Jump to content

  •   

Salutari de pe plaiurile constantene.


  • You cannot reply to this topic
38 replies to this topic
andrei panainte
  • Member
  • PipPip
  • 268 posts
  • LocationRomania , Constanta

Posted 04 April 2012 - 09:33 PM

Asa se pare ca o instalatie de osmoza inversa pe termen lung este mult mai ieftina decat tratamentele si multa mai sanatoasa in cazul apelor dobrogene.

andrei panainte
  • Member
  • PipPip
  • 268 posts
  • LocationRomania , Constanta

Posted 09 April 2012 - 09:11 AM

Ca sa nu mai deschid alt topic am sa va intreb aici . Sambata am primit coletul cu osmozorul si ieri am reusit sa il montez si sa ii dau drumul sa mearga , cum m-am asteptat acum scoate un kh = 7 am citit ca e nevoie de putin timp sa isi faca "rodajul" , dar acum intrebarea mea este , apa care iese pe furtunul ala cu flow care este apa reziduala , banuiesc ca este apa normala de la robinet care nu a trecut prin membrana , ideea este daca volum acelei ape va scadea in timp pentru ca pe unde iese apa de osmoza abia picura pe cand pe flow iese cu un debit mult mai mare, practic de ieri si pana azi am reusit sa strang in jur de 140-150 apa din care apa de osmoza nu cred ca a fost mai mult de 40 litri , din ce scrie in instructiuni cica la 5 litri de apa iese 1 de osmoza si 4 de reziduala , daca e asa osmozorul e bun doar pentru cei care fac schimburi de apa 1 data pe saptamana si undeva la 60-70 litri ca altfel nu iti convine , ca eu cum am nevoie sa zic asa undeva la 250 litri apa la 3 zile practic ca sa scot atata apa de osmoza voi consuma undeva la 1 mc de apa, adica cel putin 750 apa reziduala.
Modelul osmozorului este asta http://www.magicnatu...mart&Itemid=134
Asa sunt toate osmozoarele sau asta e mai special :wink:) . astept parerile voastre

Claudiu

    Administrator

  • Administrators
  • 7,092 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 09 April 2012 - 09:20 AM

Andrei, proportia indicata de producator este una foarte aproximativa. Cu cat apa este mai dura, cu atat cantitatea apei care merge la canal este mai mare si cea de osmoza mai mica. La o apa cu KH 2-4 proportia e chiar inversa. 3/4 de osmoza si 1/4 la canal. Despre rentabilitate e greu de discutat, pentru ca ea se aplica doar in cazul indicatorilor financiari. Factorii financiari nu prea exista intr-un hobby. Avand in vedere ca nu urmaresti profit, doar tu poti evalua cat esti dispus sa cheltui.
Apa care merge la canal este chiar mai dura decat cea de la robinet.

Acvaristica este simpla.


andrei panainte
  • Member
  • PipPip
  • 268 posts
  • LocationRomania , Constanta

Posted 10 April 2012 - 07:45 AM

Salut Claudiu , cu apa reziduala o sa vad eu cum fac banuiesc ca o sa strang si pe aia intr-un recipient mai mare,oricum ea are un kh mai mic decat ala de la robinet , la robinet are 14 ea are 12 masurata cu test jbl , oi vedea eu , dar mai am o intrebare , in cutie pe langa osmozor au venit si 2 pastipe parca , cu bacterii cred , alea trebuie sa le bag acum la inceput sau cand nu folosesc osmozorul o perioada mai indelungata ?

Claudiu

    Administrator

  • Administrators
  • 7,092 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 10 April 2012 - 10:03 AM

Citeste in manual. Nu e firesc sa ai asa KH mare dupa osmoza inversa. Ceva nu e in regula.

Acvaristica este simpla.


andrei panainte
  • Member
  • PipPip
  • 268 posts
  • LocationRomania , Constanta

Posted 10 April 2012 - 11:40 AM

In manual nu zice nimic de bacterii , am citi pe net parca daca nu folosesti timp de peste 15 zile se pun niste solutii. de bacteriile astea habar nu am. kh la apa de osmoza este 7 iar la apa reziduala 12.
PS: cica sunt niste bacterii de strat pentru filtre externe . a fost o promotie a celor de la aquili cica.

Cornel
  • Member
  • Pip
  • 14 posts
  • LocationPloiesti

Posted 10 April 2012 - 06:49 PM

Apa de osmoza trebuie sa aiba cel putin la inceput Kh si Gh 0 indiferent de duritatea apei
Cu cat duritatea apei este mai mare cu atat viata membranei de osmoza se va scurta
Proporia de apa scoasa este data de out flow (restrictor) si nu de calitatea apei
Incearca sa schimbi out flowul si sa vezi cum se va schimba in bine raportul de apa
La osmozorul meu raportul de apa este de 2 la 1
Oricum acel tip de osmozor este mic pentru cantitatea de apa pe care iti trebuie la bazinul tau si sa nu mai vorbesc ca este destul de scump
Nu in ultimul rand la cel mult 2 saptamani scoate out flowul si lasa osmozorul sa mearga pe liber aproximativ 5 minute pentru spalarea membranei

andrei panainte
  • Member
  • PipPip
  • 268 posts
  • LocationRomania , Constanta

Posted 16 April 2012 - 08:49 PM

In specificati cica capacitatea membranei este de 190l/zi daca ma exprim corect , asta a fost criteriul dupa care m-am uitat dar se pare ca nu asta e cantitatea de apa de osmoza scoasa in cele 24 de ore. nu de alta dar scoate 5 litri de apa de osmoza in 2.5 ore :)). out flowul ala unde se gaseste de schimbat , sau mai bine zis unde gasesc sa cumpar altul , l-as schimba daca proportia de apa s-ar schimba . ce alt tip de osmozor recomandati ?


Ceva poze mai noi si mai detaliate :D , nu foarte stralucite dar mai bine .

Posted Image
Posted Image
Posted Image
Posted Image
Posted Image
Posted Image

andrei panainte
  • Member
  • PipPip
  • 268 posts
  • LocationRomania , Constanta

Posted 16 April 2012 - 08:50 PM

Posted Image
Posted Image
Posted Image
Posted Image
Posted Image

andrei panainte
  • Member
  • PipPip
  • 268 posts
  • LocationRomania , Constanta

Posted 22 April 2012 - 11:39 AM

Domnilor , ca tot veni vorba si am citit pe la mai multi colegi si nu de alta dar vad ce apa cristal au unii folosind sumpul , ei bine ma bate si pe mine gandul. Acvariul meu e clasic fara gauri fara nimic , ideea este , se mai poate face sump in cazul asta ? sau trebuie musai sa gauresc sticla ?
Am mai vazut recent la un coleg de-al nostru care o sa aduca in curand rastel cu 3 acvarii , super tari , care are inclus un sump destul de mare . Cred ca voi renunta daca e la asta mare si voi alege un rastel deala dar pana atunci ma folosesc de canistra mea in continuare :D

Claudiu

    Administrator

  • Administrators
  • 7,092 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 22 April 2012 - 12:23 PM

Sumpul poate fi folosit si cu un overflow, nu e musai sa fie gaurita sticla.

Acvaristica este simpla.


andrei panainte
  • Member
  • PipPip
  • 268 posts
  • LocationRomania , Constanta

Posted 22 April 2012 - 12:39 PM

O sa ma documentez daca zici ca merge si fara sa gauresc sticla, caci lucrul asta imi este imposibil momentan caci nu am unde sa mut discusii. Revin daca e cu intrebari dupa ce ma documentez.

Claudiu

    Administrator

  • Administrators
  • 7,092 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 22 April 2012 - 01:42 PM

Nu sumpul in sine face apa limpede, ci volumul mare de material filtrant. Daca ai un filtru extern cu volum mare de material filtrant, o sa ai aceleasi rezultate,

Acvaristica este simpla.


sil_simi
  • Member
  • Pip
  • 29 posts
  • LocationNavodari

Posted 22 April 2012 - 06:33 PM

Domnilor , ca tot veni vorba si am citit pe la mai multi colegi si nu de alta dar vad ce apa cristal au unii folosind sumpul , ei bine ma bate si pe mine gandul. Acvariul meu e clasic fara gauri fara nimic , ideea este , se mai poate face sump in cazul asta ? sau trebuie musai sa gauresc sticla ?
Am mai vazut recent la un coleg de-al nostru care o sa aduca in curand rastel cu 3 acvarii , super tari , care are inclus un sump destul de mare . Cred ca voi renunta daca e la asta mare si voi alege un rastel deala dar pana atunci ma folosesc de canistra mea in continuare :grin:


Eu am facut gaurile dupa ce am lipit bazinul. Motivul a fost ca nu prea stiam cum lucreaza bean-animal si nu puteam sa risc sa dau gaurile la intamplare.

andrei panainte
  • Member
  • PipPip
  • 268 posts
  • LocationRomania , Constanta

Posted 23 April 2012 - 06:42 AM

Claudiu , canistra actuala desi are 1400l/h nu intra mai mult de 5 litri material filtrant bio asta e motivul pentru care as vrea sa trec pe sump, pentru volumul mare de material filtrant.
Sil_simi cred ca discusii mei nu ar fi prea multumiti daca as da gaurile cu ei in acvariu de asta as merge pe varianta fara gauri.

33dog
  • Member
  • PipPip
  • 172 posts
  • LocationGHERLA

Posted 23 April 2012 - 09:14 AM

Andrei discusii sunt superbi :wink: Iimi plac la nebunie
Succes cu noul proiect.
"Mai bine sa fii prost 5 minute daca pui o intrebare , decat sa ramai prost toata viata daca n-o faci....!!!"

andrei panainte
  • Member
  • PipPip
  • 268 posts
  • LocationRomania , Constanta

Posted 01 June 2012 - 03:27 PM

Vedetele la 9 luni de zile :grin:



Claudiu

    Administrator

  • Administrators
  • 7,092 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 01 June 2012 - 11:02 PM

10+

Acvaristica este simpla.


andrei panainte
  • Member
  • PipPip
  • 268 posts
  • LocationRomania , Constanta

Posted 28 June 2012 - 11:55 AM

Noutati :grin: . in arhiva sunt mai multe poze cu pestanii pentru cine vrea sa arunce un ochi :grin:.

http://dl.transfer.r...8jun-925352.rar

Cateva poze selectate din arhiva :

Preferatul meu :
Posted Image
Posted Image

Alt exemplar :
Posted Image

Altul :
Posted Image

Altul:
Posted Image

Posted Image

Posted Image





0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

  •