Jump to content

•   

Apa tulbure

• You cannot reply to this topic
39 replies to this topic
Claudiu

Administrator

• Administrators
  • 7,092 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 29 November 2013 - 09:09 PM

Pentru viitor iit sugerez ciclarea pe intuneric. Vei evita toate aceste probleme.

Acvaristica este simpla.

lusu_24
  • Member
  • Pip
  • 17 posts

Posted 30 November 2013 - 12:50 AM

Ms

Sent from my iPhone using Tapatalk

lusu_24
  • Member
  • Pip
  • 17 posts

Posted 03 December 2013 - 10:26 AM

Buna :( iar ma confrunt cu o problema care pe mine ma cam depaseste. Dupa ce m-am confruntat cu apa verde care nici acum nu mi-a disparut in totalitate ca sa fie totul bine mi-a aparut si o pelicula deasupra apei. Ca de film asa am inteles ca se denumeste Ma poate cineva ajuta sa scap de aceasta pelicula :((

Claudiu

Administrator

• Administrators
  • 7,092 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 03 December 2013 - 10:30 AM

Pelicula respectiva se numeste biofilm. Cel mai simplu scapi de ea cu un suface skimmer de genul acestuia: https://www.eheim.co...urface-skimmer 

Sau daca ai filtru extern poti s ail incerci si pe acesta: http://www.dennerle....mid=286&lang=en

Acvaristica este simpla.

lusu_24
  • Member
  • Pip
  • 17 posts

Posted 03 December 2013 - 10:31 AM

Mii de multumiri :)

lusu_24
  • Member
  • Pip
  • 17 posts

Posted 03 December 2013 - 01:22 PM

Mda si ca sa fie totu perfect m-am uitat azi mai bine in acvariu si mai am si o alga bruna care vad ca se depune pe muschi pe plante Si din cate am citit ar distruge plantele S-a depus foarte mult pe furtunurile de la filtru extern Cred ca o iau de la inceput deciclez acvariu curaț filtru schimb apa Si ii fac o ciclare in intuneric asa cum mi-ai spus

kirucd
  • Member
  • PipPipPip
  • 987 posts
  • LocationBucuresti

Posted 03 December 2013 - 02:03 PM

Ceea ce s-a depus pe furtunele de la filtru extern, pe interior, nu este alga, ci sint bacterii.
Si in afara de a-ti micsora debitul filtrului nu fac niciun rau.

Nu cred ca are sens sa dai un reset, atata timp cat nu gasesti echilibrul vei ajunge in aceeasi
situatie mai devreme sau mai tarziu.

O zi buna,
Dragos

Edited by kirucd, 03 December 2013 - 02:03 PM.

lusu_24
  • Member
  • Pip
  • 17 posts

Posted 03 December 2013 - 02:23 PM

Ok mersi dragos Am sa curaț doar furtunu si cred ca am sa imi pun un filtru intern mai mic Am gasit ceva de la Tetra algizit se numeste sunt ca niste pastile poate reusesc sa scap de algele astea maro Nu as vrea sa imi umplu acvariu de ele :)) si zici sa las sa isi faca treaba asa cum e acum filtru extern ? Sa ii pun un filter start in el?

kirucd
  • Member
  • PipPipPip
  • 987 posts
  • LocationBucuresti

Posted 03 December 2013 - 03:27 PM

O aditie de bacterii nu strica niciodata. Eu nu as folosi algizit. Asteapta mai intai sa ai acvariul
ciclat cum trebuie. Cu o filtrare buna si un raport bun intre lumina CO2 si fertilizare ar trebuie
sa dispara algele. Rabdare.

O zi buna,
Dragos

Edited by kirucd, 03 December 2013 - 03:27 PM.

Claudiu

Administrator

• Administrators
  • 7,092 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 03 December 2013 - 09:12 PM

Dupa apa albicioasa, algele maro erau urmatorul pas. E ceva firesc ce se intampla, nu trebuie sa te impacientezi. Algele brune apar in prezenta nitritilor si vor disparea de la sine la scurt timp dupa ce se va incheia ciclarea.

Acvaristica este simpla.

lusu_24
  • Member
  • Pip
  • 17 posts

Posted 03 December 2013 - 09:15 PM

Claudiu ma crezi ca azi eram sa ma las de meseria asta cand am mai vazut si alge brune :))

Claudiu

Administrator

• Administrators
  • 7,092 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 03 December 2013 - 09:17 PM

De ce ? Acvaristica necesita EXTREM de multa rabdare.

Acvaristica este simpla.

#33 costelino
costelino
  • Member
  • PipPipPip
  • 957 posts
  • Locationbotosani

Posted 03 December 2013 - 09:17 PM

acvaristica fara alge nu exista ;), pentru mine e o lege nescrisa, eu daca nu am alge-n acvariu ma imbolnavesc :)))) si ma intreb unde am "gresit" :)))

lusu_24
  • Member
  • Pip
  • 17 posts

Posted 03 December 2013 - 09:22 PM

Eu sunt putin perfectionist si probabil de asta patesc ce patesc Cateodata fac prea multa curatenie schimb prea multa apa Dar am observat ca , cu cat nu iti pasa de acvariu cu atat e mai frumos :)) am fost plecat inafara o saptamana cand am venit apa era cristalina totu era super perfect :))

Claudiu

Administrator

• Administrators
  • 7,092 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 03 December 2013 - 09:24 PM

E foarte bine ca esti perfectionist, insa perfectiunea se obtine in timp, nu peste noapte. Eu iti sugerez sa te inarmezi cu rabdare si sa nu grabesti lucrurile.

Acvaristica este simpla.

lusu_24
  • Member
  • Pip
  • 17 posts

Posted 03 December 2013 - 09:25 PM

Da mersi :)

#37 costelino
costelino
  • Member
  • PipPipPip
  • 957 posts
  • Locationbotosani

Posted 03 December 2013 - 09:26 PM

pe planeta asta nimeni si nimic nu e perfect sau perfectionist, incercam sa aspiram la asa ceva, dar nu, nu vom putea fi perfecti, fii tu insuti  ;), si "gusta" asa cum e acvaristica, e o pasiune care nu se uita nici cind o sa ai 90 ani, scuze de offtopic ;)

Markaru Andrei
  • Member
  • 1 posts
  • Locationsibiu

Posted 20 July 2015 - 09:47 AM

Buna..am si eu o intrebare ..de ceva timp am un acvariu nou de vreo 70 de litri si am o problema ...apa imi este laptoasa si nu inteleg de ce ,

chiar ieri am schimbat apa si ea tot asa este ..credeti ca ma puteti ajuta ?? ..nu stiu cum sa adaug o poza sa puteti vedea

Claudiu

Administrator

• Administrators
  • 7,092 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 20 July 2015 - 03:04 PM

Pentru a atasa poze, apasa pe "More reply options" si apoi "Attach files". Apa laptoasa apare cel mai frecvaent intr-un acvariu neciclat. Sa retii ca materialul filtrant nu se spala niciodata, cel mult se clateste intr-un lighean cu apa luata din acvariu. Daca doresti sa grabesti filtrarea si sa limpezesti apa, faci o aditie de bacterii. Gasesti la magazine tot felul de produse dedicate acestui scop.

Acvaristica este simpla.

vladandrei1989
  • Member
  • 1 posts
  • Locationiasi

Posted 22 October 2019 - 10:08 AM

Salutare tuturor,

Sunt nou pe forum si prezint scuzele de rigoare administratorilor daca postarea nu are ce cauta aici.

Poveste mea a inceput in urma cu aproximativ doua saptamani, cand mi s-a reactivat in minte si suflet o pasiune veche, din copilarie – acvaristica.

Primul pas a fost sa-mi comand cele necesare:

• Acvariu Dennerle Nano Cube Complete de 30 litri;
  • Filtru Dennerle Nano corner filter 
  • Lampa Dennerle Style LED M 6W
  • Substrat fertilizant Nano DeponitMix
  • Substrat nisip Dennerle Nano Shrimps
  • Incalzitor Dennerle 50 w
  • Pachet conditioneri Seachem

Ulterior, am achizitionat urmatoarele plante: Ceratopteris thalictroides, Marsilea hirsuta, Pogostemon Helferi.

Inainte de a amenaja acvariul, a urmat o documentare cat de cat temeinica zic eu in legatura cu tot ceea ce inseamna amenajare, pasi de urmat, ciclare, caracteristici apa, introducere pesti...

Actiunea a inceput joia trecuta, cand am dat startul amenajarii acvariului. Pe scurt, pasii urmati au fost urmatorii: am spalat binisor acvariul doar cu apa fara nici un fel de alta substanta, am asezat substratul fertilizant, apoi nisipul care la randul lui a fost spalat, decorul format din 2 pietre Seiryu, am umplut cu apa cam un sfert din acvariu, urmat de plantarea celor 3 tipuri de verdeturi cu care am avut surprize fiind prima data cand amenajez un acvariu plantat. Voi reveni asupra plantelor.... Dupa ce am terminat de plantat, am asezat filtrul intern, incalzitorul, termometrul si am umplut complet acvariul cu apa. Am adaugat substantele din pachetul Seachem conform specificatiilor, am setat incalzitorul pe 25 grade si totul bine si frumos, apa crystal clear, pana duminica asta cand m-am trezit cu gandul sa o replantez pe micuta Helferi si prietena ei Marsilea. Am luat decizia asta intrucat inca de la inceput le plantasem gresit incercand sa le introduc radacinile direct in substratul fertilizant si nu iesie deloc bine. In urma replantarii, a aparut si problema – apa putin tulbure – care s-a mentinut pana in momentul de fata. As atasa si 2 imagini daca m-as prinde cum. Documentandu-ma pe forum am inteles ca e posibil sa fi inceput procesul de ciclare, iar asta sa fie motivul apei putin tulbure.

Mentionez ca nu am adaugat pesti in acvariu si nici nu am de gand sa fac asta in viitorul prea apropiat (minim 3 saptamani pentru ciclare mi-am propus).

Imi cer scuze pentru postarea prea lunga si pentru lipsa talentului narativ, dar imi puteti spune daca am gresit cu ceva sau daca ceea ce se intampla acum in acvariul meu e normal?

Mi-as dori sa fac totul ca la carte pentru ca viitorii pestisori sa nu aiba de suferit.

Multumesc anticipat!

Edited by vladandrei1989, 22 October 2019 - 03:45 PM.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

•