Jump to content

•   

Pasworld

• You cannot reply to this topic
159 replies to this topic
mael222
  • Member
  • PipPip
  • 144 posts
  • LocationDeva

Posted 05 July 2016 - 05:38 AM

Claudiu, mă bucur de o apă la robinet puțin dură și cu un ph mic. Și îți spun cred că e o legendă. Am spus 2 ani să nu șochez. Dar cred că sunt 3. Sunt de părere că totul se consumă. Și apa verde. Niciodată nu am mai avut-o dacă nu am facut nimic.
De asemenea, tu știi. Am crescut 70 de soiuri în 90 de litri. Cred record. Nu am schimbat apa nici atunci. Aveam mult azot dar mergeau toate plantele. Mai puțin domnișoarele nefutute. Scuze. Syngonanthus Manaus de exemplu. Plante ce acceptă azot spre zero. Mi-au plăcut am încercat. Ele au lumea lor. Alt acvariu. Dar sunt convins că să faci acvaristică cu tonine fericite trebuie să ai o apă de la robinet adecvată sau osmoză și muncă. Dar plante de o mare frumusețe. Nu începeți cât de bine v-a mers Tonina Fluviatilis. Era doar o fată ce vindea planta cu adevărat frumoasă.
Okey. Am dus lumina în roșu extrem. Am ferilizez doar cu Fosfor. Mâine mai stau așa. Apoi o iau de la capăt. Blue Acarra nu mai are loc.

Attached Thumbnails

• 20160705_061445.jpg

mael222
  • Member
  • PipPip
  • 144 posts
  • LocationDeva

Posted 05 July 2016 - 09:04 PM

Și un nou început.
Voi adopta acvariul doar a câtorva fire. Ce le voi lăsa să crească exagerat la suprafața apei.

Attached Thumbnails

• 20160705_210541.jpg
  • 20160705_214459.jpg

mael222
  • Member
  • PipPip
  • 144 posts
  • LocationDeva

Posted 14 November 2016 - 05:46 PM

Acum înflorește. Heteranthera Zosterifolia.
Miracolul vieții. Frumusețea plantelor acvatice. Puterea perseverenței.
https://goo.gl/photo...4JwMawSE9ASvfT8
https://goo.gl/photo...TcHPdCNJHNdwa38
https://goo.gl/photo...ezEB34Q5bMqnhN8

Edited by mael222, 14 November 2016 - 05:57 PM.

atb333atb
  • Member
  • PipPip
  • 133 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 15 November 2016 - 08:56 PM

Bine ai revenit! ma bucur ca ai reusit din nou sa obtii flori de la Heteranthera Zosterifolia. Mi se pare mie sau e o floare submersa nu una la suprafata apei? E plata mea preferata dar nu am reusit niciodata sa imi infloreasca nici cand isi dubla cantitatea in 2 saptamani si aveam un lighean plin ptr. donat.

mael222
  • Member
  • PipPip
  • 144 posts
  • LocationDeva

Posted 16 November 2016 - 04:52 AM

Pune-ți un pahar de vin. Un vârf mi-a crescut sub jetul de la ieșirea filtrului. Astfel că l-am rupt și l-am plantat în alt loc. Îmi amintesc că am făcut aceasta ani de zile cu un vârf (în cei 10 ani de când e feblețea mea). Viață veșnică? Dacă își dorea atunci să înflorească. Mai avea mult până la luciul apei. Această plantă crește repede. Dar floarea de la apariție până la dispariție există o zi. Nu am fitru de substrat. Ce e acolo... Am filtru extern JBL 901 la 100 l. Când îl curăț ultima mea grijă e că îl deciclez. Am solul. Știi ce cred. Băgând-o în sol. Ea a crezut că a ajuns la suprafață. O floare i-am oferit unei fete din congelator. Eu le-am spus mereu fetelor: doar eu ofer flori de Heteranthera Zosterifolia. Așa că vezi ce faci.

BBogdan
  • Member
  • PipPipPip
  • 812 posts
  • LocationCluj

Posted 16 November 2016 - 10:33 PM

Inca asa ceva mai rar ! , camasa de forta nu alta ! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

mael222
  • Member
  • PipPip
  • 144 posts
  • LocationDeva

Posted 16 November 2016 - 10:59 PM

Marș

mael222
  • Member
  • PipPip
  • 144 posts
  • LocationDeva

Posted 19 November 2016 - 08:44 PM

Programul nou de iluminat conține 16 ore de roșu. 6-22 roșu 50 W/100 l led. E posibil ca și acesta să fi încurajat înflorirea.
8-12 14-18 50 W lumină neutră led și CO2.

Attached Thumbnails

• 20161119_203327.jpg

Edited by mael222, 19 November 2016 - 10:28 PM.

mael222
  • Member
  • PipPip
  • 144 posts
  • LocationDeva

Posted 22 November 2016 - 07:41 AM

Salut! Stiu ca ai avut aprox 70 specii de plante concomitent. Ai reusit sa cresti simultan Eichoria Divesifolia cu Heternanthera? este adevarata alelopatia? Merci

Eichhornia Diversifolia o consider cea mai dificilă plantă de acvariu. Doar prin osmoză poți avea unele plante. Și de acolo fertilizare; teste. Greu. Când aveam peste 70 de soiuri în 90 l net îmi ocupam timpul în medie pe zi 2 ore minim cu acvariul (o oră și jumătate privindu-l). Dar donam. Erau înnebuniți când le donam câte un fir două din 50 de specii. Da. Așa a fost.
Sunt soiuri ce la unii merg. Cum ar fi Toninele. Foarte frumoase. Am avut. Dar nu arătau bine.
Orice poți să faci dacă scoți bani. Dar ai nevoie de timp. De mulți bani pentru teste (dar de obicei fiecare vinde ce îi creşte cât mai ieftin). Eu m-am limitat la plantele cărora le place apa mea de la robinet. Cu zero fosfat. Floarea de Heteranthera am avut-o cu îngrășământ pentru plante normale. Dar se știe; vrei flori: roșu și fosfat.
PPS Pro nu e o rețetă bună pentru mine. Și cine a spus că fosfatul face alge? Un spor e destul să trebuiască să cureți acvariul cu clor. Eu mă chinui de 3 ani. Nicio îmbunătățire. Tot mereu am avut probleme cu alga aceasta. Ce se depune neagră pe frunze. Momentan nu am pești. Caut vegetarieni😂
Am avut Eichhornia Diversifolia de două ori cumpărată în acvariu. De ambele dăți pusă departe de Heteranthera Zosterifolia. Rețin că alți acvarişti o considerau normală în creștere. Acvariul meu are 90 cm lungime.
Oricum e o plantă de o frumusețe extremă.
Poate avea legătură cu Heternanthera Zosterifolia. Dar precum am spus la începutul acestui jurnal. Ea e preferata mea. În principiu o mai am doar pe ea. Dar ideile mele de gazon cu asemenea plante. Să-mi fac puțin timp.
Cum ar arăta un gazon din vârfuri de Heteranthera Zosterifolia.
Acest boboc nefiind deasupra apei nu a mai înflorit. Am vrut să văd.
Putem vorbi și de un aquascaping al poziționării acvariului de aquascaping? Eu am pus poza cu fata din videoclipul lui Randi. Deci totuși nu mai contează acvariul.

Edited by mael222, 22 November 2016 - 10:11 AM.

mael222
  • Member
  • PipPip
  • 144 posts
  • LocationDeva

Posted 27 November 2016 - 08:58 PM

90 de cm (100 l) e poate puțin în imensitatea apelor
E singura plantă ce nu a crescut absolut deloc la mine în acvariu.
Prin condiția în care vorbim de doar un singur fir de Heteranthera Zosterifolia.

Attached Thumbnails

• 20161105_034331.jpg

Edited by mael222, 28 November 2016 - 04:01 AM.

mael222
  • Member
  • PipPip
  • 144 posts
  • LocationDeva

Posted 03 December 2016 - 07:17 AM

Vârfurile ce ajung de câtva timp în luciul apei le rup și le replantez. Că creșteau greu am zis: fertilizez mâine. Heteranthera Zosterifolia crește doar că mă vede prin geam dar nu mai am timpul de odinioară. Bineînțeles; ca o târfă căreia trebuie să îi faci tot ce vrea. Și trecând pe îngustimea acvariului remarc un vârf de Heteranthera ce știam că l-am plantat de mult. Crescuse foarte puțin. Iar Heteranthera creștee. Mă uit mai atent: făcuse frunze cred din milimetru în milimetru de tulpină. Atunci m-am gândit de ce mi-a înflorit în apă. Ca o altă explicație. Am mai avut flori de două ori în 10 ani dar doar în intensitate redusă a luminii. Am redus. Am led SMD. Dar totuși 100 W e mult (pentru Heteranthera) la acel program. Programul mare de iluminat s-a datorit și faptului că acvariul nu beneficiază decât în foarte mică măsură de lumina naturală. 6-22 roșu 8-12; 14-18 --- 25 W lumină neutră (egal de verde roșu albastru) pe corpul din spate 5 W actinic pe corpul din față. Voi urmări astfel și GDA, BGA și alte asemenea. Adoră albastrul extrem. Referitor la basmul că verde e inutil plantelor. O fi o scurtă lungime de undă ce se reflectă perfect în frunzele uneia. Dacă ai două, trebuie să ai întreg spectru.

mael222
  • Member
  • PipPip
  • 144 posts
  • LocationDeva

Posted 06 December 2016 - 07:29 AM

Știam că lumina actinică va creea o excepționalitate a creșterii. Ambele lămpi au 5 W de actinic. La 20 de metri sub apă, coralii mai au roșu cred, zero. L-am evitat datorită încurajării algelor. Dar când am avut 70 de soiuri în 90 de litri de apă aveam 10 W de actinic. Butelia CO2 de 7 kg o încărcam la 2 luni. CO2 dădeam până vedeam pe pești că e prea mult. Este un aspect să poți avea un mediu propice vieții atâtor soiuri. Atunci mizezi pe aspecte ce plac tuturor. În poza de începutul acestui jurnal. Cel puțin 60 de soiuri erau vechi. Nu știu ce poate plăcea la un olandez. Crengoasele îmi plac. Sau cele ce reproduc lumea supraacvatică. E artă. Dar mie mi-a plăcut cel mai mult să văd culorile, formele; plante diferite într-un un loc restrâns. A fost cineva în România ce a cumpărat cred toate soiurile de plante acvaristice posibile (peste 200). Unele direct din Asia. Am cumpărat și eu de la el. Acum dacă nu am avut toate speciile de Echinodorus de exemplu. Nu e relevant. Dar cred că am avut cam tot ce ar putea fi în acvarii. Și da. Chiar i-am dat unei fete (mai tinere ca mine cu 20 de ani) flori de Heteranthera Zosterifolia din congelator. Eram din orașe diferite. Înflorise exact când am cunoscut-o. Pozele de aici sunt cu ea.

mael222
  • Member
  • PipPip
  • 144 posts
  • LocationDeva

Posted 03 March 2017 - 04:50 AM

Am renunțat la filtrarea prin substrat deoarece nu e aspectuoasă. Îmi place privind acvariul să văd chiar fundul sticlei. În primul rând.
În 4 ani la 100 de litri am schimbat 100 de litri

Attached Thumbnails

• 20170303_045559.jpg

Edited by mael222, 03 March 2017 - 05:26 AM.

mael222
  • Member
  • PipPip
  • 144 posts
  • LocationDeva

Posted 20 March 2017 - 10:15 PM

Okay. Scopul rămâne florile de Heteranthera Zosterifolia. Fertilizez cu îngrășământ pentru plante cu flori. Aleg cu cât mai mult fosfat. Deoarece la rețea e zero.
Si-mi plac plantele roșii. Voi adăuga în curând.
În rest. Am avut alge. Infestarea e greu de administrat. Nu-mi fac o ambiție din a avea un acvariu cu apa cât mai mult neschimbată. Spatele meu e problema😆. Am renunțat la actinic.
De fapt dau doar 40 W led lumină semirece 6 ore. Și peste ele 12 cu led roşu 50 W. CO2 în timpul de lumină mai intensă. Foarte important gazul acesta în acvaristica plantată.
De alge am scăpat cu produsul specializat de la JBL. Afectează mult creșterea plantelor dar acum e bine. Nu am pești nu am melci. Lauda că nu am alge e a proștilor. Algele aparțin naturii și cred că un adevărat acvarist aceasta știe. Iar a venit târfa aceasta.
În rest e bine. Apa nu are transparență de la atât neschimbat. Dar orice fac cu filtrul când îl curăț nu se deciclează nimic.

Attached Thumbnails

• received_1527222513984976.jpeg

mael222
  • Member
  • PipPip
  • 144 posts
  • LocationDeva

Posted 19 May 2017 - 11:27 PM

Cadoul ei mie. Si florile mele ei.
Lucrat manual.

Attached Thumbnails

• IMG_0083.JPG
  • IMG_0100.JPG

mael222
  • Member
  • PipPip
  • 144 posts
  • LocationDeva

Posted 23 May 2017 - 10:55 PM

Si-nc-o data Noi gandim la fel simtim la fel iubim la fel

mael222
  • Member
  • PipPip
  • 144 posts
  • LocationDeva

Posted 26 June 2017 - 08:19 PM

Cu siguranță GDA se dezvoltă mai greu în lumină puternică. GSA se știe, lumină puternică fără nutrienti în apă. BBA la mine nu a fost o problemă niciodată dar și de această algă sunt convins că îi plac curenții (de apă, CO2). Filamentoasele sunt alge banale.
Aaaa apa verde lumină multă în apă (mai) caldă.
Prima poză: un fund de apă imaginar. Acvariul are tot hardware-ul instalat. 10 din cei 100 W led sunt actinic adoor acvariul în lumina aceasta
A doua poză: Limnobium Laevigatum Giganticum. Nu există? Până să îl creez eu. Lângă el e un pui. Adică ce știți
A treia poză: fata de dinainte

Attached Thumbnails

• 20170626_193718.jpg
  • DCIM0011.JPG
  • IMG_20170612_094934.jpg

Edited by mael222, 27 June 2017 - 12:12 AM.

mael222
  • Member
  • PipPip
  • 144 posts
  • LocationDeva

Posted 01 July 2017 - 03:13 AM

Poate nu mă crezi când spun că
S-ar putea să nu-mi-ajungă
Miliarde-d-nopți.
Să ce; i-auzi la fata aceasta live.
Să ce? Să te adoor.
Şi-nc-o dată
https://youtu.be/wZdh1kC6pTw

Attached Thumbnails

• DCIM0010-002.JPG

Edited by mael222, 01 July 2017 - 05:14 AM.

mael222
  • Member
  • PipPip
  • 144 posts
  • LocationDeva

Posted 03 August 2017 - 04:08 PM

Heteranthera Zosterifolia
Dacă ar fi să te asemăn te-aş asemăna cu o fată frumoasă şi suavă. Privirea-mi pierdută-n farmecul tău neînțeles încă.

Attached Thumbnails

• 20170803_164429.jpg

mael222
  • Member
  • PipPip
  • 144 posts
  • LocationDeva

Posted 23 March 2019 - 05:48 PM

Un secret a acvaristicii. UV
Sunt uimit de efectul CO2 (în plantate)
Acea chestie din plante. Din stanga. Sunt doar plante. Are 2 ani
https://youtu.be/D6y_D_kCU44
https://youtu.be/_91hNV6vuBY

Edited by mael222, 23 March 2019 - 10:35 PM.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

•