Jump to content

  •   

Salut


  • You cannot reply to this topic
30 replies to this topic
guppyst
  • Member
  • PipPip
  • 53 posts
  • Locationromania / constanta

Posted 30 December 2011 - 07:26 PM

Numele meu este Stefan si ma ocup de acvaristica de 8ani.Sunt posesorul a sapte acvarii , unele pentru reproducere guppy (adica cinci), unul specific de Macropode ,iar unul comunitar .

Claudiu

    Administrator

  • Administrators
  • 7,092 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 30 December 2011 - 08:08 PM

Bine ai venit Stefan. Si eu sunt un mare fan guppy. De abia astept sa vad acvariile.

Acvaristica este simpla.


alex08

    Tranquil State

  • Member
  • PipPipPipPipPip
  • 2,160 posts
  • LocationCraiova

Posted 30 December 2011 - 09:11 PM

Bun venit Stefan!
Ceva guppy deosebite? :D
Poze poze poze!

guppyst
  • Member
  • PipPip
  • 53 posts
  • Locationromania / constanta

Posted 30 December 2011 - 09:26 PM

Va salut si eu si ma bucur de primire si cunostinta !!!!!!!!!!.....incerc sa mai atasez cateva foto dar nu stiu cum sa procedez ?............ma poate ajuta cineva pe PM ?

aquafm
  • Member
  • PipPip
  • 301 posts

Posted 30 December 2011 - 10:32 PM

Servus Stefan si bun venit. Sintem mai multi pasionati de guppy aici, eu personal prefer varitatile mai blonde dar am admirat si imperialii tai, sint foarte frumosi.
" - Nu sinteti prea nervos, cu toata agitatia din jur?
- Nu, a raspuns linistit maestrul zen. In afara acestei agitatii, totul este foarte calm" (Henri Brunel - Zambete zen)

guppyst
  • Member
  • PipPip
  • 53 posts
  • Locationromania / constanta

Posted 30 December 2011 - 10:41 PM

Va salut si eu si ma bucur de primire si cunostinta !!!!!!!!!!.....incerc sa mai atasez cateva foto dar nu stiu cum sa procedez ?............ma poate ajuta cineva pe PM ?

.....mai atasez niste foto cu gupy:

Attached Thumbnails

  • IMG_1981.JPG


guppyst
  • Member
  • PipPip
  • 53 posts
  • Locationromania / constanta

Posted 30 December 2011 - 10:51 PM

Ca sa postezi, foloseste casuta de sub ultimul post. numita "Fast Reply". Daca doresti sa atasezi poze, apasa "Use Full Editor"
Admin

Attached Thumbnails

  • IMG_0432.JPG


guppyst
  • Member
  • PipPip
  • 53 posts
  • Locationromania / constanta

Posted 31 December 2011 - 01:00 AM

Posted Image

Attached Thumbnails

  • IMG_1983.JPG


Claudiu

    Administrator

  • Administrators
  • 7,092 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 31 December 2011 - 01:06 AM

Superbe exemplare.

Acvaristica este simpla.


guppyst
  • Member
  • PipPip
  • 53 posts
  • Locationromania / constanta

Posted 31 December 2011 - 01:53 PM

Servus Stefan si bun venit. Sintem mai multi pasionati de guppy aici, eu personal prefer varitatile mai blonde dar am admirat si imperialii tai, sint foarte frumosi.

......cu ceva timp in urma am achizitionat si eu doua exemplare de guppy imperiali ,,,, unul galben-marker si unul galben-auriu voalati ,,, dar din pacate fiind varietati crescute cu antibiotice i-am pierdut foarte repede ,,, pacat !!!!, erau superbi.

aquafm
  • Member
  • PipPip
  • 301 posts

Posted 31 December 2011 - 05:00 PM

imi inchipui ...
Trebuie sa recunosc ca nu inteleg ce inseamna guppy imperial, e vorba de forma si lungimea cozii sau de culoare?
Eu mai urmaresc la petshopuri cand primesc guppy din exterior, de obicei vin si femele care fata in acvariile lor. Ei bine, puii aceia sint mult mai rezistenti decat parintii importati si crescuti in regim fortat. Din acei pui am obtinut la randul meu cateva ture de pui, excelent adaptati la conditiile locale. Am pastrat numai cateva exemplare, printre care doua femele care imi plac foarte mult, sint de un auriu transparent si foarte "curate", in sensul ca nu au nici o alta culoare pe ele. Mai trebuie sa le gasesc un mascul pe masura lor, cand cresc destul .
" - Nu sinteti prea nervos, cu toata agitatia din jur?
- Nu, a raspuns linistit maestrul zen. In afara acestei agitatii, totul este foarte calm" (Henri Brunel - Zambete zen)

guppyst
  • Member
  • PipPip
  • 53 posts
  • Locationromania / constanta

Posted 31 December 2011 - 08:11 PM

imi inchipui ...
Trebuie sa recunosc ca nu inteleg ce inseamna guppy imperial, e vorba de forma si lungimea cozii sau de culoare?
Eu mai urmaresc la petshopuri cand primesc guppy din exterior, de obicei vin si femele care fata in acvariile lor. Ei bine, puii aceia sint mult mai rezistenti decat parintii importati si crescuti in regim fortat. Din acei pui am obtinut la randul meu cateva ture de pui, excelent adaptati la conditiile locale. Am pastrat numai cateva exemplare, printre care doua femele care imi plac foarte mult, sint de un auriu transparent si foarte "curate", in sensul ca nu au nici o alta culoare pe ele. Mai trebuie sa le gasesc un mascul pe masura lor, cand cresc destul .

.............in primul rand e vorba de lungimea innotatoarelor caudala si dorsala care trebuie sa fie mai lungi , ceeace numesc unii voalate , forma sau culoarea nu conteaza foarte mult , cat despre puii de la petshopuri s-ar putea sa fie un pic mai rezistenti decat parintii , dar in general sunt varietati denaturate imunologic din cauza tratamentelor la care au fost supusi , deci cu o imunitate scazuta la agenti patogeni .

Claudiu

    Administrator

  • Administrators
  • 7,092 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 31 December 2011 - 08:15 PM

Guppyst, daca imi permiti, as face si eu o remarca. Am observat ca dupa 2-3 generatii de la pestele de petshop, incepe sa isi revina imunitatea. De asta ma intreb, daca imunitatea este afectata genetic sau stict la nivel de genratie crescuta in conditii sterile. Sunt curios ce parere ai.

Acvaristica este simpla.


guppyst
  • Member
  • PipPip
  • 53 posts
  • Locationromania / constanta

Posted 31 December 2011 - 10:22 PM

Guppyst, daca imi permiti, as face si eu o remarca. Am observat ca dupa 2-3 generatii de la pestele de petshop, incepe sa isi revina imunitatea. De asta ma intreb, daca imunitatea este afectata genetic sau stict la nivel de genratie crescuta in conditii sterile. Sunt curios ce parere ai.

........presupun ca si la nivel de generatie cat si genetic ......... nu-mi dau seama nici eu care este ponderea dar am observat aceiasi ameliorare dupa cateva generatii ......totusi cred ca factorul genetic este mai putin implicat ......... ,,,, asta la nivel de presupunere , fiind depasit pentru a concluziona .

guppyst
  • Member
  • PipPip
  • 53 posts
  • Locationromania / constanta

Posted 01 January 2012 - 04:59 PM

Urez un sincer , La multi ani !!! tuturor forumistiilor , deasemeni tuturor celor care gandesc si simt romaneste !!!

guppyst
  • Member
  • PipPip
  • 53 posts
  • Locationromania / constanta

Posted 05 January 2012 - 10:10 PM

...........am trecut azi pe la Carrefour Constanta si am vazut postat la intrare in pet shopul Animax un afis de angajare vanzator cu experienta in domeniu........daca e vreun constantean pe forum si e interesat .....................................
.........tot azi am gasit la Carrefour niste cutii transparente de plastic , volum 29litri , forma aproape paralelipipedica , la 20 ron , era oferta dar mai aveau destule , eu unul am achizitionat doua.

aquafm
  • Member
  • PipPip
  • 301 posts

Posted 05 January 2012 - 10:40 PM

Multumesc de lamurire, ai tai isi merita numele. E foarte frumoasa culoarea si combinatia cu verdele de pe laterale.In poze am observat si niste puiuti mici, par cu nuante de galben, sint de la alte varietati sau asa incep sa se coloreze ei? Din cate stiu, negrul este prima culoare care apare la guppy, dar poate ma insel.
" - Nu sinteti prea nervos, cu toata agitatia din jur?
- Nu, a raspuns linistit maestrul zen. In afara acestei agitatii, totul este foarte calm" (Henri Brunel - Zambete zen)

guppyst
  • Member
  • PipPip
  • 53 posts
  • Locationromania / constanta

Posted 06 January 2012 - 11:24 AM

Multumesc de lamurire, ai tai isi merita numele. E foarte frumoasa culoarea si combinatia cu verdele de pe laterale.In poze am observat si niste puiuti mici, par cu nuante de galben, sint de la alte varietati sau asa incep sa se coloreze ei? Din cate stiu, negrul este prima culoare care apare la guppy, dar poate ma insel.

......................nu, nu te inseli , femela aceea nu apartine varietatii respective, sunt faze experimentale, sa zicem asa de culise sau de laborator

aquafm
  • Member
  • PipPip
  • 301 posts

Posted 06 January 2012 - 05:06 PM

Deci ai cel putin doua genotipuri diferite in acel acvariu, sau e acelasi genotip dar fenotipuri diferite?
Problema pestilor din petshop e ca nu stii cu ce bagaj genetic vin, abia dupa cateva generatii stii sigur cu ce lucrezi.
Eu sint la a doua generatie si am reusit sa izolez cativa pui mai deosebiti (din punctul meu de vedere), acum astept sa confirme, pentru ca sint mici inca si nu s-au manifestat inca pe deplin.
Tu urmaresti sa obtii ceva anume sau esti in faza experimentelor?
" - Nu sinteti prea nervos, cu toata agitatia din jur?
- Nu, a raspuns linistit maestrul zen. In afara acestei agitatii, totul este foarte calm" (Henri Brunel - Zambete zen)

guppyst
  • Member
  • PipPip
  • 53 posts
  • Locationromania / constanta

Posted 06 January 2012 - 06:37 PM

Deci ai cel putin doua genotipuri diferite in acel acvariu, sau e acelasi genotip dar fenotipuri diferite?
Problema pestilor din petshop e ca nu stii cu ce bagaj genetic vin, abia dupa cateva generatii stii sigur cu ce lucrezi.
Eu sint la a doua generatie si am reusit sa izolez cativa pui mai deosebiti (din punctul meu de vedere), acum astept sa confirme, pentru ca sint mici inca si nu s-au manifestat inca pe deplin.
Tu urmaresti sa obtii ceva anume sau esti in faza experimentelor?


........da, ce se vede in foto (cea cu doi masculi si o femela ),ai recunoscut bine....sunt doua genotipuri diferite,,,acolo incercam sa obtin o alta varietate





0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

  •