Jump to content

  •   

Fier


  • You cannot reply to this topic
4 replies to this topic
Daniel
  • Member
  • PipPipPip
  • 745 posts
  • LocationDeutschland

Posted 24 May 2013 - 11:00 PM

Buna seara tuturor,

 

Am o intrebare in legatura cu fierul si anume;La un acvariu de 110-112l net ,cam citi ml zilnic ar trebui sa fertilizez?

Acvariul este plantat sa spun nici prea tare ,dar nici prea putin ceva intre  iar lumina este 1w/L.

Nu am plante rosii care spun unii ca ar avea nevoie de mai mult fier si trebuie sa tin cont si ca folosesc Profito care contine si el fier.

Fier folosesc de la Easy Life si nu as vrea sa folosesc prea mult pt. ca este daunator in cantitati mari.

In acest moment fertilizez 2ml/zi(putin,mult?).

 

Va multumesc



Claudiu

    Administrator

  • Administrators
  • 7,092 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 24 May 2013 - 11:26 PM

Foloseste in tandem Prodito si Ferro in dozele recomandate de producator. Fa schimburile de apa in mod regulat si este imposibil sa ajungi la valori prea mari.


Acvaristica este simpla.


Daniel
  • Member
  • PipPipPip
  • 745 posts
  • LocationDeutschland

Posted 24 May 2013 - 11:31 PM

Salut Claudiu,

La ambele produse producatorul recomanda 10ml/100L saptaminal dar mai spune poate varia in functie de fiecare acvariu.

Dar la lumina puternica pe care o am,oare e suficient saptaminal?

Schimburi de apa fac de 2 ori saptaminal.

Multumesc 



#4 costelino
costelino
  • Member
  • PipPipPip
  • 957 posts
  • Locationbotosani

Posted 25 May 2013 - 04:43 PM

ca incepator in ale plantatului, din cate am citit si am auzit ma gindesc ca fierul daca e peste limita n-ar avea nici o influenta , ba dimpotriva , orisicum anumite teorii se bat cap in cap, parerea mea e daca ai lumina suficienta si co2 zic eu ca n-ar trebui sa-ti faci griji pentru surplusul de Fe, eu nu-mi dau seama de ce ai zis ca e daunator ? :sad:

Claudiu

    Administrator

  • Administrators
  • 7,092 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 25 May 2013 - 09:14 PM

Eu zic ca e suficient. La 8x54W nu am vazut absolut niciodata carenta de fier, folosind dozele recomandate de producator.


Acvaristica este simpla.






0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

  •