Jump to content

•   

Lampi LED 1-10V sau PWM (Pulse Width Modulation)

• You cannot reply to this topic
67 replies to this topic
kirucd
  • Member
  • PipPipPip
  • 987 posts
  • LocationBucuresti

Posted 17 December 2012 - 02:58 PM

Daca te uiti pe acel grafic de lumina ai sa vezi 3 spikeuri, unul pentru lumina
albastra, unul pentru lumina verde si unul pentru lumina rosie. Daca ar fi fost
exclusiv verde atunci puteam sa punem la indoiala articolul pe care l-am indicat
eu mai sus. Studiile facute privind absortia luminii de catre clorofila ne arata ca
fiind corect acel articol. Domnul Amano nu vrea decat sa fie altfel decat ceilalti
si din acest motiv foloseste mai mult verde. Folosirea a mai mult verde nu
aduce in opinia mea nimic in plus pentru plante, aduce doar pentru cum vedem
noi plantele.
As fi curios sa vad un experiment cu plantele acvatice luminate numai cu lumina
verde exclusiv, sa vedem ce se intampla. In experimentul de care ne amintesti
tu s-a folosit exclusiv lumina verde?

O zi buna,
Dragos

Claudiu

Administrator

• Administrators
  • 7,076 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 17 December 2012 - 03:20 PM

Da, in experimentul respectiv se folosise doar lumina verde. Eu nu doresc sa revolutionez lumea, nici nu vreau si nici nu pot, INSA as vrea sa semnalez ca noi nu suntem horticultori, ca sa trebuiasca sa obtinem maxim de crestere din fiecare kW/h consumat. Este posibil ca plantele sa creasca mai bine cu spectrul prezentat in articol, insa trebuie sa alocam importanta si ochiului uman. Vedem an de an pe la concursuri acvarii foarte frumoase, care sunt iluminate cu lumina alba. Aici pe forum am vazut cateva cel putin o lampa cu leduri alb cald si alb rece, care a avut rezultate bune.
Nefiind comercianti de plante nu ne intereseaza maxim de crestere, ci maxim de estetica. Cel putin asta e parerea mea, insa pot accepta faptul ca exista si alti acvaristi care isi doresc alte lucruri de la lumina.

Acvaristica este simpla.

kirucd
  • Member
  • PipPipPip
  • 987 posts
  • LocationBucuresti

Posted 17 December 2012 - 03:31 PM

Pot sa fiu de acord cu tine, dar de aici si pina la a folosi banda de leduri mi se pare un drum destul
de lung. E adevarat ca nu trebuie sa cheltuim multi bani ca sa avem rezultate, dar ma indoiesc
ca benzile de leduri (care majoritatea sint leduri ieftine din China) sint ceea ce trebuie sa folosim.
Pentru cei care se pricep si sint indemanatici exista varianta achizitionarii de leduri Cree, e adevarat
ca preturile sint mai mari dar si calitatea este incomparabila. Cred ca sintem prea saraci ca sa
cumparam lucruri ieftine.

O zi buna,
Dragos

P.S. Poti sa imi dai un link sa citesc si eu despre acel experiment cu lumina verde?

Claudiu

Administrator

• Administrators
  • 7,076 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 17 December 2012 - 03:44 PM

Cel mai probabil benzile nu vor da rezultatele scontate, insa trebuie incercat. Am mai zis asta: banii nu aduc fericirea, dar toata lumea vrea sa se convinga. Cam asa e si cu acvaristica. Eu sustin folosirea produselor de calitate, pentru ca te scutesc de multe cheltuieli inutile. Dar nu pot sa ii condamn pe cei care decid sa improvizeze.
Am cautat articolul si nu l-am gasit, insa nu ma las asa usor. Doar ca am nevoie de putin timp liber. Am dat peste el cautand informatii despre BBA (Audouinella).

Acvaristica este simpla.

kirucd
  • Member
  • PipPipPip
  • 987 posts
  • LocationBucuresti

Posted 17 December 2012 - 04:54 PM

Sint tare curios de acest experiment. Pentru ca din imaginea de mai jos se vede foarte clar care
este absorbtia luminii pentru clorofila:

http://en.wikipedia....on_spectrum.gif

Si de acolo este destul de clar ca la lumina verde rata de fotosinteza e undeva la 20%.

O zi buna,
Dragos

Claudiu

Administrator

• Administrators
  • 7,076 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 17 December 2012 - 05:23 PM

Nu l-am mai gasit ala, dar tot am gasit ceva: http://www.bryoecol....LightSeason.pdf
Citeste "Colors of light". Nu am sustinut niciodata ca spectrul prezentat de tine nu reprezinta maximul, eu doar am sustinut ca plantele cresc si cu spectre diferite, evident ritmul de crestere este mai incetinit. Asta in contextul in care sustin ca decat sa am toate tuburile de la acvariu mov si sa creasca plantele cu 20% zilnic, mai bine sa am tuburi care dau o lumina placuta ochiului, iar plantele sa creasca cu 10% zilnic.
Mai este un aspect care ar trebui luat in considerare. Spectrul postat de tine este specific plantelor terestre, care au la dispozitie expunere directa la soare. Nu am gasit un studiu similar facut pe plantele acvatice, unde situatia este putin diferita. Stim cu totii ca apa schimba spectrul luminii si mai stim ca de regula deasupra plantelor noastre este o jungla, in adevaratul sens al cuvantului. In cel mai fericit caz, soarele ajunge direct la plantele acvarice pentru o scurta perioada de timp. Cu alte cuvinte, deasupra apei e o padure.

Posted Image

Am gasit si un articol interesant despre faptul ca lumina verde induce in cazul unei plante studiate sindromul umbririi. E bine de aruncat un ochi.
http://www.plantphys...157/3/1528.full
E interesant si raspunsul acestei plante la lumina verde.
Si daca tot am adus vorba de umbra, inca un articol interesant: http://www.bryoecol....2LightAdapt.pdf

Acvaristica este simpla.

iopenet
  • Member
  • PipPip
  • 353 posts
  • LocationSlatina, OLT

Posted 17 December 2012 - 07:39 PM

@kirucd
Daca crezi ca o sa ma apuc sa citesc cele 19 pagini ale acelui topic nu m-ai nimerit. Daca ai o informatie concreta te rog sa o postezi. Am citit insa primul post si se pare ca acel domn ii da dreptate lui Claudiu. Ce nu am inteles ce treaba are ce spunea acel domn cu benzile de LED-uri si cum ai ajuns la concluzia ca spectrul lor nu este bun(sa generalizam este usor, insa sa nu uitam ca producatori sunt multi).
Eu nu am vrut decat sa informez despre o alternativa, fiecare este liber sa o foloseasca sau nu, iar daca este sau nu un succes nu putem afla decat daca incercam.
Small Again
God will make a way when there is no way!

kirucd
  • Member
  • PipPipPip
  • 987 posts
  • LocationBucuresti

Posted 17 December 2012 - 10:05 PM

Informatia se gaseste in prmul post al acelui topic.
Si acum sa clarificam cateva aspecte.
In primul rand spectrul postat de mine este pentru toate organismele fotosintetice, corali, plante emerse si submerse.
Clorofila A si B absoarbe lumina albastra si rosie, nu verde. Lumina verde este in mare parte reflectata si astfel vedem
noi frunzele verzi.
O lectura interesanta gasiti aici:

http://en.wikipedia....ctive_radiation

Eu mi-am cumparat un PAR metru cu care se poate masura radiatia fotosintetica activa a unei lampi, inclusiv
sub apa, unde ne intereseaza pe noi.

Apoi apa nu schimba spectrul luminii. Spectrul este acelasi doar ca apar fenomene ca dispersia, reflexia, refractia,
si nu in ultimul rand lumina cu o anumita lungime de unda nu patrunde decat pina la anumite adancimi. Asta este
unul din motivele pentru care coralii fotosintetici folosesc in primul rand lumina din zona albastra.

In ceea ce priveste ledurile, am acasa 4 lampi la acvariul marin si stiu ce inseamna ledurile. Cele 4 lampi sint AiSol.
Sint sceptic ca acele benzi cu leduri sint o solutie pentru ca daca ar fi nimeni nu ar mai cumpara altceva. Ceea ce
nu este cazul. Am facut cateva masuratori la niste leduri DIY pe care le are userul albu81 (Florin) care chiar daca
sint DIY cel putin sint leduri de calitate, Cree, si exista o mare diferenta intre leduri simple, care au un unghi de
radiatie de 115 grade si cele care aveau lupe cu un unghi de radiatie de 60 de grade. Iar diferenta este mai mare
de 50%, diferenta care creste pe masura ce ne apropiem de fundul bazinului.

Eu nu pot decat sa iti doresc succes la testarea acelor benzi de leduri si sa ne spui si noua care sint concluziile.
Dar eu sint sceptic.

O seara placuta,
Dragos

Claudiu

Administrator

• Administrators
  • 7,076 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 17 December 2012 - 10:23 PM

Asta numesc eu evolutie, prin comunicare, motiv pentru care va felicit pe amandoi, Nu am descoperit noi roata si cred ca in ziua de astazi nici nu o mai paote descoperi un singur om. Cu siguranta este nevoie de multi oameni si multe teorii eronate, ca intr-un final sa iasa ceva bun. Mie personal imi este si groaza sa enumar cate teorii eronate am emis pana acum. Dar am considerat ca este mai bine decat sa fiu documentat cu "drumuri batatorite". Uneori am avut dreptate, alteori am luat-o razna. La inceput ma mai suparat pe oamenii care ma combateau si char uneori ii consideram limitati. Azi ii apreciez . Asa cum ii apreciez si pe cei care incearca lucruri noi. Asadar, sa continuam.

Acvaristica este simpla.

kirucd
  • Member
  • PipPipPip
  • 987 posts
  • LocationBucuresti

Posted 17 December 2012 - 10:56 PM

Multumesc Claudiu :) de asta sintem aici.
Ai uitat ca ai fost primul si singurul pe care l-am sunat acum 1 an si jumatate pentru sfaturi?! :)

O seara placuta,
Dragos

Claudiu

Administrator

• Administrators
  • 7,076 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 17 December 2012 - 11:31 PM

Nu am uitat, insa din pacate nu mai am ce sa te invat, ci dimpotriva e randul meu sa ciulesc urechea. Revenind la subiect, sper ca intr-o zi sa imi fac si eu o lampa cu leduri. Intre timp un prieten de al meu care are un acvariu de 60 cm lungime si care e inginer si stie multe despre leduri dar putine despre lumina acvariului, ar vrea sa isi faca o lampa. Deoarece nu am experienta , am decis sa postez rugamintea lui aici. Ar prefera leduri mai mici dar mai dese. Ca si radiator, ca folosi profile din aluminiu. Daca iese bine, e dispus sa faca si altora lampi, evident contra cost. Lampa se doreste a fi dimabila.
Asadar , idei ?

Acvaristica este simpla.

kirucd
  • Member
  • PipPipPip
  • 987 posts
  • LocationBucuresti

Posted 18 December 2012 - 12:11 AM

Mai multe detalii daca se poate :)
Acvariu marin sau plantat? Ce latime are acvariul si cat va fi coloana de apa?
Dimmarea vrea sa o faca manual sau cu un controller?

O seara placuta,
Dragos

Claudiu

Administrator

• Administrators
  • 7,076 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 18 December 2012 - 12:31 AM

Plantat. Inaltime 45 cm, iar latimea 40. Dimarea sa se poata face cu un programator. Fiind electronist, nu ii va fi greu sa faca partea asta. Mai greu este sa estimeze cata lumina vor da ledurile si cum va fi aceasta in comparatie cu ceritnele plantelor algelor. Uite ce sursa de insipratie i-am recomandat:
http://www.adana.co....htning/aquasky/

Dimarea este obligatorie, pentru ca lampa sa se poata "acorda" cu evolutia acvariului. Un mic soft probabil ca va rezolva aceasta problema. Am vazut la firma (Blau daca nu gresesc), au ceva lampi cu leduri cu un soft grozav, care poate sa transmita in timp real si sa reproduca caracteristicile luminii din diferite puncte ale globului, in timp real.
Asa ceva mi se pare fantastic. Insa el se multumeste si cu mai putin.

Acvaristica este simpla.

kirucd
  • Member
  • PipPipPip
  • 987 posts
  • LocationBucuresti

Posted 18 December 2012 - 07:08 PM

Sursa de inspiratie fiind ADA probabil sa fie buna, desi nu pot sa ma pronunt. Am vazut ca cei de la ADA merg pe
varianta ledurilor de mai mica putere, 0,4w per led. Lampa recomandata pentru un acvariu de 60 cm lungime ar fi cea
de 60 cm lungime cu 63 de leduri de 0,4w si un total de 2520-2850 lumeni. In acelasi timp aceste leduri au o temperatura de
culoare de aproximatix 7000 K. Din punctul meu de vedere mi se pare o temperatura prea rece.

Pentru ledurile Cree pe care le propun eu avem doua variante:
1. leduri care emit spectre de care avem nevoie intr-un singur led, gen alb
2. leduri individuale pe spectre gen o combinatie de albastru (sau albastru royal), verde si rosu
3. o combinatie a celor de sus

Daca ne uitam putin pe distributia spectrala pentru ledurile Cree XP-G albe o sa vedem ce si cum:

Posted Image

Din punctul meu de vedere cea mai buna distributie spectrala este pentru ledurile alb cald (2600 - 3700 K) unde avem varful de spectru la
620 nm (rosu) 100%, ceva verde 520nm - 50% si ceva albastru si albastru royal in jurul valorii de 450 nm - 70%.

Pentru ledurile Cree XP-E se observa o distributie asemanatoare a spectrelor:

Posted Image

Diferenta intre cele doua tipuri de leduri Cree este ca XP-E pot fi folosite la maxim 700mA si XP-G la maxim 1500mA,
astfel XP-G au un flux luminos mai mare.

Tinand cont de performantele ledurilor Cree XP-G (266 lumeni la 700 mA), cred ca un numar de 12 leduri albe cald ar
fi suficiente pentru o lampa care sa acopere acvariul de 60x40x45 cm, dispuse pe 3 randuri pe lungime de cate 4 leduri,
cu o distanta intre leduri de 12 cm pe rand si 10 cm intre randuri. Trebuie specificat ca ledurile XP-G albe cald au unghiul
de dispersie de 125 de grade si este recomandata folosirea unei lupe de 60 sau 70 de grade (eventual 60 de grade pentru
ledurile de pe randurile din margine si 70 de grade pentru randul din mijloc).

Detalii despre ledurile albe cald XP-G gasiti in linkurile de mai jos (trebuie spus ca diferenta intre primul si al doilea este
indexul CRI - pentru primul CRI 80 iar pentru al doilea CRI 90 - ceea ce inseamna ca al doilea led cu un CRI mai mare reda
mai fidel spectrul solar)

http://www.zexstar.c...m-Alb-Cald.html

http://www.zexstar.c...ald-CRI-93.html

E de preferat ca ledurile XP-G sa fie alimentate la 700mA, si nu la 1000mA sau 1500mA pentru ca astfel se mareste durata de viata
a ledurilor si sint mai usor de racit.

In cazul in care se doreste folosirea ledurilor individuale cu spectru de culoare rosu, verde si albastru (sau royal albastru)
se pot folosi ledurile XP-E. Numai ca in acest caz numarul de leduri necesare este mai mare pentru ca ledurile XP-E au un flux
luminos mai slab decat XP-G. Din acest motiv cred ca ar trebui folosit un numar dublu de leduri, 24 sa zicem, cate 8 din fiecare
culoare, urmand ca dispunerea pe radiator sa se faca uniform. Aici exista si varianta de a folosi un star care are deja lipite
3 leduri, 1 rosu, 1 verde si 1 albastru, acestea putand fi alimentate separat, dar pretul este destul de mare:

http://www.zexstar.c...D-XP-E-RGB.html

Sigur ca se pot cauta si leduri mai ieftine dar important este sa se tina cont de distributia spectrala a luminii emise de
respectivele leduri si de fluxul luminos.

In ceea ce priveste dimmarea unei lampi DIY, posibilitatile sint multiple. In cazul folosirii ledurile individuale pe culori se poate
face dimmare individuala pentru fiecare culoare (recomandat) si astfel se poate obtine lumina care se doreste. Dimmarea
se poate face cu tensiune de 1-10 v sau PWM, asa cum va prezentat Calin in acest thread. Pentru automatizarea dimmarii
exista varianta controllerelor care pot sa faca asa ceva (gen Profilux, vorbesc de Profilux pentru ca il am si il cunosc, nu
stiu daca este valabil si pentru altele) sau folosirea de controllere Arduino (se poate face un intreg controller pentru acvariu
Arduino) dar nu sint familiarizat cu acestea. Dimmarea manuala se poate face destul de usor cu drivere cu dimmare manuala.

Extensiile de la Profilux:

http://www.aquariumc...edcontrol1.html
http://www.aquariumc...edcontrol4.html

Arduino:

http://www.arduino.cc/

Subiectul este destul de vast si poate o sa avem si contributiile altor colegi care au experimentat mai mult decat mine.

O seara placuta,
Dragos

LE pentru controllerul Arduino aveti deja un thread pe forum:

http://forum.aquasca...controller-diy/

Claudiu

Administrator

• Administrators
  • 7,076 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 18 December 2012 - 08:43 PM

Lampa facuta de claudiu_882 are doua leduri alb rece si doua alb cald. Eu nu contest ca o fi mai buna lumina, dar plantele arata execrabil sub albul cald. Stiu ca sunt subiectiv, dar ca sa fac o asemare cu tuburile, le-as compara cu 827. Mergand mai departe cu parerea personala, daca nu se pot obtine niste culori naturale ale plantelor, prefer sa raman la tuburile T5 cu spectru complet.
Acvariile de sub lampile LED de la ADA arata foarte bine, iar plantele nu cred ca au culori prea departate de lumina zilei.
Lumina naturala ne place cel mai mult:

Posted Image

Inteleg ca plantele prefera rosul si albastru, dar trebuie sa se poate face ceva si pentru ochii mei.
Am mai gasit ceva interesant de la true lumen. Ei au un spectru interesant pentru acvariile plantate:
Posted Image
Merita aruncata o privire si pe pagina lor: http://www.current-u...led-striplights

Acvaristica este simpla.

kirucd
  • Member
  • PipPipPip
  • 987 posts
  • LocationBucuresti

Posted 18 December 2012 - 08:52 PM

Inteleg ca plantele prefera rosul si albastru, dar trebuie sa se poate face ceva si pentru ochii mei.
Am mai gasit ceva interesant de la true lumen. Ei au un spectru interesant pentru acvariile plantate:

Asta se poate rezolva adaugand leduri verzi la cele de alb cald. Sau se poate rezolva daca se folosesc
leduri individuale pe culori si se dimmeaza individual canalele, astfel se poate obtine ce lumina vrem noi.
Din cate stiu anumite alge prefera lumina verde, e si asta un aspect care trebuie luat in calcul.

De unde este prima imagine? Si ce reprezinta? Pentru ca spectrul luminii solare este asta:

Posted Image

Si din asta se observa ca nu predomina verde, aproape toate lungimile de unda pina pe la 450 sint cam la acelasi nivel
in domeniul vizibil.

O seara placuta,
Dragos

Claudiu

Administrator

• Administrators
  • 7,076 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 18 December 2012 - 09:28 PM

Putem gasi un spectru care sa aiba toate lungimile de unda aproximativ egale, dupa modelul celor de la Giesemann ?
http://aquaristik.gi...ME tropic,.html

Acvaristica este simpla.

kirucd
  • Member
  • PipPipPip
  • 987 posts
  • LocationBucuresti

Posted 18 December 2012 - 10:48 PM

Nu, un asemenea spectru nu poate fi obtinut cu un singur led. Dar el poate fi obtinut folosind leduri
individuale pe culoare. O lampa de acest gen este lampa facuta de cei de la GHL (producatorii Profilux):

http://www.aquariumc...amp_mitras.html

Aceasta lampa permite dimmarea individuala pe 8 sau 9 canale, dar este extrem de scumpa, in jur de 1000 euro.
Se poate face o lampa asemanatoare cu aceasta DIY, dar nu e simplu si nici foarte ieftin nu va fi. Probabil ca ar
iesi undeva in jur de 4-500 euro.

O seara placuta,
Dragos

kirucd
  • Member
  • PipPipPip
  • 987 posts
  • LocationBucuresti

Posted 19 December 2012 - 01:13 AM

Si un clip interesant de la Osram:

O seara placuta,
Dragos

Claudiu

Administrator

• Administrators
  • 7,076 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 19 December 2012 - 02:34 AM

Frumoase lampi, frumos si filmul.Astept sa apara solutii placute ochiului uman la preturi rezonabile. Iti spun sincer ca nu ma atrage deloc transformarea acvariului in sera, iar culoarea plantelor din film m-a zgariat pe retina
Apreciez foarte mult efortul tau Dragos

Acvaristica este simpla.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

•