Jump to content

  •   

Lampi LED 1-10V sau PWM (Pulse Width Modulation)


  • You cannot reply to this topic
67 replies to this topic
kirucd
  • Member
  • PipPipPip
  • 987 posts
  • LocationBucuresti

Posted 19 December 2012 - 03:47 AM

De scazut preturile nu prea cred in urmatorii ani. Singura solutie ramane tot varianta DIY.
Dar pentru ca varianta DIY sa fie mai ieftina trebuie cumparate leduri emmiter (nu star) si
placutele aferente (star, placuta de alimentare) pe care apoi se lipesc ledurile, procedura
care nu e simpla. In cazul lampii despre care vorbeam anterior, pentru acvariul de 60x40x45 cm
asa cum am zis cred ca ar fi suficiente 24 de leduri, pe care sa le impartim in 6 grupuri de cate 4
(exista placute de alimentare pe care se pot monta 4 leduri, si exista si lupe pentru ele, eu am
gasit de 60 de grade) iar pe fiecare placuta se monteaza 1 led albastru, 1 led verde, 1 led rosu si
1 led alb cald sau alb. Cele 24 de leduri ar fi undeva in jur de 3,5 euro per bucata (adica 84 euro
total) plus 6 placute de alimentare la 4 euro per bucata (24 de euro) plus 6 lupe la 3,5 euro per
bucata (21 de euro), un total de 129 de euro. La care se adauga 1 driver cu 4 canale dimmabile
care este pina in 100 euro, plus radiator si ventilatoare pentru racire sa zicem inca 50 de euro.
Un total ar fi undeva in jur de 280-300 de euro. Pentru o lampa dimmabila pe 4 canale, cu leduri
de 3w in total 72w. Mai jos de atat nu cred ca se poate cu leduri de 3w. Poate cu leduri de 1w dar
in cazul asta trebuie folosite mai multe leduri si cred ca tot acolo se ajunge, daca nu cumva mai
scump.
Ce pret are lampa de la ADA, cea de 60 cm?

O zi buna,
Dragos

LE sigur ca exista si varianta folosirii ledurilor ieftine chinezesti, dar eu nu am incredere in ele,
si nu ca nu ar avea lumina care trebuie, ci pentru ca nu stii cat te tin.

LE2 si inca ceva, varianta propusa de mine este una de top, pentru ca ledurile Cree si Osram
sint leduri de top care nu sint ieftine, cu siguranta exista si alte variante mai ieftine, cine vrea
sa experimenteze sigur gaseste si alte variante, asa cum am spus, important, din punctul meu
de vedere, este spectrul ledurilor si folosirea unei solutii mixte cu mai multe spectre.

Claudiu

    Administrator

  • Administrators
  • 7,092 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 19 December 2012 - 09:33 AM

O lampa ADA aquasky 602 costa la greenaqua.hu 1.900 lei.

Acvaristica este simpla.


iopenet
  • Member
  • PipPip
  • 353 posts
  • LocationSlatina, OLT

Posted 19 December 2012 - 06:39 PM

Eu folosesc de vreo 2-3 saptamani 3 x LED0061(3 LED-uri la 12V intr-un modul, limina este umpic galbuie banuiesc o temperatura in jur de 4000K si am 3 module) la un acvariu de 15L brut, in care am creveti iar ca plante moss si anubias nana petite(deci fara pretentii). Nu am nici un fel de fertilizare. Deocamdata sunt multumit. Si cum investitia totala a fost de doar 30lei nici nu pot cere mai mult. Nu toti isi pot permite investitii de sute de euro. In timp o sa vad cum evolueaza si va spun.
Personal imi place sa experimentez eu chiar daca nu imi iese mereu. Asa am facut si cu filtrul extern DYI pe care l-am facut din teava PVC de 160. Mare chin sa desfaci capacul, risc mare sa curga pe la presetupe desi au fost date cu silicon inainte de a fi fixate, asa ca am renuntat si am luat filtru de fabrica. Daca vreodata o sa mai am acvariu de minim 200L o sa fac unul din inox cu capac usor de desfacut si tevi sudate in loc de presetupe. Asa ca si cu LED-urile voi face lafel, voi incerca intai varianta ieftina, mai tarziu o sa vedem si altceva. Nu este exclus insa ca pana atunci sa apara o alta sursa de lumina mai tare decat LED-urile. Legat de benzile la metru eu am facut un calcul simplu: la mine in oras costa 20-30 lei metrul de banda(in functie de ce fel de LED-uri vrei). Pe net unt sigur mai ieftine. Testate in magazin pareau foarte puternice ochiometric vorbind. Daca pui o astfel de banda cred ca o sa am o intensitate luminoasa mult mai mare decat un tub T5. De saptamana viitoare o sa intru in vacanta si cum mai am loc(folosesc 2 din maxim 4 tuburi) o sa incerc sa vad ce iese. Daca ma umplu de alge nu imi fac probelme, Claudiu o sa gaseasca repede un tratament. :wink:
Chestia aia cu LED-uri pentru horticultura nu este decat adaptarea de la incandescent la LED. Philips facea demult becuri incandescente special pentru horticultura, un bec de 100W acoperea o zona de 3x3 metri si se aprindeau noaptea cu niste cicluri ceva in genul: 15min ON, 30 OFF. Se obtinea astfel o fortare a cresterii plantelor si o scurtare a cilului de productie uneori aproape la jumatate.
Small Again
God will make a way when there is no way!

kirucd
  • Member
  • PipPipPip
  • 987 posts
  • LocationBucuresti

Posted 19 December 2012 - 06:52 PM

Legat de benzile la metru eu am facut un calcul simplu: la mine in oras costa 20-30 lei metrul de banda(in functie de ce fel de LED-uri vrei). Pe net unt sigur mai ieftine. Testate in magazin pareau foarte puternice ochiometric vorbind. Daca pui o astfel de banda cred ca o sa am o intensitate luminoasa mult mai mare decat un tub T5. De saptamana viitoare o sa intru in vacanta si cum mai am loc(folosesc 2 din maxim 4 tuburi) o sa incerc sa vad ce iese. Daca ma umplu de alge nu imi fac probelme, Claudiu o sa gaseasca repede un tratament. :wink:


Ochiometric poate ca acele leduri pareau ca lumineaza puternic, pentru ca asta vede ochiul tau, dar pentru plante e posibil sa nu fie ceea ce trebuie.

O zi buna,
Dragos

iopenet
  • Member
  • PipPip
  • 353 posts
  • LocationSlatina, OLT

Posted 21 December 2012 - 05:48 AM

Dragos, da esti carcotas rau de tot. Am zis ca o sa iau un metru de proba, sa vedem ce si cum, daca nu merge o sa il pun in pom ca sa fi satisfacut. Cearta-ma abia atunci.
Claudiu rabdarea ta de chinez batran nu e molipsitoare? Poate dai un pui de samanta si lui Dragos. :wink:
Small Again
God will make a way when there is no way!

kirucd
  • Member
  • PipPipPip
  • 987 posts
  • LocationBucuresti

Posted 21 December 2012 - 11:17 AM

@iopenet aceeasi rabdare o am si eu prietene :) doar ca mi se neeconomic sa pierd timpul
aiurea si banii aiurea, indiferent cati sint ei, cu o banda cu leduri unde nu stiu ce caracteristici
am si nu stiu daca e buna sau nu. Sint absolut de acord cu experimentele, dar in cazul in
care sti ce faci.
Si nu sint deloc carcotas, dar de vreo cateva zile tocmai ce am explicat ca plantele au nevoie de
cu totul altceva decat vedem noi si tu imi spui ca acea banda cu leduri arata "ochiometric" bine.
Nu te supara pe mine, dar asta nu este un criteriu.
Si in plus de asta tin sa am o reactie pentru ca mai sint si altii care intra pe acest forum care
vor lua de bun ceea ce faci tu, experimente cu ledurile alese "ochiometric", si mi se pare normal
sa fie informati inainte sa faca o experienta de genul asta.
Si inca ceva, eu nu imi permit sa te cert, dar pot sa am si sa imi exprim o parere. Daca esti de
acord cu parerea mea bine, daca nu, iarasi bine.

In rest sa auzim numai de bine, o zi buna,
Dragos

iopenet
  • Member
  • PipPip
  • 353 posts
  • LocationSlatina, OLT

Posted 23 December 2012 - 02:36 PM

Dragos sunt de acord cu tina ca poti sa ai o opinie. Nu uita insa ca si eu am dreptul acesta.
Fiecare intelege ce vrea. Eu am spus ca vreau sa fac acest experiment si voi anunta rezultatul. Daca cineva va lua de bun acest lucru pana nu anunt rezultatul e problema lui. O sa iti dau un exemplu: la inceput mi s-a parut ciudat faptul ca algele lui Claudiu nu au fost eradicate imediat. Abia cand am fost anuntati ca nu au disparut pentru ca este o oportunitate de studiu am inteles inca odata ca acvaristica nu se face citind din carti si comparand tabele ci facand studiu pe propiul acvariu ca sa intelegi procesele care au loc acolo. Poti sa citesti Amano toata ziua, asta nu inseamna ca o sa devii un acvarist de top.
Si inca un lucru observat in acvariul meu(si nu numai): valisneria era exploziva cand nu aveam lumina si nici fertilizare, de cand am lumina si fertilizare foarte greu apare cate un pui.
Small Again
God will make a way when there is no way!

kirucd
  • Member
  • PipPipPip
  • 987 posts
  • LocationBucuresti

Posted 23 December 2012 - 02:42 PM

Da, dar una e sa ai o opinie si alta sa ma faci carcotas. Incearca sa ai opinia
vis-a-vis de subiectul dezbatut, nu de persoana mea.

O zi buna,
Dragos





0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

  •