Jump to content

  •   

Acvarii pesti Betta


  • You cannot reply to this topic
48 replies to this topic
Muk24
  • Member
  • Pip
  • 29 posts
  • LocationBucureşti

Posted 17 October 2013 - 10:13 AM

Eu nu vreau sa-i cumpar neaparat filtru,ca mi se pare scump.Eu o sa cumpar 2-3 plante artificiale,acvariu 10 l,termostat.Stii cumva vreun termostat ieftin?



kirucd
  • Member
  • PipPipPip
  • 987 posts
  • LocationBucuresti

Posted 17 October 2013 - 10:32 AM

Plantele artificiale nu au ce cauta in acvariu. Si ai nevoie de incalzitor cu termostat, nu termostat. O zi buna, Dragos

Muk24
  • Member
  • Pip
  • 29 posts
  • LocationBucureşti

Posted 17 October 2013 - 08:01 PM

SAM_4800.JPG

 

PAI de ce?Ca unele sunt facute special pentru acvariu.Termostatul l-am prescurtat de la incalzitor cu termostat.Poza cu el.


Edited by Muk24, 17 October 2013 - 08:05 PM.


Daniel
  • Member
  • PipPipPip
  • 745 posts
  • LocationDeutschland

Posted 17 October 2013 - 08:34 PM

Salut,bine ai venit pe forum,te rog să nu înţelegi greşit ce o să spun. În primul rînd este de apreciat că vrei să salvezi peştele,asta înseamnă pasiune şi că îţi pasă de el,dar eu cred că mai bine ar fi să-l donezi la cineva care are condiţii mai bune pentru el şi care are experienţă. Dacă vrei să faci acvaristica,mai întâi trebuie să înveţi cîte ceva,după care încet să cumperi cele necesare astfel încît să începi cu dreptul. Plantele artificiale sînt făcute pentru profit şi apoi pentru acvarii,cu timpul pot fi dăunătoare datorită materialelor din care sînt făcute.

Muk24
  • Member
  • Pip
  • 29 posts
  • LocationBucureşti

Posted 17 October 2013 - 09:30 PM

Am inteles,dar eu o sa cumpar un acvariu de 10 l si incalzitor cu termostat.Adica este bolnav,dupa cum spui?Oricum nu sun chiar incepator,pentru ca pestele il am de 1 luna jumate,si a avut o alta boala,dar s-a vindecat.Boala a fost dropsy.Din perioada aceea nu am avut poze.


Edited by Muk24, 17 October 2013 - 09:32 PM.


Daniel
  • Member
  • PipPipPip
  • 745 posts
  • LocationDeutschland

Posted 17 October 2013 - 09:45 PM

Eu cred că 10 L sînt putini,poate 20-30 ar fi mai bine,pe viitor poate vrei să-i aduci un coleg pestelui şi ar fi bine să fie spaţiu,tu faci cum crezi dar cred că trebuie asigurată bunăstarea vietuitoarelor. Nu este o critică,e doar părerea mea şi atît,în rest aşteptăm veşti noi.

kirucd
  • Member
  • PipPipPip
  • 987 posts
  • LocationBucuresti

Posted 17 October 2013 - 10:37 PM

[img=http://forum.aquasca...attachicon.gif] SAM_4800.JPG
 
PAI de ce?Ca unele sunt facute special pentru acvariu.Termostatul l-am prescurtat de la incalzitor cu termostat.Poza cu el.


Arata-ne cati dintre utilizatorii acestui forum au plante de plastic in acvarii si deja ai gasit
raspunsul la intrebarea ta.

O seara placuta,
Dragos

Muk24
  • Member
  • Pip
  • 29 posts
  • LocationBucureşti

Posted 18 October 2013 - 09:18 AM

Eu te-am inteles cu plantele de plastic,dar imi poti spune daca Bettanul meu are vreo boala


Edited by Muk24, 18 October 2013 - 09:21 AM.


Muk24
  • Member
  • Pip
  • 29 posts
  • LocationBucureşti

Posted 18 October 2013 - 09:20 AM

La acvariul cu 10 l,o sa tin doar pestele meu,care acum e la 2l     :yawn:  X-(   :angry: Dar daca mi-as cumpara acvariu de 20-30 l, as putea sa-l pun cu Gourami?


Edited by Muk24, 18 October 2013 - 09:21 AM.


Claudiu

    Administrator

  • Administrators
  • 7,092 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 18 October 2013 - 01:09 PM

Nu.


Acvaristica este simpla.


Muk24
  • Member
  • Pip
  • 29 posts
  • LocationBucureşti

Posted 18 October 2013 - 06:20 PM

Am inteles chestia cu Gourami si am aflat ca pestele nu e bolnav,dar oricum nu renunt la acvariu si incalzitor cu termostat.



Muk24
  • Member
  • Pip
  • 29 posts
  • LocationBucureşti

Posted 18 October 2013 - 09:08 PM

Ar merge o piatra pentru aerare pentru acvariu la peste Betta ?



Claudiu

    Administrator

  • Administrators
  • 7,092 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 18 October 2013 - 09:19 PM

Nu, pentru ca el isi ia oxigenul direct din aer. Nu are importanta cat oxigen este dizolvat in apa, cel putin din punct de vedere al respiratiei.


Acvaristica este simpla.


Muk24
  • Member
  • Pip
  • 29 posts
  • LocationBucureşti

Posted 18 October 2013 - 10:45 PM

Multumesc mult ca m-ai ajutat pana acum,dar am si eu la dispozitie aceste decoratiuni:

-Nuca de cocos,gaurita cu cutter (nu stiu exact)si goala in interior.

-3 pietre

-Pietris verde,1 kg, si murdar de mancare neconsumata

-Un coral,dar e lipit cu lipici, deci EXCLUS.

-SI un alt subatrat, alb.

Care dintre decoratiuni sunt bune?

 

Eu o sa iau:

-Acvariu 10 l.

-Incalzitor cu termostat

-Cateva plante NATURALE.

 

Si la plante naturale,poate fi acvariul tinut sub o lampa cu lumina puternica cu (bec descoperit).



Muk24
  • Member
  • Pip
  • 29 posts
  • LocationBucureşti

Posted 19 October 2013 - 07:15 PM

Eu am vazut ceva neobisnuit la Bettanul meu.Am vazut ca inotatoarele au gaurele si in unele zone sunt putin transparente.Ce poate fi?Eu am analizat ultima poza cu el si pe inotatoarea de jos se vede ceva

dubios pentru mine.



Muk24
  • Member
  • Pip
  • 29 posts
  • LocationBucureşti

Posted 21 October 2013 - 07:21 PM

Am sosit cu acvariul inca de ieri.

Are:-2 plante Naturale

       -O nuca de cocos gaurita

       -Trei pietre.

Acvariul....9l,de 10 l nu am gasit,dar sunt pe deplin multumit de acvariu.

Nu am cumparat deocamdata incalzitor.Pe la inceputul lui Noiembrie o sa cumpar.

Attached Thumbnails

  • SAM_4838.JPG

Edited by Muk24, 21 October 2013 - 07:23 PM.


Daniel
  • Member
  • PipPipPip
  • 745 posts
  • LocationDeutschland

Posted 22 October 2013 - 12:55 PM

Uite asa incepe mania acvaristicii,este un inceput si iti doresc viata cit mai lunga in acest domeniu.Poza nu este foarte clara dar din ce se vede acea nuca de cocos ocupa foarte mult spatiu in acvariu care si asa e mic,daca tot vrei sa o pastrezi ,poate pusa undeva mai in colt sau spate daca se poate avind in vedere dimensiunile,af fi mai ok.Plantele acelea naturale au nevoie de fertilizanti si lumina pentru ca pina la urma o sa moara,ai nevoie de un filtru cascada,cel care se pune pe exteriorul acvariului si nu stiu daca vei gasi un incalzitor asa mic pt 9-10 L,ai grija sa nu il fierbi pina la urma pe acel pestisor norocos.Putin pietris nu ar strica si nici un caz colorat din aceleasi motive ca plantele de plastic,daca ai un rau prin apropiere ai putea lua 1-2 kg de marime 1-3mm.Eu in locul acelei nuci as lua o piatra mai bine,iar pina gasesti un incalzitor,daca nu ai o temperatura mai ridicata in camera,eu zic sa-l pui linga o sursa de caldura.

Cea ce discutam noi aici nu e tocmai la standardele de acvaristica,dar avind in vedere inceputul si situatia data incercam sa facem ce putem.

 

Contacteaza-ma pe PM si incerc sa te ajut cu un filtru extern cascada sau poate un incalzitor daca gasim pe aici.

 

Numai bine



Muk24
  • Member
  • Pip
  • 29 posts
  • LocationBucureşti

Posted 23 October 2013 - 07:58 AM

Intocmai.Acvariul e langa calorifer,si eu nu vreau sa pun neaparat lumina,pentru ca e aproape si de geam,si am vazut ca plantele fac bule de oxigen.Pietris e in nuca de cocos,dar in acea nuca pestele se ascunde.Lui acum ii place mult in noul lui acvariu.Planta se numesc:Cryptocoryne undalatus brown.Din pacate creste repede.Mie mi-e greu cu pietrisul,pentru ca daca elimina dejectii in

el,trebuie sa-l curat.Plantele din poza,acum sunt mai ridicate,nu mai sunt in jos.Dar cum schimb apa cel mai usor?Ca azi trebuie sa schimb apa.Cam la 2 zile o schimb.


Edited by Muk24, 23 October 2013 - 08:04 AM.


cosmin_ruz
  • Member
  • PipPipPip
  • 710 posts
  • LocationBraila

Posted 23 October 2013 - 08:27 PM

Aspiri cu un furtun dejectiile de pe fundul acvariului, scotand in acelasi timp si o parte din apa, dupa care o inlocuiesti cu apa lasata la declorinat cel putin 24 ore inainte de schimb.



Muk24
  • Member
  • Pip
  • 29 posts
  • LocationBucureşti

Posted 23 October 2013 - 08:51 PM

Multumesc pentru raspuns,dar pestele meu face caca pe frunzele plantelor.Dar oricum mi-ar trebui un furtun,pentru ca e mizerie pe fund.


Edited by Muk24, 24 October 2013 - 09:28 AM.






0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

  •