Jump to content

•   

Pasworld

• You cannot reply to this topic
159 replies to this topic
mael222
  • Member
  • PipPip
  • 144 posts
  • LocationDeva

Posted 28 June 2013 - 05:19 AM

Acvariu 90/30/40, 108 l brut,

JBL 901 extern,

24 grade celsius,

Iluminat led: 10- 14; 17-21, 50 w rosu, 10 w actinic, 40 w albastru+ galben

Sol steril, la plantele pretentioase am pus ingrasamant.

CO2, 9-19, 5 bule/ sec (minim).

Fertilizare micro/macro: Cristi Ionescu, de 4 ori doza zilnica (10 ml micro/macro).

Pesti: 4 neoni.

Plante:

Alternanthera Rosaefolia Reineckii

Alternanthera Rosaefolia Reineckii Minor

Anubias Barteri

Aponogeton Boivinianus

Bacopa Caroliana

Blyxa Japonica

Cabomba Caroliana

Cabomba Piauhyensis (furcata)

Cryptocoryne Wendtii

Didiplis Diandra

Dwarf Bonsai Ammania

Eichhornia Diversifolia

Elatine Triandra

Eleocharis Parvula

Eriocaulon Setaceum

Hedyotis Salzmannii

Hemiantus Micrantemoides

Heteranthera Zosterifolia

Hottonia Inflata

Hydrocotile Leucocephala

Hydrocotyle Tripartita

Hydrocotile Verticilata

Hydrophila Balsamica

Hygrophila Corymbosa Angustifolia

Hygrophila Difformis

Hygrophila Polysperma Ceylon

Lagaroshipon Major

Lilaeopsis Brasiliensis

Lindernia Rotundifolia Variegated

Limnobium Laevigatum

Limnophila Aquatica-Gigantea

Limnophila Aromatica

Limnophila Sessiflora

Lobelia Cardinalis Small Form

Ludwigia Inclinata Verticillata Cuba

Ludwigia Repens

Ludwigia Repens Rubin

Ludwigia Arcuata

Marsilea Hirsuta

Mayaca Fluviatilis

Microsorum Pteropus

Myriophyllum Pinnatum (Green Myriophyllum)

Proserpinaca Palustris

Ranunculus Inundatus

Riccia Fluitans

Rotala sp. Butterfly

Rotala Macrandra

Rotala Macrandra Mini Green

Rotala Rotundifolia

Rotala Rotundifolia Red

Sagittaria Subulata

Staurogyne Repens

Staurogyne sp. Bihar

Syngonanthus Manaus (Tonina Manaus)

Tonina Fluviatilis

Willow Moss Fontinalis Antipyretica

+ cateva la care nu le stiu denumirea.

Doar 3 plante imi plac in mod deosebit: Heteranthera Zosterifolia (pe care o consider cea mai frumoasa, de departe, ),

Ludwigia Verticilata Inclinata Cuba si Tonina Fluviatilis.

Tin acest jurnal pt cea de a treia, ce nu o am de mult timp, insa vreau sa o vad frumoasa. Plantei i s-a rupt varful la transport, dar da frunze noi. Deja m-am interesat, doar Nevertebrate are ADA Amazonia pe stoc. Il voi lua, dar aceasta planta nu vrea turba sau variatiuni pe aceeasi tema, ci acid humic si acid fulvic (si ph mic). Acestea se obtin din frunze moarte (si CO2) (eu scot sita de la filtru si aspir toate frunzele descompuse in filtru, de ce sa filtrez prin turba, cand am compostul in acvariu).

Testele mele sunt plantele, Claudiu e de vina, pot sa iau teste maine, dar ar fi prea usor.

Numai bine!

Attached Thumbnails

• poză.JPG

Edited by mael222, 28 June 2013 - 06:51 AM.

mael222
  • Member
  • PipPip
  • 144 posts
  • LocationDeva

Posted 30 June 2013 - 05:16 AM

Toninuta saraca, a mai dat doua frunze noi. O tin abia fixata in substrat, sa poata lua din apa acizii de care are nevoie, eu am un substrat cam de 1- 4 cm max inaltime, la 1 mm granulatie, dar a dat cateva firisoare de radacini. Ingrasamantul luat, am lasat din el si la suprafata, contine vitamine, hormoni de crestere, pt plantele ce-si iau din apa, nutrientii; micro, macro nu are asa ceva.

Sa nu se inteleaga altceva, Claudiu e de vina pt articolele lui, ce Google le afiseaza primele, referitor la plante: daca Mayaca Fluviatlis nu arata carente de fier, inseamna ca in acvariu exista suficient fier, etc. La mine, atatea plante diferite au creat o buna stabilitate. Cand am insuficienta de nutrienti am Rhizoclonium, lipsa azotatului mi-o arata prima Ludwigia Cuba ci nu Heteranthera, iar a fosfatului, gsa.

A trebuit sa maresc doza la de 6x doza zilnica, as putea micsora timpul de iluminat, insa, tonina e prea mica. Alte plante cresc deja deranjant de repede, pana imi iau concediu, merg astfel. Nu arunc nimic, donez. Pt mine Tonina Fluviatilis, pana acum, nu e atat de pretentioasa ca Eichornia Diversifolia. Se stie despre ea ca iubeste nutrientii, ii injectez zilnic doar spre ea, chiar si la radacina, tot neagra e. Se spune ca s-a demonstrat ca nu e in alelopatie cu Heterenthera, insa Tom Barr crede ca totusi e. Le-am pus in colturi opuse, acum a facut al doilea pui. Imi place planta asta, palmier.

Attached Thumbnails

• poză.JPG

Edited by mael222, 30 June 2013 - 06:04 AM.

BBogdan
  • Member
  • PipPipPip
  • 812 posts
  • LocationCluj

Posted 30 June 2013 - 08:01 AM

Salutare,

ai o mare harababura de plante acolo, nu prea se intelege nimic. Incerca sa le grupezi cumva sa dai putin sens/forma setup-ului.

Bafta!

P.S. incearca sa fi mai concis, treci de la o idee la alta si esti foarte greu de urmarit/inteles.

mael222
  • Member
  • PipPip
  • 144 posts
  • LocationDeva

Posted 30 June 2013 - 08:31 AM

Acesta e un acvariu de test.

Acvariul meu de vis e cu un gazon de Tonina Fluviatilis, prin el cateva pietre cat mai inchise la culoare, apoi, in spate, compact, pe culmi, Alternanthera Rosaefolia Reinechii Minor. 

Technics
  • Member
  • PipPip
  • 153 posts
  • LocationBucuresti - Dr. Taberei

Posted 30 June 2013 - 08:37 AM

Nu stiu cum o sa-ti mearga toata jungla pentru ca sunt plante cu cerinte diferite si nu ai cum sa le impaci pe toate.

Esti sigur ca vrei sa faci un gazon cu Tonina Fluviatilis?

mael222
  • Member
  • PipPip
  • 144 posts
  • LocationDeva

Posted 30 June 2013 - 08:38 AM

Spune-mi doar cum crezi ca ar arata.

Technics
  • Member
  • PipPip
  • 153 posts
  • LocationBucuresti - Dr. Taberei

Posted 30 June 2013 - 08:49 AM

Daca te referi la gazonul cu Tonina Fluviatilis nu stiu cum ai sa reusesti asta, citeste aici:

http://www.aquascapi...ina-fluviatilis

mael222
  • Member
  • PipPip
  • 144 posts
  • LocationDeva

Posted 30 June 2013 - 08:58 AM

Am citit. Creste vertical. E perfecta. Sol Amazonia, si bani sa ai vreo 100-300 varfuri.

Odata rupt varful, face urat, ca si Proserpinaca Palustris, etc.

Edited by mael222, 30 June 2013 - 08:59 AM.

BBogdan
  • Member
  • PipPipPip
  • 812 posts
  • LocationCluj

Posted 30 June 2013 - 09:17 AM

Tare curios as fi sa vad cum faci tu un gazon cu Tonina Fluviatilis , imaginatie vad ca ai cat incape. :lol:

Bafta multa in planuriile viitoare.

mael222
  • Member
  • PipPip
  • 144 posts
  • LocationDeva

Posted 30 June 2013 - 09:20 AM

Plantezi varf langa varf. Sa fie totul pana la 2-3 cm.

Acesta e un vis, planurile le am facute de mult...

Edited by mael222, 30 June 2013 - 09:24 AM.

mael222
  • Member
  • PipPip
  • 144 posts
  • LocationDeva

Posted 30 June 2013 - 09:22 AM

Acest thread nu e hot pt ca e led (si climatizat).

Edited by mael222, 30 June 2013 - 09:59 AM.

Claudiu

Administrator

• Administrators
  • 7,092 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 30 June 2013 - 11:34 AM

"CO2, 9-19, 5 bule/ sec (minim)."

Poti pune o fotografie cu numaratorul de bule ? Incerc sa imi fac o idee cam cat CO2 bagi. De unde esti? Incerc sa ii dau seama cam ce parametri are apa de la retea. Am vazut ca folosesti acest acvariu pentur teste, ceea ce e un lucru foarte bun. Dar ce testezi ?

Acvaristica este simpla.

mael222
  • Member
  • PipPip
  • 144 posts
  • LocationDeva

Posted 07 July 2013 - 03:54 AM

Numarator de bule e furtunul de CO2. Am si unul de sticla, dar acela cred ca e pt nano, il tin pt aspect. Am trecut locatia in profil.
Testarea ar fi trebuit sa fie astfel: dintre toate plantele ce sunt la acvaristii din Romania eu sa- mi aleg cele ce-mi plac si sunt compatibile cu apa de aici. Dar nu m-am putut desparti de niciuna, chiar ma gandeam la 1 planta/ litru, sa fac tufe combinate. Te poti uita la 1000 de olandeze sau iwagumi, sunt monoton si simplu de facut. Si de vazut. Ma gandesc la niste tufe multicolore: sa zicem toate soiurile de Cabomba, Rotala.
Programul de iluminat l-am schimbat, nici o planta nu mai ajungea sus, faceau lastari enervanti, acum am: 11- 21 rosu+ CO2, 14.30-20 restul. Si bineinteles, cele cu crestere mai lenta, alge. Va dati seama ca lastarii nu erau atat de enervanti ca algele, (am donat Ludwigia Cuba cu cel putin 5 lastari facuti la mijlocul acvariului, sus nu ar fi o problema).

Odata cu Tonina F, am primit mai multe plante. Atunci s-a creat o mare aglomeratie. Am tras in filtru o gramada de frunze moarte, in rearanjare, cu gandul la acizii humici. Nu prea am melci sa le consume (am avut 2 soiuri, au renascut dupa o lipsa de un an, nu stiu ce oua au, renasterea are legatura clara cu rosul reintrodus in iluminare).
Atunci am si inceput introducerea de CO2 la greu. La un schimb de apa, am observat ca apa are o culoare inchisa, am avut si apa cetoasa, in timp ce prima se vedea cand aruncam apa, cealalta se vedea in acvariu, mai tare. Am lasat asa, bazandu-ma pe neoni, ca vin la suprafata de la prea mult CO2. Tonina F crestea ca din apa, insa celelalte nu dadeau semne de carente, dar nu cresteau cum le stiam. Am zis: hai sa schimb ceva apa (nu am mai facut schimburi de mult timp, pt Tonina F, sa las acvariul cat mai acid).
Cand am aruncat apa, a facut spuma ca si cand pui acid pe ceva.
Eu cred ca frunzele moarte au coborat ph prin eliberarea de acizi humici, CO2 puteam sa-l dau si la 10 bule/ sec, se pare ca CO2 nu se dizolva prea bine in apa acida, eram uimit de ce bulele merg la fel de mari de sus pana jos.

Attached Thumbnails

• image.jpg

Edited by mael222, 07 July 2013 - 05:24 AM.

Dan Pavelescu
  • Member
  • PipPipPip
  • 839 posts
  • LocationBucuresti

Posted 07 July 2013 - 10:12 AM

Salut,

de cand ai lampa cu leduri si cum le merge plantelor? poti sa dai mai multe detalii despre lampa?

Multumesc si succes cu proiectul!

I`m Batman!

mael222
  • Member
  • PipPip
  • 144 posts
  • LocationDeva

Posted 09 July 2013 - 02:56 AM

La inceput am iluminat cu neoane T8 JBL, apoi ordinare, nu am vazut nici o diferenta. Florile de Heteranthera de mai sus le-am obtinut cu cele din urma, lumina calda, vreo 0,30 w/l.
Am cautat lampi cu led din pasiune pt fenomen, efectele de lumini fiindu-mi cunoscute. Am luat prima oara o lampa, 25 w/100 l. Treaba nu a mers rau, cu ce plante aveam atunci. Mai luand plante, deja vedeam ca cele noi nu sunt cum ar fi trebuit sa fie. Asta in conditii de suprafertilizare, etc. Atunci am mai luat o lampa identica. Treburile au mers mai bine, dar Ludwigia Cuba era pe moarte (suna ciudat, dar atunci aveam deja vreo 30 de soiuri in 100 l, si doar ea era astfel). Nu mai crestea, se innegrise de la alge, iar melcii erau disparuti de mult.
Am mai studiat putin problema (tot ce scriu eu in acest topic trebuie considerate pareri personale sau surse neverificate), o lampa contine 5 w de actinic (deci 420 nm) si 20 w de lumina alba ce ar fi o compunere intre un albastru in mediu de Coumarin ce emite in galben la 585 nm (acum ma gandesc ca trebuie sa-i spun lui Dragos (Kirucd), ca articolul lui referitor la bba se confirma: aceasta foloseste pt fotosinteza phycoerythrin care are varful undeva pe la 560 nm; am iluminat doar cu rosu si actinic, adio bba, iar plantele fericite (fericite in limita celor 60 w nedusi in varful plantelor, actinicul nu e ideal, 560 nm este perfect, iar despre rosul meu nu stiu nimic).
Sa revin la Ludwigia Cuba ce era pe moarte (una din plantele ce-mi plac mult, am avut fire perfect portocalii): si am luat doua benzi led rosu (5 m) ordinare, 24 w/fiecare, ce le-am bagat printre ledurile lampii. De a doua zi, Ludwigia Cuba a inviat, si din cotoarele acelea... dar e doar o parere personala, cine se poate pune cu Amano, ce vinde lampi la 8000 K, ca asa a vazut el in ocean. Asta in timp ce majoritatea plantelor din acvarii ajung si in mediu emers, si cele ce nu ajung, traiesc la suprafata apei, o dovada clara ca au nevoie de rosu (pt cine nu stie, rosu in 30 cm isi injumatateste puterea). Mai va scriu doar ca ledurile sunt la inceput, vor aparea leduri speciale pt cresterea plantelor (de acvariu) si al doilea aspect, eu am 100 w/l, nu e cazul cu leduri Cree, ce au si peste 200 lm/w.

Dupa ce am schimbat apa nu am fertilizat, am zis ca e prea mult, un varf de Heteranthera s-a topit. Frunzele aveau in jur de 10 cm din extreme in extreme. Apoi m-am uitat la Ludwigia Cuba: cateva frunze erau contorsionate: NO3. Deci ce am scris anterior nu e o regula.
Apoi am pus de 12 ori doza zilnica, am ramas uimit ce face acest schimb de apa+ fertilizare, eu nu-l prea fac din comoditate. Imi voi lua o pompa si niste furtune sa fac aceste schimburi mai des, vad ca tin si algele departe, se mai fac filamentoase, am schimbat apa, au murit toate. De cand bag CO2 la greu si de cand am marit masa de plante, algele vin si pleaca ca apasand pe un buton (vezi articole), ma mai tineau si pe mine in priza, cum se zice; acum e chiar usor, daca am reusit sa inving bba...
Tonina F a crescut, dar nu-mi place. Si pe langa ea, nu-mi place nici Euracalion Setaceum, care chiar imi place(!...). Voi comanda Ada, si-mi voi face niste ghivece din sticla lipita cu silicon ce le voi pune direct sub lumina lampilor, ingropate in substratul steril.
Ma gandesc la cei ce traiesc chiar acolo, cu Tonina F, sa-mi fac Acvariul De Vis. Sa iau din rau vreo 500 de fire. Cred ca as iesi mai ieftin. Nu-mi place iwagumi, dar cu gazon de Tonina F, trec cu vederea.
Bafta!

Edited by mael222, 09 July 2013 - 06:57 AM.

Dan Pavelescu
  • Member
  • PipPipPip
  • 839 posts
  • LocationBucuresti

Posted 09 July 2013 - 07:31 AM

Multumesc pentru lamuriri!

I`m Batman!

mael222
  • Member
  • PipPip
  • 144 posts
  • LocationDeva

Posted 09 July 2013 - 07:34 AM

Nu te da necunoscator....

Dan Pavelescu
  • Member
  • PipPipPip
  • 839 posts
  • LocationBucuresti

Posted 09 July 2013 - 07:42 AM

Sunt habarnist, motiv pentru care mi-am cumparat lampa cu T5 si am abandonat proiectul "led". Cel putin pe moment, pana mai acumulez cunostinte.
Momentan am acumulat link-uri cu produse de calitate, mai greu e sa stabilesc ce/cate/cum..
Ex. radiatoare: http://www.rapidled....black-anodized/
Si leduri cu sistem rapid de cuplare: http://www.rapidled.com/solderless/
Drivere dimmabile: http://www.rapidled....mmable-drivers/
Conectori led: http://www.rapidled....ss-accessories/

Si aici m-am blocat :smile:

I`m Batman!

mael222
  • Member
  • PipPip
  • 144 posts
  • LocationDeva

Posted 09 July 2013 - 08:16 AM

Eu ma refeream la ce ai facut prin pasiunea acvaristicii. Nu numai tu ai abandonat proiectul led.Ci si Victor, ce are sute de soiuri in spate.

Edited by mael222, 09 July 2013 - 08:21 AM.

mael222
  • Member
  • PipPip
  • 144 posts
  • LocationDeva

Posted 12 July 2013 - 03:15 AM

Am avut drum pana la Cluj, si am luat solul Ada Amazonia. Pe langa asta am luat si frunze de Terminalia Catappa, penseta pt plante (f buna sa nu distrugi solul la manipularea plantelor) si... teste, doar din dragoste pt Tonina F (vreau din firul acesta sa fac gazonul viitorului meu setup (va mai dura ceva)(in poza se vede ca Tonina F si- a revenit chiar bine, cred ca, carentele au fost de vina. Nu le luam daca nu ar fi fost atat de simpla ( 6 in 1) testarea. Precizia fata de nimic e mai buna. As fi vrut sa iau si pt fosfati, dar deja era cu borcanase, si sunt patit de la testul Jbl permanent, ce l-am donat.

Apa retea:
Cl: 0,8 mg/ l
Ph: 6,8
Kh: 3d
Gh: max 4d
No2: 0
No3: 10 mg/l

Apa acvariu:
Cl: 0
Ph: 6,4 (nu masoara mai putin)
Kh: 1,5d
Gh: max 4d
No2: 0
No3: 150 mg/ l (sper sa mai scada, am pus pps-pro doza pt 3 zile)

Am bagat solul in niste boluri de prost gust, sa vad cum le ascund, ori cu ceva gazon, ori cu ceva Hidrocotyle. Ori le las asa, am observat ca unele chestii de prost gust imi plac. Am vazut la cineva in acvariu o planta imensa, in ghiveci fix in mijlocul acvariului. Mi-a placut la maxim. Oricum, ori faci biotop, ori faci ce-ti place.
Am pus si frunze de Catappa. Am mai cumparat o valva de unisens Co2, si voi dona numaratorul de bule si valva de sticla, primul se tot umplea cu apa de la zi la zi. Am mai luat si Easy Carbo, nu am bba, dar pe orice alga ce apare in acvariu, peste ea hop si bba-ul.
Oricum, cred ca voi ilumina o zi doar cu 50 w rosu+ actinic, si o zi cu tot. Problema lastarilor e ultraenervanta, inainte era mai simplu, ajungea planta sus, taiam varful si replantam. Acum, Didiplis Diandra, de ex, cand ajunge pe la 3/4, face vreo 5- 10 lastari, si daca tai firul din scurt moare firul ramas, si invers. Pe langa asta, am grabit cresterea pt o donatie, am dat 12 ore rosu si 7 ore restul, fara pauza, au facut lastari, lastarii... Bine, cu innegrirea frunzelor celor lente.

Attached Thumbnails

• image.jpg

Edited by mael222, 12 July 2013 - 03:20 AM.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

•