Jump to content

  •   

Malawi 607 litri


  • You cannot reply to this topic
194 replies to this topic
dan18
  • Member
  • PipPip
  • 164 posts
  • LocationCluj

Posted 04 February 2013 - 08:45 PM

Iti sugerez sa pui ceva mai dur decat polistirenul, eventual un placaj pe care il pui suprapus in doua sau trei straturi. Polistirenul e bun ca sa regleze diferentele de nivel dintre sticla acvariului si stand.

Claudiu

    Administrator

  • Administrators
  • 7,092 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 04 February 2013 - 09:23 PM

Daca nu este prea tarizu, poti rezolva totul cu picioare reglabile. Daca nu, incearca cu polistireul sau efectiv sa bagi ceva sub coltul cu probleme.


Acvaristica este simpla.


CatalinBarbu
  • Member
  • PipPip
  • 240 posts
  • LocationSibiu

Posted 04 February 2013 - 10:25 PM

Daca nu este prea tarizu, poti rezolva totul cu picioare reglabile. Daca nu, incearca cu polistireul sau efectiv sa bagi ceva sub coltul cu probleme.

 

Din pacate picioare reglabile nu mai pot pune pentru ca asta inseamna sa se inalte totul cu cativa cm si nu imi permite mobila de deasupra (vezi poza), asa ca o sa incerc cu polistirenul acela sau daca nu cu niste placaj de 2-3 mm in doua straturi (am placajul pe care trebuia sa-l pun in spatele standului)

 

Ce zici e nevoie sa mai pun inca o bucata de PAL deasupra...ziceai asa ceva cateva posturi mai sus?

 

Attached Thumbnails

  • IMG-20130129-00073.jpg


Bogdan.R
  • Member
  • PipPipPip
  • 666 posts
  • LocationPloiesti

Posted 04 February 2013 - 10:33 PM

NU mai baga niciun polistiren sub el. Baga o "pana" sanatoasa de lemn si gata. Si eu am asa si tine o tona si ceva suportul.



CatalinBarbu
  • Member
  • PipPip
  • 240 posts
  • LocationSibiu

Posted 04 February 2013 - 10:38 PM

NU mai baga niciun polistiren sub el. Baga o "pana" sanatoasa de lemn si gata. Si eu am asa si tine o tona si ceva suportul.

 

Poti sa-mi arati o poza sa inteleg mai bine?

Ce dimensiuni sa aiba pana? Ma refer la lungime....?



Claudiu

    Administrator

  • Administrators
  • 7,092 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 04 February 2013 - 11:11 PM

Eu am spus-o si inca mai cred asta. O suprafata perfect plana este mai importanta decat un fund gros al acvariului.


Acvaristica este simpla.


glasforex
  • Member
  • PipPipPipPip
  • 1,024 posts
  • LocationOradea

Posted 04 February 2013 - 11:43 PM

Eu am spus-o si inca mai cred asta. O suprafata perfect plana este mai importanta decat un fund gros al acvariului.

Corect.

 

Citind cu atentie cele mentionate anterior revin cu o precizare.

E foarte adevarat ca nu e cazul sa ai intaritoarele laterale sau H dublu. Insa daca pui intarioarele de jur imprejur (exceptie locul unde vine filtrul extern) vei fi putin protejat impotriva apei care va fi aruncata de pesti la hranire. si acele intaritoare pot fi chiar o rama pentru un capac glisabil din sticla. vezi video-ul lui crys. FOARTE util impotriva evaporarii si de aici toate problemele care pot aparea.

Factorul siguranta nu cred ca mai trebuie mentionat.

Poti opta si pentru un singur H mult mai gros. 25cm de exemplu. Am vazut la mai multe constructii "de volum" aceasta practica.

Bafta! Te urmaresc! :)



CatalinBarbu
  • Member
  • PipPip
  • 240 posts
  • LocationSibiu

Posted 24 March 2013 - 05:08 PM

Salutare,

 

Am revenit dupa o buna bucata de vreme...

 

Ieri am reusit sa aduc acasa acvariul impreuna cu capacul. L-am urcat destul de usor pana la etajul 2 dar au fost mici probleme cu intratul pe usa - nu a incaput decat aproape pe verticala dar 6 oameni am reusit sa il bagam.

 

Am rezolvat si problema cu standul care acum este ok si este plan poate putin ridicat de coltul cu probleme dar sunt sigur ca dupa ce umplu acvariul cu apa o sa fie perfect. Tot in ceea ce priveste standul am si dublat "blatul" cu inca o foaie de pal de 18mm.

 

Totul arata ca in poza atasata, singura mea problema actuala este ca sticla e destul de murdara (unsuroasa) si de la lipire si de la transport si nu stiu cu ce sa o curat. Am incercat cu servetele de la Tetra dar parca nici nu am dat cu nimic. Va rog spuneti-mi cu ce sa le curat.

 

Ca si o mica schimbare fata de planul initial este ca nu am gasit neoane JBL Solar Marin day de 80 W si am pus neoane Aqua Medic Reef White 15000K 80 W.

 

 

PS: Scuzati calitatea pozelor dar sunt facute cu telefonul si pana in momentul in care o sa apara pestii nici nu o sa am posibilitatea sa fotografiez cu altceva.

Attached Thumbnails

  • IMG-20130323-00136.jpg

Edited by CatalinBarbu, 24 March 2013 - 05:10 PM.


Claudiu

    Administrator

  • Administrators
  • 7,092 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 24 March 2013 - 05:52 PM

Foarte frumos a iesit. Grasimea dispare singura in cateva saptamani, deoarece se oxideaza.Siliconul se indeparteaza cu o lama de barbierit.


Acvaristica este simpla.


Bogdan.R
  • Member
  • PipPipPip
  • 666 posts
  • LocationPloiesti

Posted 24 March 2013 - 07:04 PM

A iesit super totul! Bafta mai departe, sa faci ceva de vis!



Adi Radu
  • Member
  • PipPip
  • 380 posts
  • LocationDumbravita, Timis

Posted 25 March 2013 - 08:19 PM

Chiar vorbea lumea prin "targ" pe la mine ca ai fost in weekend si ai luat acvariul... Uf, trebuia sa spui, poate plecai cu ceva pestisori de la mine asa, ca de inceput... :)

 

Oricum, banuiesc ca partea de bazin + capac au iesit super, il stiu pe Raul, am vazut cum lucreaza si banuiesc ca a facut treaba buna si la tine.

 

Succes in continuare si sa faci ceva fain de tot acolo!


Nu te certa niciodata cu un prost! Te va aduce la nivelul lui si te va bate cu experienta!

glasforex
  • Member
  • PipPipPipPip
  • 1,024 posts
  • LocationOradea

Posted 25 March 2013 - 10:10 PM

Pentru curatat poti folosi alcool tehnic. Vezi doar sa nu ajunga pe silicon! Dai pe carpa...

CatalinBarbu
  • Member
  • PipPip
  • 240 posts
  • LocationSibiu

Posted 25 March 2013 - 11:10 PM

@adiradu  salut, asa este am fost in weekend la Timisoara si am luat bazinul si capacul care au fost foarte bine lucrate, chiar il recomand pe Raul tuturor celor neindmanatici si fricosi ca mine care nu au curaj sa isi lipeasca singuri sticla.

In ceea ce priveste pestii sa stii ca oricum nu aveam unde sa ii pun neeavand alt bazin, trebuie sa astept pana se cicleaza asta dar sa stii ca sunt deschis la discutii daca oferta ramane valabila ... :smile:

 

@glasforex multumesc de sfat dar asa cum a zis si claudiu prefer sa-l las sa se curete de la sine, oricum inca 4 saptamani pana se cicleaza are timp...

 

Astazi am facut si prima proba cu apa  si totul a decurs bine.

Am golit bazinul dupa ceva vreme si urmeaza ca in zilele ce urmeaza sa imi spal bolovanii si nisipul si ma apuc de decorat... :smile:

 

 

Attached Thumbnails

  • IMG-20130325-00147.jpg
  • IMG-20130325-00145.jpg


Claudiu

    Administrator

  • Administrators
  • 7,092 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 25 March 2013 - 11:32 PM

Tinem pumnii. Nu e prea albastra lumina in a doua poza ?


Acvaristica este simpla.


CatalinBarbu
  • Member
  • PipPip
  • 240 posts
  • LocationSibiu

Posted 26 March 2013 - 06:46 AM

Tinem pumnii. Nu e prea albastra lumina in a doua poza ?

 

Lumina din a doua poza este data de instalatia de moonlight care are intensitatea reglabila si era data pe maxim. Oricum niciodata nu o sa o las asa. Culoarea asta e amplificata si din cauza ca apa era foarte albicioasa...



CatalinBarbu
  • Member
  • PipPip
  • 240 posts
  • LocationSibiu

Posted 31 March 2013 - 12:57 PM

Revin cu poze noi...am facut aranjamentul pietrelor, am pus nisipul (a intrat aproximativ 40 kg pe care le-am spalat in 5 ape) am bagat apa si asteptam sa se cicleze.

Am zis sa ajut ciclarea cu Denitrol de la JBL,cu care o sa completez in primele 10 zile, iar in cele doua filtre externe am bagat cate o fiola de JBL Filter Start.

Am introdus in bazin si 2 Morii, in ideea in care daca supravietuiesc sa nu trebuiasca sa ii scot de acolo, daca bagam gupy sau altceva pescuiam o zi intreaga dupa ei.

 

Astept pareri despre cum arata si ce ar trebui sa mai fac.

 

Si o scurta filmare "de proasta calitate" bineinteles :)

 

PS Ca o curiozitate am facut un test JBL 6 in 1 iar Ph-ul a iesit undeva la 6,4 ceea ce dupa parerea mea e ft mic. Am malawi buffer de la seachem. Sa incep sa pun de acum sau sa astept pana se cicleaza si pe urma sa aduc ph ul la parametrii normali?

Attached Thumbnails

  • IMG-20130326-00154.jpg
  • IMG-20130326-00155.jpg
  • IMG-20130328-00162.jpg
  • IMG-20130328-00163.jpg
  • IMG-20130328-00167.jpg


kirucd
  • Member
  • PipPipPip
  • 987 posts
  • LocationBucuresti

Posted 31 March 2013 - 02:17 PM

Poti sa duci pH-ul de acum unde vrei, cu cat pH-ul este mai mare cu atat activitatea bacteriilor
este mai mare, deci se cicleaza mai repede. Dar testul 6 in 1 e destul de aproximativ, mai bine
folosesti unul la picatura, sau si mai bine un controller sau tester cu sonda pentru a avea o idee
mai buna de ce pH ai acolo. Pentru ca 6,4 mi se pare foarte mic.

O zi buna,
Dragos

P.S. atentie la pesti daca modifici pH-ul

Edited by kirucd, 31 March 2013 - 02:18 PM.


Bogdan.R
  • Member
  • PipPipPip
  • 666 posts
  • LocationPloiesti

Posted 31 March 2013 - 02:31 PM

Foarte frumoase pietrele si aranjamentul la fel.

Nu adauga bufferul de acum, il pui degeaba, pentru ca vei face o gramada de schimburi de apa pana va fi ciclat si apoi vei continua la fel pana se stabilizeaza acvariul. Buffer poti incepe sa pui treptat, dupa ce introduci pestii si vei ajunge sa le mentii aceeasi valoare mereu, dupa schimburile de apa.

Ia-ti teste dedicate, cele 6 in 1 sunt egale cu zero.



glasforex
  • Member
  • PipPipPipPip
  • 1,024 posts
  • LocationOradea

Posted 31 March 2013 - 02:37 PM

Ce specii ai decis pana la urma sa introduci? Vad ca ai mult open sand.p

pomi
  • Member
  • PipPip
  • 421 posts
  • LocationBucuresti

Posted 31 March 2013 - 02:54 PM

Inceputul promite mult.

 

Buna treaba!







0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

  •