Jump to content

  •   

Filtru hang on silentios

filtru cascada filtru hang on filtru silentios zgomot filtru filtru galagios

  • You cannot reply to this topic
13 replies to this topic
Claudiu

    Administrator

  • Administrators
  • 7,092 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 19 October 2012 - 01:35 PM

In urma convigerilor ferme ale colegului @iopenet, am decis sa ma apuc de treaba si a iesit urmatorul articol:

Filtru cascada silentios

Ii invit pe toti cei care au probleme cu filtrele zgomotoase sa o incerce si apoi sa posteze aici rezultatele. Astept interventiile voastre. Daca sunteti multumiti, nu ezitati sa il felicitati pe colegul mogo, care a avut o contributie cruciala.

Acvaristica este simpla.


pyu

    Cichlid addicted

  • Member
  • PipPipPipPipPip
  • 2,165 posts
  • LocationSuceava

Posted 19 October 2012 - 02:21 PM

Inginerie curata domnu Claudiu :D

.........................................
Malawi Mix 937 litri
.........................................


mantus
  • Member
  • PipPip
  • 279 posts
  • LocationDej

Posted 21 October 2012 - 08:00 PM

Dupa cum ti-am zis Claule aceata metoda este ok in cazul in care nu umpli acvariul pana sus, deoarece printre sticla acvariului si furtun se va prelinge apa :(

iopenet
  • Member
  • PipPip
  • 353 posts
  • LocationSlatina, OLT

Posted 22 October 2012 - 03:23 PM

Claudiu ma bucur ca te-am pus la lucru, altfel te plictiseai :wink:.
Totusi pana la proba contrarie constructiv asa cum vin de fabrica hang-on-urile sunt galagioase. Initial cand te-am auzit am crezut ca vreun producator a facut el un hang-on minune care este intr-adevar silentios.
Am testat si eu diverse metode de a reduce zgomotul pe 2 filtre un Hailea SL206 si inca unul nu mai stiu acum marca, oricum tot chinezarie. Capacul a fost primul care a zburat(acum m-am gandit ca puteam sa ii fac un fel de garnitura din silicon). In loc de furtunul ala am pus bureti si s-a cunoscut. Veriga slaba este insa pompa propie la care nu ai ce sa ii faci. Singura varianta ca sa fie intr-adevar silentios am obtinut-o oprind pompa propie si punand un furtun pe o pompa Eheim 1000 care sa bage apa in filtru. Bineînțeles ca metoda asta are marele dezavantaj ca ocupa loc pretios in acvariu care oricum este mic.

Concluzia mea este ca pentru cei care au intr-adevar nevoie de liniste pentru nano se poate folosi in MiniKani 80 cu spray bar(robinetul umpic inchis) sau un filtru extern DYI, eu am facut din mufa de PVC de 160 cu 2 capace Eheimul 1000 este suficient ca debit si destul de mic ca sa stea in filtru si nu in acvariu.
Small Again
God will make a way when there is no way!

marius.filimon
  • Member
  • PipPip
  • 121 posts
  • LocationTimisoara

Posted 18 February 2013 - 11:23 AM

Salutare,


Am gasit o solutie interesanta de la Dennerle, ca alternativa la filtrul hang-on. Nu l-am testat, nu stiu cat este de eficient, dar pare a avea volum destul de mare pentru filtrarea biologica: http://www.dennerle....mid=182&lang=en

 

Daca avem colegi ce-l folosesc, poate ne dau si noua un scurt review!

 

merci

 

 

Attached Thumbnails

  • External skim filter01.JPG
  • External skim filter02.JPG


Claudiu

    Administrator

  • Administrators
  • 7,092 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 18 February 2013 - 11:44 AM

Filtrul de care vorbesti l-am zarit la Arcudohori in Borcanul cu utrcularia.


Acvaristica este simpla.


kirucd
  • Member
  • PipPipPip
  • 987 posts
  • LocationBucuresti

Posted 18 February 2013 - 12:05 PM

Respectivul filtru de la Dennerle l-am folosit aproape 1 an la un cub Dennerle de 60 litri (50 litri efectiv)
in care am avut creveti. Este un filtru ok, mai ales ca are si skimmer, care lucreaza destul de bine daca
e setat corespunzator, lucru care insa nu mai e la fel de simplu. Una peste alta este un filtru ok pentru
acvarii pina in 50-60 litri. Nu l-as folosi pentru acvarii mai mari.

O zi buna,
Dragos

iopenet
  • Member
  • PipPip
  • 353 posts
  • LocationSlatina, OLT

Posted 20 February 2013 - 08:01 PM

Din cate inteleg asta este un filtru extern, interesant dar nu e la topicul potrivit.


Small Again
God will make a way when there is no way!

kirucd
  • Member
  • PipPipPip
  • 987 posts
  • LocationBucuresti

Posted 20 February 2013 - 08:41 PM

Este un filtru extern, dar in acelasi timp este un hang on sa zicem, pentru ca se poate
pozitiona pe peretele din spate al acvariului.

bitanu
  • Member
  • PipPipPip
  • 810 posts
  • LocationNavodari <*))){

Posted 23 February 2013 - 07:32 PM

Dar de filtrul asta ce ziceti?


Setup-uri personale: 2010 * Primavera * Oland-Scape * Intermedius * Green passage * ,,ONE,, by Daniel Bitanu

Claudiu

    Administrator

  • Administrators
  • 7,092 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 23 February 2013 - 07:48 PM

Interesant filtrul, un hang on foarte voluminos. Toata treaba cu lilypipe e copiata de la ADA, inclusiv ridicarea pe timpul noptii.


Acvaristica este simpla.


iopenet
  • Member
  • PipPip
  • 353 posts
  • LocationSlatina, OLT

Posted 24 February 2013 - 02:49 PM

Se pare ca trebuie sa delimitam filtrele Hang-On de filtrele cascada. Articolul de la care a plecat Claudiu cu acest thread este despre filtre cascada. Deci va rog posati informatii despre acest tip de filtru. Daca ma apuc si suspend un Eheim 2080 de perete ce ziceti e un Hang-On?


Small Again
God will make a way when there is no way!

bitanu
  • Member
  • PipPipPip
  • 810 posts
  • LocationNavodari <*))){

Posted 24 February 2013 - 07:58 PM

Hai bre domn politist, nu stii de gluma?! ;) ;) :lol:Pai asa, nu s-ar pupa nici ,, articolul despre filtre cascada,, cu titlul referitor la ,,hang on,, . Eu consider ca este un subiect de ordin tehnic care vine in ajutor cu un upgrade la o chinezarie de rahat si il mai impodobim si noi, asa poate mai renuntam la produsele astea din RPC, sau ma rog, la alea proaste.,,Daca ma apuc si suspend un Eheim 2080 de perete ce ziceti e un Hang-On?,,Dar agatat intr-un cui ca pe un tablou, chiar deasupra bazinului, n-ar fi mai frumos? :lol: :lol:
Setup-uri personale: 2010 * Primavera * Oland-Scape * Intermedius * Green passage * ,,ONE,, by Daniel Bitanu

iopenet
  • Member
  • PipPip
  • 353 posts
  • LocationSlatina, OLT

Posted 28 February 2013 - 05:53 PM

Nu e vorba de a face pe politistul, sunt de acord ca acele filtre sunt o alternativa mai buna si chiar silentioasa, dar daca citesti primul post problema este ca eu inca nu sunt convins ca exista un filtru cascada silentios iar Claudiu vrea sa va provoace sa imi demonstrati contrariul cu acest gen de filtre. Ce vreti unii sunt mai grei de cap.

Ai mare grija ca acel cui sa se asorteze cu sfoara si cu filtrul. :wink:


Small Again
God will make a way when there is no way!





0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

  •