Jump to content

  •   

RIFT LAKE NYASA

malawi

  • You cannot reply to this topic
310 replies to this topic
MRS
  • Member
  • PipPip
  • 383 posts
  • LocationORADEA

Posted 24 October 2012 - 07:42 PM

am vb cu glasforex si mi-a zis că mă ajută! trebuie doar să vb cu cineva!
ceva de genul! sper să-mi și rezolve

Attached Thumbnails

  • DSC00025.jpg

11381502964_8e53b23bf6_z.jpg

 

“  Rift Lake Nyasa

 

https://africanlakescichlids.wordpress.com/


Vido
  • Member
  • PipPipPipPip
  • 1,100 posts
  • LocationSibiu

Posted 25 October 2012 - 01:58 PM

Să fie într-un ceas bun.

Va fi ceva de muncă acum la început şi acvariul va fi tulbure 2 zile dar odată ce se aşează tot, vor începe peştişori cu nebunia săpăturilor.
Atunci să vezi certuri şi masculi coloraţi la maxim.

pyu

    Cichlid addicted

  • Member
  • PipPipPipPipPip
  • 2,165 posts
  • LocationSuceava

Posted 25 October 2012 - 05:14 PM

Ei oricum sapa si in nisip de 1-2 mm, mai greu, ce-i drept...
Problema e cu eliminatul nisipului prin branhii, daca e mare, nu mai merge treaba bine.

.........................................
Malawi Mix 937 litri
.........................................


MRS
  • Member
  • PipPip
  • 383 posts
  • LocationORADEA

Posted 25 October 2012 - 06:43 PM

De săpat sapă și acum destul de tare ca am granulatie medie spre mica, zilnic am alt relief observ asta cam de 5 ani, niște scuipători neobositi - mai repede obosesc eu să remodelez. - schimb substratul mai mult pentru aspect!
P.S bine punctat PYU! un prieten pe care l-am convertit la ciclide Malawi - un arab a dat sute de euro sa aiba F0 și F1, practic mi-am populat o parte din acvariu cu pui de la ciclidele cumpărațe de el care erau gușate la cumpărare(ma-m lăudat putin din mândrie pt ce am), s-a gândit să facă substratul din nisip alb extrafin de quartz și l-a pus peste pești. Din 60 de specii pe care le avea (cel puțin așa zicea arabu - nesemnificativ) a mai rămas cu, să zicem, zece bucăți de toți, restul zic eu că au decedat prin hipoxie :???: (branhii infundate cu quartz - deșteptu! :angry: ), azi și-a refăcut colecția, dar nici acum nu recunoaște, zice el că ceva bacterii din nisip sunt pricina (greu cu limba română). Eu voi scoate toți peștii și doar atunci voi pune nisipul! :wink: dacă s-or stresa le bag pălincă din Bihor și gata :lol: !

11381502964_8e53b23bf6_z.jpg

 

“  Rift Lake Nyasa

 

https://africanlakescichlids.wordpress.com/


danrogo2001
  • Member
  • PipPip
  • 188 posts
  • LocationGalati

Posted 25 October 2012 - 07:57 PM

Ca sa nu scotii pestii, poti folosi o bucata de teava de plastic prin care torni nisipul. Jos o pozitionezi foarte aproape de fundul acvariului si torni pe sus. Oricum pestii vor pleca singuri din zona in care vei actiona.

MRS
  • Member
  • PipPip
  • 383 posts
  • LocationORADEA

Posted 25 October 2012 - 08:45 PM

Mulțumesc, de sfat mi-a mai zis cineva de faza asta, dar parcă totuși nu m-aș risca! Vedem! Să primesc nisipul!

11381502964_8e53b23bf6_z.jpg

 

“  Rift Lake Nyasa

 

https://africanlakescichlids.wordpress.com/


Vido
  • Member
  • PipPipPipPip
  • 1,100 posts
  • LocationSibiu

Posted 25 October 2012 - 09:47 PM

Ohh linistit poti turna nisipul, DAR sa fie spalat in cel putin 5 -6 maini inainte sa il bagi.
SI incet cu rabdare tot cate putin, ori cu furtun ori cu o cupa mai mare.

Rabdarea e cheia daca vrei sa faci fara sa scoti pestii.

glasforex
  • Member
  • PipPipPipPip
  • 1,024 posts
  • LocationOradea

Posted 25 October 2012 - 09:49 PM

saptamana viitoare luni sau marti mergem dupa nisip. rabdare pana atunci. :grin:

ce ma bucur sa ca te-ai lamurit ca e mai ok cu nisip decat cu pietris fin. :grin:


cand demarezi cealalta problema inca nerezolvata ? lumina.

pyu

    Cichlid addicted

  • Member
  • PipPipPipPipPip
  • 2,165 posts
  • LocationSuceava

Posted 26 October 2012 - 08:55 AM

Eu am turnat praf de marmura 0.5-2mm granulatie, direct peste pesti, si in nano si bazinul mare, pana s-a facut apa alba ca varul, si sunt toti bine merci.
Ce-i drept, nu am pus tot nisipul o data, l-am adaugat in 3-4 zile.

.........................................
Malawi Mix 937 litri
.........................................


dan18
  • Member
  • PipPip
  • 164 posts
  • LocationCluj

Posted 26 October 2012 - 12:17 PM

Pentru MRS,
Nu e frumos din partea ta sa denigrezi imaginea unei persoane in felul asta, ai putea trece drept xenofob. Poate baiatul cu pricina a gresit, dar cine nu a gresit la inceputurile acvaristicii? Indiferent care i-ar fi nationalitatea, ii poti spune pe nume. Intamplator sau nu, cunosc acea persoana de care vorbesti si mie mi-a facut o impresie deosebita. E un baiat modest, fara pretentii de mare ciclidar si foarte prietenos. Comunitatea celor care cresc ciclide africane nu e una foarte mare, motiv pentru care noi cei care avem acvarii cu ciclide, ar trebui sa ne ajutam reciproc, nicidecum sa ne vorbim de rau.

MRS
  • Member
  • PipPip
  • 383 posts
  • LocationORADEA

Posted 26 October 2012 - 07:45 PM

Pentru MRS,
Nu e frumos din partea ta sa denigrezi imaginea unei persoane in felul asta, ai putea trece drept xenofob. Poate baiatul cu pricina a gresit, dar cine nu a gresit la inceputurile acvaristicii? Indiferent care i-ar fi nationalitatea, ii poti spune pe nume. Intamplator sau nu, cunosc acea persoana de care vorbesti si mie mi-a facut o impresie deosebita. E un baiat modest, fara pretentii de mare ciclidar si foarte prietenos. Comunitatea celor care cresc ciclide africane nu e una foarte mare, motiv pentru care noi cei care avem acvarii cu ciclide, ar trebui sa ne ajutam reciproc, nicidecum sa ne vorbim de rau.

nu-l ponegream și nici denigram domnule, ba chiar l-am lăudat pt ambiția cu care și-a refăcut acvariul și cumpărat peștii, fără el nu aveam multe specii, cred că nu sti să citești printr-e rânduri, chiar nu are nici o treabă cu naționalitatea ci cu încăpățânarea nativă caracteristică tipologiei de populație(greu cu etnologia) și ziceam că am învățat din pățania lui, apropos mi-e prieten, dacă vrei să ne ajutăm, încearcă și nu judeca dacă nu înțelegi și nu fi așa subțire la nas, răutatea e de partea ta " fara pretentii de mare ciclidar", te rog să fi atent înainte să acuzi, ști că și războaiele au început de la o virgulă pusă greșit! esti sigur că ai 38 de ani? Acum m-ai făcut să par și mai arogant dar tu ai început cu lecția de dirigenție! Nu am nimic cu tine pt mine discuția poate să se încheie aici și putem fi poate cine știe, bune cunoștințe!

11381502964_8e53b23bf6_z.jpg

 

“  Rift Lake Nyasa

 

https://africanlakescichlids.wordpress.com/


dan18
  • Member
  • PipPip
  • 164 posts
  • LocationCluj

Posted 26 October 2012 - 09:16 PM

Cred ca am fost cat se poate de civilizat in comentariul meu, nu cred ca e cazul sa ma iei la 11 metri. Nu inteleg ce treaba are varsta mea in povestea asta. Ti-am lasat oare impresia ca as avea ceva cu tine? Daca da, atunci sa ma scuzi, dar chiar nu am intentionat asta. Comentariul meu se vroia doar o critica constructiva, nimic mai mult.

MRS
  • Member
  • PipPip
  • 383 posts
  • LocationORADEA

Posted 26 October 2012 - 09:35 PM

atunci respectă tematica forumului și fi constructiv legat de ce se discută! intervenția ta suna ceva de genul! Gigel comportă-te frumos! sper să fi înțeles ideea!
P.S. Citez "Nu am nimic cu tine pt mine discuția poate să se încheie aici și putem fi poate cine știe, bune cunoștințe!" Mulțumesc!

11381502964_8e53b23bf6_z.jpg

 

“  Rift Lake Nyasa

 

https://africanlakescichlids.wordpress.com/


MRS
  • Member
  • PipPip
  • 383 posts
  • LocationORADEA

Posted 26 October 2012 - 09:48 PM

saptamana viitoare luni sau marti mergem dupa nisip. rabdare pana atunci. :grin:

ce ma bucur sa ca te-ai lamurit ca e mai ok cu nisip decat cu pietris fin. :grin:


cand demarezi cealalta problema inca nerezolvata ? lumina.


stai să-mi facă tâmplarul rama din lemn de la capac, să o vopsească, iar după ce am făcut capacul mă ajuți la instalația de crăciun, pardon de iluminat acvariul! :lol: că sti că nu pricep înkă!

11381502964_8e53b23bf6_z.jpg

 

“  Rift Lake Nyasa

 

https://africanlakescichlids.wordpress.com/


glasforex
  • Member
  • PipPipPipPip
  • 1,024 posts
  • LocationOradea

Posted 28 October 2012 - 01:15 AM

ce te-ai gandit la capitolul lumina pana la urma ? jbl solar marin day , philips aquarelle, hagen aqua glo / power glo ?

MRS
  • Member
  • PipPip
  • 383 posts
  • LocationORADEA

Posted 28 October 2012 - 11:12 AM

AQUA MEDIC sau JBL SOLAR ULTRA MARIN DAY!

1 X AQUA MEDIC AQUALINE T5 REEF WHITE 15000K 54 W 120 CM

1 X AQUA MEDIC AQUALINE T5 REEF WHITE 10000K 54 W 120 CM

mi-ar place varianta următoare dar acvariul meu are 146cm lungime

1 x AQUA MEDIC AQUALINE T5 REEF WHITE 15000K 80 W 150 CM

1 X AQUA MEDIC AQUALINE T5 REEF WHITE 10000K 80 W 150 CM


am văzut și mi-a plăcut - http://youtu.be/17bgRtzkUGI?hd=1

11381502964_8e53b23bf6_z.jpg

 

“  Rift Lake Nyasa

 

https://africanlakescichlids.wordpress.com/


pyu

    Cichlid addicted

  • Member
  • PipPipPipPipPip
  • 2,165 posts
  • LocationSuceava

Posted 28 October 2012 - 10:20 PM

150 cm cu tot cu socluri, nu?

.........................................
Malawi Mix 937 litri
.........................................


Vido
  • Member
  • PipPipPipPip
  • 1,100 posts
  • LocationSibiu

Posted 29 October 2012 - 09:03 AM

jbl solar marin day -- my suggestion.

Claudiu

    Administrator

  • Administrators
  • 7,092 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 29 October 2012 - 09:29 AM

Eu iti recomand si tuburile Blau de 10K si 15K. Pestii au culori foarte frumoase si in acelasi timp, lumina arata foarte natural, placuta ochiului.

Acvaristica este simpla.


MRS
  • Member
  • PipPip
  • 383 posts
  • LocationORADEA

Posted 29 October 2012 - 10:15 PM

150 cm cu tot cu socluri, nu?

din margine în margine de sticlă 146(pe exterior), suportul are tot 146, rama capacului la fel va avea! 151 de cm am din perete în perete! Ăsta-i baiu!

11381502964_8e53b23bf6_z.jpg

 

“  Rift Lake Nyasa

 

https://africanlakescichlids.wordpress.com/






0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

  •