,nu stiu ce s-a intimplat dar in 2 zile s-a topit pur si simplu,toate au venit intr-o stare excelenta,sanatoase super,nu inteleg de ce aceasta planta in 2 zile asa repede,s-a topit.

Am discutat cu un coleg de pe forum in privat si la fel ca mine crede ca schimbarea parametriilor apei ar fi cauza,e adevarat ca apa o am cam dura, dar dupa cite am citit despre aceasta duritatea suportata este de 3-20 GH,grade nemtesti daca nu gresesc,deci daca la mine este de 13 ar insemna ca ar fi ok pt crestere,poate ca ar fi si alte cauze,stiu ca ai place la NO3 scazut si la mine nu sunt chiar mici valorile dar nici prea mari.

Pacat pentru ca imi place acesta planta,daca cineva poate sa-mi ofere citeva sfaturi despre ea,ai multumesc.

O zi buna

Claudiu

Administrator

• Administrators
  • 7,092 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 16 November 2013 - 05:35 PM

Stai linistit, eu am KH si GH de 2 si tot s-a topit. Are probleme serioase cu aclimatizarea.

Acvaristica este simpla.

Daniel
  • Member
  • PipPipPip
  • 745 posts
  • LocationDeutschland

Posted 16 November 2013 - 05:39 PM

Claudiu,daca are probleme cu aclimatizarea inseamna ca nu-si mai revine ca radacini inca nu are,deci am pierdut-o.

Claudiu

Administrator

• Administrators
  • 7,092 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 16 November 2013 - 06:38 PM

Este foarte posibil. Toti am patit-o cu aceasta planta, deci nu trebuie sa te consideri ghinionist.

Acvaristica este simpla.

Daniel
  • Member
  • PipPipPip
  • 745 posts
  • LocationDeutschland

Posted 16 November 2013 - 07:03 PM

A doua oară cînd încerc cu blyxa,data trecută nu s-a topit aşa repede,dar acum în 2 zile s-a făcut albă transparenţă ?! Dacă nu-i place,asta e,ce să fac încercăm altele.

#6 costelino
costelino
  • Member
  • PipPipPip
  • 957 posts
  • Locationbotosani

Posted 16 November 2013 - 09:39 PM

la fel am patit si eu, la inceput era verde iar dupa schimbul de apa s-a facut rozie iar virfurile s-au topit   :(

cosmin_ruz
  • Member
  • PipPipPip
  • 710 posts
  • LocationBraila

Posted 17 November 2013 - 10:14 AM

Confirm faptul ca aclimatizarea la aceasta planta este greoaie, dar eu am observat ca nu-i place sa fie infipta foarte adanc in substrat cand este plantata.

atb333atb
  • Member
  • PipPip
  • 133 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 26 September 2016 - 12:00 PM

Pana la urma cum este de bine? Sa aibe frunzele verzi sau aurii? de 24-48 de ore incepe sa schimbe culoarea inspre auriu-maro, dar frunzele par sanatoase nu se desprind ca la inceput cand era in aclimatizare, cam ce parameterii ii plac?

Edited by atb333atb, 26 September 2016 - 12:00 PM.

Claudiu

Administrator

• Administrators
  • 7,092 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 26 September 2016 - 09:51 PM

Este bine oricum. Nuanta de culoare este influentata de lumina, fertilizare, CO2, substrat.

Acvaristica este simpla.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

•