Jump to content

  •   

Probleme biofilm


  • You cannot reply to this topic
8 replies to this topic
clau_74
  • Member
  • PipPip
  • 60 posts
  • LocationC-ta

Posted 08 January 2013 - 01:55 PM

Salut . Este o legatura intre biofilm si fosfati ? 


Ce tie nu-ti place, altuia nu-i face. Ca nu toata lumea are aceleasi gusturi.

Claudiu

    Administrator

  • Administrators
  • 7,092 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 08 January 2013 - 05:42 PM

Pana acum singura legatura care s-a putut stabili, a fost intre biofilm si incarcatura biologica. Incearca sa asiguri o filtrare buna, un nivel ridicat de oxigen, putine dejectii si biofilmul o sa dispara singur. In caz contrar poti folosi un surface skimmer.


Acvaristica este simpla.


clau_74
  • Member
  • PipPip
  • 60 posts
  • LocationC-ta

Posted 08 January 2013 - 09:53 PM

Nu este atat de usor , aceasta problema m-a chinuie de aproape 2 luni . Mediile filtrante din filtru extern sunt ok , biofilmul il sparg mecanic ,dupa o zi pelicula revine . Am folosit si role bucatarie prosoape . Sunt de parere ca este o mica problema cu fosfatii din acvariu , o valuare de 2/ppm este mare ?


Ce tie nu-ti place, altuia nu-i face. Ca nu toata lumea are aceleasi gusturi.

kirucd
  • Member
  • PipPipPip
  • 987 posts
  • LocationBucuresti

Posted 08 January 2013 - 10:02 PM

Pai depinde ce fel de acvariu ai. Incearca sa dai mai multe detalii, marime, filtrare, populare, hranire etc.

LE Poate ar interesant sa citesti urmatorul articol, ciclul fosfatului:

http://www.skeptical...phosphate-cycle

Edited by kirucd, 08 January 2013 - 10:13 PM.


Trax
  • Member
  • Pip
  • 34 posts
  • LocationAiud

Posted 25 January 2013 - 09:14 AM

Cum a zis si Claudiu surface skimmer,eu asa am scapat



clau_74
  • Member
  • PipPip
  • 60 posts
  • LocationC-ta

Posted 30 January 2013 - 08:36 AM

Da , Trax sunt de acord cu tine , dar eu folosesc co2 presurizat .  Skimmer-ul nu este recomandat ! 


Ce tie nu-ti place, altuia nu-i face. Ca nu toata lumea are aceleasi gusturi.

kirucd
  • Member
  • PipPipPip
  • 987 posts
  • LocationBucuresti

Posted 30 January 2013 - 11:19 AM

De ce nu este recomandat? CO2 este dizolvat in masa apei, nu numai la suprafata, unde oricum e bine sa se
faca schimbul de gaze, care din cauza biofilmului nu se face. Foloseste cu incredere un surface skimmer.

O zi buna,
Dragos

catag
  • Member
  • PipPip
  • 193 posts
  • LocationCluj-Napoca / Bistrita

Posted 30 January 2013 - 11:41 AM

Nu cunva hranesti pesti cu o hrana bogata in grasimi? O metoda pt indeparteare ar fi si preluarea biofilmului cu o hartie intinsa pe luciul apei, dar asta nu e o solutie permanenta ci doar temporara si tu trebuie sa scapi de cauza nu de efect. O alta solutie ar fi aerarea intensa a apei ori cu pompa de apa ridicata foarte aproape de nivelul apei ori cu o pompa de aer. Oricum incarcatura biologica cum zice Clau e principala cauza daca ceea ce te-am intrebat se considera a fi fals.

marius.filimon
  • Member
  • PipPip
  • 121 posts
  • LocationTimisoara

Posted 11 February 2013 - 11:45 AM

Salut,

 

La mine am constatat ca se acumuleaza biofilm in exces cand am prea multa mizerie in filtru / pe furtune si scade dramatic puerea acestuia. Ca o consecinta directa, scazand viteza de circulare a apei, nu mai angreneaza la fel de eficient biofilmul de la suprafata.

Asigura-te ca out-ul de la filtrul extern produce o agitare suficienta a suprafetei si ca ai un curent in bazin suficient pentru a recircula eficient tot volumul de apa. La mine pe out nu am pus nimic, adica nu am mai instalat spraybar sau orice altceva, este pozitionat relativ aproape de suprafata apei (la aprox 1 cm sub) si nu am probleme deosebite cu biofilmul.
PS1: am incercat astfel sa simulez efectul de lily pipe si pot spune ca este chiar eficient.

PS2: biofilm tot se formeaza, dar daca buretii filtranti respectiv furtunele sunt curatate, este nesimnificativ si nu deranjeaza vizual

 

succes!







0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

  •