Jump to content

•   

borcanul meu cu utricularia :)

• You cannot reply to this topic
32 replies to this topic
arcudohori
  • Member
  • Pip
  • 24 posts
  • LocationBucuresti/Ploiesti

Posted 20 January 2013 - 05:38 PM

Va salut!

Adi este numele meu si am inceput mai intensiv sa ma ocup de acvaristica acum vreo 2 ani.
Sa revenim la subiectul acestui jurnal totusi, am un acvariu de 50 l in care am vrut sa cresc una dintre cele mai frumoase plante de gazon (parerea mea), este vorba despre utricularia graminifolia.

Ca si echipament am asa:
Acvariu de 50l, un sistem de iluminat cumparat de la un coleg de pe forum de 2x24W, substrat aquabasis si ceva gen deponitmix, pietris de hornbach negru, 2 filtre, unul hang on si celalalt este un dennerle extern pentru acvarii ceva mai mici, un sistem de Co2 complet.
Plante am asa: utricularia, 2 plante de eriocaulon cinereum, mult pogostemon erectus si cateva plante de blyxa.

Acvariul a trecut prim mai multe faze.
In continuare o sa va arat cateva filmulete:

http://www.youtube.c....ature=youtu.be asa arata la inceputuri cand am primit planta.
http://www.youtube.c....ature=youtu.be pasul 2 utricularia disparuse aproape complet din cauza caldurii din vara. Ma luptam cu sticle de apa puse la rece sau cu gheata direct in acvariu la prima ora a diminetii.
http://www.youtube.c....ature=youtu.be pasul 3 in care a inceput sa-si revina planta
http://www.youtube.c....ature=youtu.be pasul 4
http://www.youtube.c....ature=youtu.be pasul 5
http://www.youtube.c....ature=youtu.be pasul 6
pasul 7
pasul 8

Astept comentarii si sfaturi din partea voastra.

Va doresc ape limpezi in acvarii ;)

Trax
  • Member
  • Pip
  • 34 posts
  • LocationAiud

Posted 20 January 2013 - 05:51 PM

Frumos ! Succes in continuare !

Claudiu

Administrator

• Administrators
  • 7,092 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 20 January 2013 - 06:57 PM

Cand ai bagat camera in apa, ma si asteptam sa vad purecii pe ecran... :lol:

Acuma zi si tu, ce sfat am putea da noi unui expert in cresterea acestei plante ?

Am observat ca nu ai vietuitoare, ceea ce sunt sigur ca te-a ferit de foarte multe neplaceri. Daca ai putea sa ne impartasesti si noua cum decurge o saptamana din viata acestui acvariu, sunt sigur ca multi dintre noi ne-am bucura. Mai mult daca crezi ca poti aduce niste completari artcolului scris pe acest site despre Utricularia graminifolia, ar fi grozav. Am vazut ca ai o camera buna, asa ca poti sa iti aduci si tu contributia la acvaristica romaneasca prin niste poze frumoase. Evident ca vei fi mentionat cu nume si prenume. Eu si toti cei care vor citi despre aceasta planta in viitor nu putem decat sa iti multumim inca de pe acum.

Acvaristica este simpla.

arcudohori
  • Member
  • Pip
  • 24 posts

Posted 20 January 2013 - 10:34 PM

Claudiu camera mea nu prea face poze faine dar filmeaza destul de binisor (este un contour +), daca mai avea si un stabilizator de imagine ar fi fost super. :), am stat si am citit articolul despre UG si sincer nu prea as mai avea ce sa spun despre aceasta frumoasa planta, eu am avut 2 probleme cu aceasta, prima si cea mai importanta a fost CALDURA DIN ACVARIU pe timp de vara. In vara aveam 32 de grade in apa si in fiecare dimineata scoteam intre 4 si 6l de apa si puneam 3 sticle de 2 l de cu seara in concelator ca pana a 2a zi sa fie gheata si le adaugam in acvariu sa mai scada temperatura. Am si un chiller dar din pacate trebuia sa-l conectez la filtrul extern numai ca ar fi fost prea mare pt acvariul meu.

A 2a problema pe care am avut-o si nu am reusit niciodata sa inteleg de unde a aparut, a fost ca acum o luna si ceva m-am trezit ca a inceput sa se topeasca planta exact din centrul covorului spre exterior. Am ramas cu o treime din ce aveam. Ce a fost ciudat a fost faptul ca radacinile au ramas in substrat si din ele au iesit noi frunzulite si a revenit totul la normal intr-un timp record.

Tin sa spun ca nu prea fac teste, azi am facut teste doar sa vad daca osmozorul mai scoate apa la parametrii doriti si chiar scoate ca la inceput :).

Fertilizarea lichida este din linia Cristi Ionescu. Am avut si tropica plant nutrition + dar sincer nu mi-a placut.

Tunsoarea o fac odata la 2 saptamani pentru ca are un ritm extraordinar de crestere.

O sa incerc sa fac de acum inainte cate o filmare inainte si una dupa tunsoare.

Am totusi o intrebare:

Oare ma complic daca bag un card de 15 boraras brigittae?  

Sper sa iasa cat mai frumos acest borcanel.

Claudiu

Administrator

• Administrators
  • 7,092 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 20 January 2013 - 10:55 PM

Fara indoiala, incarcatura biologica isi va spune cuvantul sub lumina puternica pe care o ai. Poti baga pestii, dar daca vrei sa nu ai belele cu algele, va trebui sa mentii curatenia. Daca primeaza plantele, categoric e mai simplu fara pesti.

Acvaristica este simpla.

arcudohori
  • Member
  • Pip
  • 24 posts

Posted 20 January 2013 - 11:12 PM

O sa incerc sa fac un mic jurnal de o saptamana cu poze si filmari. Pentru asta trebuie sa fac rost de un aparat ceva mai performant. Cat despre curatenie si posibilitatea de a baga pesti in acvariu o sa ma mai gandesc,

Multumesc pentru sfaturi ;) o sa tin cont de ele

arcudohori
  • Member
  • Pip
  • 24 posts

Posted 22 January 2013 - 09:20 AM

Azi am facut si eu testele de GH si KH sa vad cum stau cu apa din borcan si  am constatat ca am  GH 5 si KH 2. in conditiile in care pun jumatate din cantitatea de apa de la retea si cealalta jumatate apa de osmoza. Am si eu o intrebare pentru cei mai vechi de pe aici, stiti cumva daca utrucularia, cinereum-ul si pogostemonul erectus papa mult PO4? Intreb pentru ca am avut ceva probleme in trecut cu GDA-ul, am oprit fertilizarea cu po4 si atunci a disparut ca prin minune acea alga.

Claudiu

Administrator

• Administrators
  • 7,092 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 22 January 2013 - 09:39 AM

Toate plantele au nevoie de fosfor, insa in general se exagereaza cu aditia de PO4. O concentratie de 0,5 mg/l este mai mult decat suficienta pentru majoritatea plantelor. GDA nu este influentata doar de nivelul PO4 ci si de intensitatea luminii si durata acesteia. Ce program de iluminare folosesti ?

Acvaristica este simpla.

arcudohori
  • Member
  • Pip
  • 24 posts

Posted 22 January 2013 - 09:48 AM

8 ore lumina cu 2 ore pauza, lumina este 2x24w, Ideea este ca inainte sa opresc fertilizarea cu po4 problema era din ce in ce mai deranjanta cu toate ca faceam curatenie temeinica pe geamuri, in maxim 4 zile incepea sa apara alga.

De cand am oprit fertilizarea a disparut fara sa-i mai fac nimic. In momentul de fata fertilizez doar de 2 ori pe saptamana in loc de 7 cum faceam inainte. O sa fac daca este diseara un test de po4 sa vad unde ma situez.

Ms de info Claudiu ;)

Claudiu

Administrator

• Administrators
  • 7,092 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 22 January 2013 - 10:06 AM

Eu iti recomand in program scurt, de 6 ore/zi. Imi amintesc ca Sergiu Roman avea un nano in care avea doar Utricularia graminifolia si mergea foarte bine cu un program de 4 sau 5 ore/zi. Nici macar nu avea CO2, doar Easy Carbo. Nu mai este necesar sa amintesc ca nu avea nici o alga.

Acvaristica este simpla.

arcudohori
  • Member
  • Pip
  • 24 posts

Posted 24 January 2013 - 08:38 PM

Mi se pare cam putin 6 ore sincer sa fiu :) o sa incerc sa fac miscarea asta cu 6 ore sa vad daca se schimba ceva.

Saptamana asta am bagat un film la inceputul saptamanii si o sa mai fac o filmare sambata sa vedeti diferente.

:)

Claudiu

Administrator

• Administrators
  • 7,092 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 24 January 2013 - 08:42 PM

"Mi se pare", foarte corect spus.  :P

Uite aici un grafic al luminii din zona tropicala:

Acvaristica este simpla.

Claudiu

Administrator

• Administrators
  • 7,092 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 24 January 2013 - 08:43 PM

"Mi se pare", foarte corect spus.  :P

Uite aici un grafic al luminii din zona tropicala:

graficul intensitatii luminii.jpg

*Lumina este cea cu gri deschis.

Acvaristica este simpla.

arcudohori
  • Member
  • Pip
  • 24 posts

Posted 24 January 2013 - 09:36 PM

mda, mi-ai dat de gandit :D o sa reduc si eu lumina si vedem cum se va comporta planta.

Multumesc pentru informatie ;)

#15 costelino
costelino
  • Member
  • PipPipPip
  • 957 posts
  • Locationbotosani

Posted 24 January 2013 - 10:29 PM

e chiar interesant graficul

Sergiu
  • Member
  • PipPip
  • 209 posts
  • LocationAlba Iulia

Posted 25 January 2013 - 12:30 AM

Foarte interesant acvariul. Daca ai incerca si o planta ca midground ar fi si mai mare impactul vizual.

In legatura cu Utricularia iti intaresc afirmatia, la fel si pentru mine este cea mai frumoasa planta de gazon. Am crescut-o multi ani la rand si in continuare o recomand multor persoane.

In primul rand este foarte usor de crescut, fiind o planta carnivora nu are nevoie de fertilizanti. Un substrat poros si bine ciclat ii ofera multa "papa". In legatura cu topitul acela este ceva normal in cazul acestei specii si nu numai.

Prin acest comportament, in natura planta isi creste sansele de supravietuire. Cand conditile de mediu nu ii convin ( temperatura necorespunzatoare, valori ale apei, decilarea etc) firele se topesc de la baza, fiind transportate de curentii de apa in alte locuri prielnice unde isi poate relua cresterea.

Nu stiu daca ai observat si la tine , insa la mine in acvarii in prima faza de plantare sau dupa un episod de topire, firele ramase produceau o multitudine de pui cu radacini pe frunzele vechi. Odata ce se acomoda cu conditile de mediu , inceta acest mod de inmultire, trecand pe divizarea prin stoloni. O planta extraordinara dupa mine.

In legatura cu lumina, mergi pe mana lui Claudiu. Ce o sa se intample?! In cel mai rau caz o sa vezi acvariul mai putin luminat, insa vor disparea alegele total :smile:.

Edited by Sergiu, 25 January 2013 - 12:32 AM.

arcudohori
  • Member
  • Pip
  • 24 posts

Posted 25 January 2013 - 04:59 PM

Multumesc Sergiu pentru sfaturi. :) cu tine mai vorbisem pe un alt forum legat de niste utricularia dar nu am avut ocazia sa iau din pacate plantuta de la tine.

Acum s-a clarificat si problema cu topitul plantei, credeam ca am facut eu ceva gresit si ma tot intrebam ce am facut.

Am ramas uimit ce crestere rapida are aceasta planta. Acum o saptamana am tras o coasa prin acvariu si acum este iar de tuns.

Sergiu , tu de cate ori intrai cu foarfeca in gazon pe luna?

Sergiu
  • Member
  • PipPip
  • 209 posts
  • LocationAlba Iulia

Posted 25 January 2013 - 05:14 PM

In acvariul mic de 30 l, fara co2, cu o lumina de 4h/zi tundeam undeva la 3 saptamani. In acvariu mare pentru a mentine un aspect uniform al gazonul tundeam aproape saptamanal.

arcudohori
  • Member
  • Pip
  • 24 posts

Posted 26 January 2013 - 04:14 PM

asta este filmuletul de sfarsit de saptamana.

Am facut o mica modificare  si anume am scos blyxa din bazin.

Sergiu, o sa am nevoie de ajutorul tau cu niste idei pt plante midground.

Tu ce bagai langa utricularia sa dea bine in bazin?

Acum am in cap urmatorul proiect si se va numi iwagumi :)

sper sa gasesc pietrele potrivite pentru asa ceva.

Claudiu

Administrator

• Administrators
  • 7,092 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 26 January 2013 - 05:47 PM

Pogostemon helferi ?

Acvaristica este simpla.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

•