Jump to content

•   

Reactor CO2 cu dizolvare 100% handmade by Bitanu

• You cannot reply to this topic
43 replies to this topic
bitanu
  • Member
  • PipPipPip
  • 810 posts
  • LocationNavodari <*))){

Posted 23 January 2012 - 07:58 PM

Dragi impatimiti ai acvaristicii, deschid acest topic, pentru ca in ultimul timp (mai ales dupa postarea aceasta ) am fost asaltat de tot felul de intrebari legate de reactorul CO2 pe care il folosesc.
Desi acesta este utilizat de ceva vreme de unii dintre noi si tot a fost aratat pe forumuri, mi-am zis sa-l postez cumva, sa fie vazut la lucru.
Cred ca acest reactor este peste cel mai bun reactor care se gaseste in comert la noi si pentru noi, avand eficienta 100%, siguranta mai ales si simplitate. Acest reactor poate fi folosit, dar si pentru a fii eficient, la acvarii de peste 100 litri si la o pompa/filtru extern cu debit minim de 700 l/h.
Se pare ca, cel mai greu de achizitionat pentru confectionarea acestuia este robinetul de intrare a CO2-ului. Dar pentru a fi la fel de eficient, am mai vazut si varianta cu montarea unui teu pe intrarea (pe furtun sau teava) apei in reactor. Din cauza acestui ,,robinetel prichindel,, am avut cateva comenzi pentru confectionare si mai apoi expediere al acestui tip de reactor.

Posted Image

Construirea reactorului:

Filtrul are filete la intrare si iesire de 1/2. I-am montat doua coturi si doua stuturi pentru furtun. La imbinari (pe filet) am folosit teflon (nu este recomandat caltiul de canepa):

Posted Image

Am dat o gaura in corpul filtrului, chiar dupa intrarea apei, si am infiletat (folosind si aici teflon) un robinet metalic pentru aer, cumparat de la un pet shop:

Posted Image

Posted Image
Atentie foarte mare la punctul in care urmeaza sa faceti gaura in corpul filtrului .

Am infasurat teflon pe o bucata de pexal 3/4 dupa care am introdus-o prin rasucire in corpul filtrului:

Posted Image

Am taiat o bucata de burete (de la un filtru mai vechi) in forma circulara, i-am dat o gaura pe mijloc. La introducerea sa in paharul filtrului acesta nu trebuie sa fie comprimat, ci trebuie sa intre lejer. Rolul acestui burete este de opri bulele super-fine care ar da sa iasa pe refulare.
Mai este o varianta, aceea de a umple acest reactor cu bioballs-uri, inele ceramice (acelea pentru filtrarea exclusiv biologica gen Sera Siporax sau JBL Micromec nu sunt indicate pentru ca in timp se vor umple cu bacterii) sau pietricele (diametru 1-3 cm), pentru a sparge mai repede si mai bine bulele de CO2.

Posted Image

Reactorul pe pozitie:

Posted Image

Pozitionare in mobilier:

Posted Image

Cheltuieli:
-carcasa filtru: 44 ron;
-2 stuturi furtun si 2 coturi 1/2: 13 ron;
-robinet metalic: 5 ron;
-2 coliere furtun: 3 ron.
Pret total: 65 ron.
Timp de executie:30-40 min.

Atentie! Preturile difera de la zona la zona si de la magazin la magazin. Succes!

PS: Pentru cei care nu au timp, chef, care nu gasesc componente sau pur si simplu nu se pricep la migaleala, execut la comanda acest tip de reactor. Ieftin!!!
Setup-uri personale: 2010 * Primavera * Oland-Scape * Intermedius * Green passage * ,,ONE,, by Daniel Bitanu

33dog
  • Member
  • PipPip
  • 172 posts
  • LocationGHERLA

Posted 23 January 2012 - 08:21 PM

Am asemenea reactor de ceva timp. Nota 10 fara ezitari.
Bravo pentru detalierea constructiei lui.
"Mai bine sa fii prost 5 minute daca pui o intrebare , decat sa ramai prost toata viata daca n-o faci....!!!"

Daniel80
  • Member
  • Pip
  • 14 posts
  • LocationBucuresti Dr Taberei

Posted 28 January 2012 - 01:05 PM

Acelasi tip folosesc si eu.Diferenta este ca nu am montat acel robinet.Am pus un T-eu de plastic.Functioneaza de mai bine de un an.
Poti sa imi spui care ar fi castigul montari robinetului?

bitanu
  • Member
  • PipPipPip
  • 810 posts

Posted 28 January 2012 - 03:02 PM

Acel robinet are dublu-rol: pentru intrarea CO2-ului si castigul montarii este ,,aerisirea,, mult mai usoara a reactorului, atat.
Setup-uri personale: 2010 * Primavera * Oland-Scape * Intermedius * Green passage * ,,ONE,, by Daniel Bitanu

abcdesign
  • Member
  • PipPip
  • 139 posts
  • LocationCraiova

Posted 28 January 2012 - 08:17 PM

Salut, la tine am vazut prima data acest reactor si de mai bine de un an il folosec cu succes. Sunt foarte multumit.

Colours of Africa
  • Member
  • PipPipPip
  • 763 posts
  • LocationPloiesti

Posted 28 January 2012 - 08:29 PM

Si eu am facut un asemenea reactor dupa ce am vazut tutorialul postat de Bitanu. Sunt foarte multumit de eficienta lui.
Aquatic Eden -Film HD / Galerie foto
Mountain Scape - Film HD / Galerie foto
Colours of Africa - Film HD / Galerie foto

Claudiu

Administrator

• Administrators
  • 7,084 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 29 January 2012 - 10:35 AM

Acest reactor trebuie aerisit din cand in cand ? Ce se intampla cu gazele rezisduale ? Ies in acvariu sau se acumuleaza intr-o punga, in partea de sus a reactorului ?

Acvaristica este simpla.

33dog
  • Member
  • PipPip
  • 172 posts
  • LocationGHERLA

Posted 29 January 2012 - 11:45 AM

Claule la acest tip de reactor da se aduna gazele reziduale dar cel putin la mine se aduna deasupra banuiesc ca la fel si la celelalte similare Rezolvarea e simpla robinet cu aerisire si eu am la fel ca bitanu dar mai mic
Cand se aduna gazele deasupra clar ca nu le dizolva raman sub forma de bule deasupra care te anunta se aude o clipocire si atunci se intervine aerisind reactorul
La mine se intampla cam 1 data la 24 h
"Mai bine sa fii prost 5 minute daca pui o intrebare , decat sa ramai prost toata viata daca n-o faci....!!!"

bitanu
  • Member
  • PipPipPip
  • 810 posts

Posted 29 January 2012 - 12:28 PM

Eu il ,,aerisesc,, doar cand umblu pe la filtru de apa sau furtune, si-atat. Acea punga de gaz se dizolva complet cam in doua ore de la oprirea CO2-ului. Un mic secret probat de mine: pentru a nu avea probleme cu debitul din cauza furtunelor prin care se depun bacterii, si pentru a nu umbla ,,toata ziua,, la ele, le-am schimbat din 12/16 cu 16/22, prinse cu coliere tip auto. Cu aceasta ocazie am constatat ca a crescut debitul filtrului extern si automat acesta influienteaza si dizolvarea CO2-ului.

PS: inca ceva, o data la doua luni recomand, clatirea ultimului mediu filtrant (in cazul meu, cele doua straturi perlon- pasla pentru hota) din filtrul extern.

andrei panainte
  • Member
  • PipPip
  • 268 posts
  • LocationRomania , Constanta

Posted 29 January 2012 - 01:46 PM

Sau se poate cumpara cutia aceea de filtru de apa cu robinet , eu am gasit si am folositocu succes , si practic nu mai este nevoie sa scoti furtunul de la co2 ca sa dai drumul daca cumva se formeaza mult gaz inauntru , pur si simplu desfiletezi capacelul care este pozitionat pe filtru si scoti pe acolo aerul.

Claudiu

Administrator

• Administrators
  • 7,084 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 29 January 2012 - 01:53 PM

Foarte faina solutie, Andrei. Poti pune si o poza (nu mai mare de 1,4 mega)?

Acvaristica este simpla.

bitanu
  • Member
  • PipPipPip
  • 810 posts

Posted 29 January 2012 - 02:14 PM

Andrei, toate aceste carcase de filtru au acel buson (surub) din plastic sau alama care se desurubeaza cu o surubelnita mare dreapta, dar majoritatea acvaristilor au acest reactor CO2 ascuns in mobilier si nu au posibilitatea de a umbla la el. Puteam scrie despre asta de la inceputul topicului, tocmai de aceea eu propun montarea unui alt robinet cu o bucatica de furtun, in cel mai inalt punct al reactorului. Simplu si eficient!

33dog
  • Member
  • PipPip
  • 172 posts
  • LocationGHERLA

Posted 29 January 2012 - 03:44 PM

Uite aici poza Clau cu si despre ce e vorba

Attached Thumbnails

• 29012012320.jpg
  • 29012012321.jpg
  • 29012012322.jpg

33dog
  • Member
  • PipPip
  • 172 posts
  • LocationGHERLA

Posted 29 January 2012 - 03:46 PM

Deschizand robinetul se face aerisirea propriuziza
Mai smplu nu cred ca se poate

abcdesign
  • Member
  • PipPip
  • 139 posts
  • LocationCraiova

Posted 29 January 2012 - 11:44 PM

La mine nu am observa sa se formeze gaz sau poate se strange dar de aerisit nu l-am aerisit nicodata. Il desfac la cateva luni sa-l curat in rest nu umblu la el.

bobiciupe
  • Member
  • PipPipPip
  • 584 posts
  • LocationGherla

Posted 29 January 2012 - 11:49 PM

Nici eu. Doar il curat din cind in cind.
Iar cind noi nu vom mai fi...vor fi altii

florin_etz
  • Member
  • 9 posts
  • LocationBrasov

Posted 07 February 2013 - 02:08 AM

Cautand pe net diverse informatii, am gasit ceva interesant, referitor la instalarea reactorului de CO2, extern (bricolat din filtru de apa) in "bypass", pe retur, pentru a evita micsorarea debitului oferit de filtru.
Cred ca aceasta metoda poate fi utilizata cu succes si la alte echipamente, cum ar: fi Lampa UW, etc.
Mie personal chiar mi-ar prinde bine sa-l montez in "bypass" deoarece in locul tevii de plastic am pus un cartus filtrant, care se colmateaza destul de repede (in 2 saptamani) si imi scade debitul, dar cel mai important este ca imi creaza presiune suplimentara in canistra si nu prea imi doresc acest lucru.
Sper sa nu se supere cineva pe mine, pentru ca am postat aici.
Mai jos atasez poze.
Link: http://www.plantedta....d.php?t=220529

Attached Thumbnails

• reactor1.jpg
  • reactor2.jpg

Nimeni nu este mai inrobit decat cel care crede in mod gresit ca este liber.
Johann Wolfgang von Goehte 1749 - 1832.

Claudiu

Administrator

• Administrators
  • 7,084 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 07 February 2013 - 08:53 AM

Ce fel de cartus ai in carcasa filtrului ?

Acvaristica este simpla.

bitanu
  • Member
  • PipPipPip
  • 810 posts

Posted 07 February 2013 - 10:21 AM

Eu vad cam asa treaba: montajul unui bypass este benefic doar pentru a izola un echipament, fie el reactor sau lampa uv. Mie unul, mi se pare o investitie aiurea, careia nu ii vad rostul (dar la care ne-am gandit multi acvaristi de cativa ani), fara suparare. Nu inteleg un lucru, tu ai vrut sa combini utilitatea ,,sculei,, , in reactor CO2 si filtru auxiliar? De ce ai mai montat acel cartus filtrant, sau nu te asteptai ca iti va lua din debit?
Exista o exceptie, este benefic acest bypass in cazul in care debitul pompei de recilculare/a filtrului de apa este prea mare si scade din cauza unor obstacole de genul stuturilor, coturilor etc. subdimensionate. Eu am preferat sa schimb toate furtunele cu unele mai groase (de la 12/16 la 16/22) si sa aleg un reactor cu cu in si out mai mare de 3/4.

Daca crezi ca vei schimba cu ceva in bine functionarea ansamblului filtru-reactor-filtru uv-acvariu si ne vei convinge, atunci iti doresc succes!

PS: ai luat in calcul ca: incarcarea furtunelor cu material biologic, folosirea perlonului ca mediu filtrant si folosirea spray-bar-ului , ceea ce iti reduce mult debitul, repet ,,mult,, , ceea ce duce automat si la probleme in dizolvarea CO2-ului in reactor?!

florin_etz
  • Member
  • 9 posts
  • LocationBrasov

Posted 07 February 2013 - 11:14 AM

@bitanu 
Acel cartus filtrant, l-am montat deoarece initial, o parte din bulele de CO2 reuseau cumva sa treaca de buretele din borcanul filtrului si ajungeau in acvariu. 
Evident, eram perfect constient ca, datorita finetii de filtrare (cred ca vre-o 5 microni) se va colmata foarte repede si va duce la scaderea debitului oferit de filtru, dar mi-am asumat acest lucru. 
Filtrul meu este TETRATEC Ex 700 si are urmatoarele medii de filtrare: 2 sertare cu zeolith, 1 sertar cu siporax, un sertar cu sintomec si 2 "pad-uri" din prelon. 
Intentia mea nu a fost sa reinventez acest tip de reactor CO2 (foarte eficient si simplu de bricolat), care in opinia mea indeplineste cel mai bun raport calitate / pret, ci doar sa prezint o varianta de instalare, pe care o utilizeaza cu succes un acvarist de pe alt forum. 
Accesand link-ul postat in mesajul meu, veti gasi mai multe informatii.

Nimeni nu este mai inrobit decat cel care crede in mod gresit ca este liber.
Johann Wolfgang von Goehte 1749 - 1832.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

•