Jump to content

•   

Culorile plantelor din acvariu!

• You cannot reply to this topic
27 replies to this topic
Sergiu
  • Member
  • PipPip
  • 209 posts
  • LocationAlba Iulia

Posted 09 September 2011 - 03:16 PM

Dupa cum bine stim toti, culorile plantelor din aceeasi specie pot varia foarte mult .
Variatia culorilor depinde in functie de mediul in care acestea cresc. Mai precis, toate site-urile de acvaristica sunt pline de informatii despre cum putem sa ne coloram plantele.
Cel mai comun mod este cel de a limita valoarea No3, cu cat valoare No3 este mai mica in corelatie cu o valoare medie-ridicata a PO4 si Fe, cu atat plantele care se preteaza la schimbarea culorilor, vor prezenta o culoare mai intensa, respeciv catre rosu.
Aceaste culori apar datorita stresului primit de planta in cazul limitarii NO3.

Din punctul meu de vedere, schimbarea culorilor cu ajutorul valorilor fertilizantilor este un mod sigur care va duce la culorile dorite.
Cu toate ca atingem scopul, aceasta metoda este contraindicata.
De multe ori aceste valorile extreme vor duce la deficiente, care se vor solda la unele specii de plante cu necroza varfului, dandu-i plantei un aspect dezolant.

As vrea sa ma lamuresc si sa aflu si alte pareri de ce plantele isi schimba culoarea si in functie de temperatura. Acest lucru nu l-am gasit descris pe nici un site de acvaristica atat in tara cat si strain.
Si anume povestea plantelor mele ar fi urmatoarea:

Vorbim aici, de valori ale nutrientilor constante: NO3- 15ppm, PO4- 1,5 ppm, Fe- 0,3-0,4.
Pe toata perioada verii, cand temperatura apei din acvariu nu a scazut sub 28* C, toata masa de plante din acvariu era de culoare verzui-galbui, indiferent de specie, acvariul arata jalnic din punct de vedere al culorilor.
De crestere nu ma puteam plange.
Insa, odata cu racirea vremii, de acuma 2-3 zile, temperatura apei a ajuns undeva la 24 grade.
Acvariul are cu totul alta fata, fiecare planta isi exprima culoare de ''catalog'', cu adevarat pastelat. Viteza si modul de crestere, au ramas asemanatoare, poate s-au redus putin datorita incetinirii metabolismului plantelor.
Oare care ar fi o explicatie credibila? Temperatura mare a fost un stres?
As fi curios daca cineva a m-ai observat acest lucru.

Mihai Micu
  • Member
  • PipPipPip
  • 824 posts
  • Location!@#$

Posted 09 September 2011 - 11:00 PM

PO4 la mine abia iese in teste totusi n-am dus lipsa de culori frumoase cand am dat aruncat cu galeata lumina in acvariu, in schimb cu valori mari de nitrati te-ai ars, ma rog, te-ai inverzit :D, de ex. pana nu s-a linistit amazonia la mine acvariul era monocolor. :) Fier adaug din TPN+ si A1 doza dubla zilnic, habar n-am cat se strange totusi.
Cred ca o mare influenta o au tuburile cu lumina calda si binenteles o perioada generoasa de iluminare, 10-12 ore as zice suficient, am culori mult mai intense de cand am trecut de la 7ore/zi la 10.
Cam atat din ce am testat eu pana acum.

Claudiu

Administrator

• Administrators
  • 7,092 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 10 September 2011 - 12:16 AM

Da Sergiu, temperatura ridicata poate fi un stress pentru multe specii de plante. Cu vrei luna in urma, incercai sa ma convingi ca "bigger is better". Ma bucur ca te-ai lamurit ca temperatura joaca un rol important. Pai daca plantele alea traiesc de milioane de ani in jurul temperaturii de 24-25 de grade, nu e firesc sa isi fi adaptat mecanismle pentru aceasta temperatura ?
Sa stii ca si eu am observat ca la temperatura mare, plantele nu mai merg bine si am observat diferite simptome: unele au cresctu mai lent, altele au crescut urat (frunze decolorate, chircite, necrozate, incretite, chiar si rasucite), iar altele au avut ciudate. Spre 30 de grade sunt plante care se topesc. Eu sustin ca temperatura de 24-25 este optima intr-un acvariu, deoarece acolo este un punct potrivit pentru majoritatea covarsitoare a plantelor de acvariu.
Mihai are dreptate cu lumina. Totusi, scoasa de sub lumina unui tub galben si plimbata in lumina zilei, plante nu mai e chiar asa rosie. Dar oricum, lumina galbena ajuta plantele rosii, in primul rand.

Acvaristica este simpla.

Claudiu

Administrator

• Administrators
  • 7,092 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 12 October 2013 - 02:16 PM

Dezgrop acest topic pentru ca am gasit ceva interesant. In poza din stanga veti vedea un acvariu iluminat cu tuburi 6.700K, iar in dreapta acelasi acvariu iluminat cu tuburi 9325K. Ambele poze sunt facute in aceeasi zi.

Attached Thumbnails

• 6700K.jpg
  • 9325K.jpg

Acvaristica este simpla.

Daniel
  • Member
  • PipPipPip
  • 745 posts
  • LocationDeutschland

Posted 12 October 2013 - 02:55 PM

Claudiu,eu cind am avut Denerle avea culoarea aceea mai galbena,calda parca au 4500K,si de exemplu Ludwigia Rubin se vedea caramiziu la culoare,iar cind am pus doar Juwel Day Licht de 9000k,se vedea  un rosu frumos inchis,deci cum ramine cu treaba ca la lumina calda plantele rosii arata mai inchis la culoare,asa cum se tot vorbea pe aici? sau e doar un mit?

Claudiu

Administrator

• Administrators
  • 7,092 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 12 October 2013 - 03:32 PM

Plantele arata diferit sub lumini diferite, dar isi si schimba culorile in functie de lumina. Ambele teorii sunt corecte.

Acvaristica este simpla.

Daniel
  • Member
  • PipPipPip
  • 745 posts
  • LocationDeutschland

Posted 12 October 2013 - 03:41 PM

Claudiu scuze că sînt offtopic,deci vrei să spui că plantele îşi schimbă culoarea imediat în funcţie de lumină,adică în cîteva minute sau ore? Nu vreau să te contrazic dar eu nu prea cred,sau nu înţeleg eu treaba asta. Eu cred că lumina însăşi dă o altă nuanţă plantelor,deci doar efect vizual.

Claudiu

Administrator

• Administrators
  • 7,092 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 12 October 2013 - 04:17 PM

Cand pui o planta sub lumini diferite, tu percepi culori diferite ale plantei imediat. Cand planta creste de-a lungul mai multor saptamani sub lumini cu temperaturi de culoare diferite si culorile plantei vor fi diferite. PRimul efect este instant , imediat ce bagi lumina in priza, al doilea dureaza saptamani.

Acvaristica este simpla.

stefanp
  • Member
  • PipPip
  • 149 posts
  • LocationFalticeni/Iasi

Posted 12 October 2013 - 05:57 PM

Claudiu, pozele sunt dintr-o sursa sigura?

Adica, esti sigur ca nu sunt postprocesate dupa fotografiere? Aparatul si setarile lui sunt aceleasi in ambele fotografii? ...

Mie mi se pare o diferenta prea mare...

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere !
Incercare de aquascaping (jurnal inchis)

Blog despre acvaristica

Romanian Aquascaping Contest 2014

Claudiu

Administrator

• Administrators
  • 7,092 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 12 October 2013 - 10:51 PM

Sunt sigur. Eu la lampa mea am mai multe tipuri de tuburi. Sa zicem ca folosesc doar doua perechi: cele roz si cele albe. Sub cele roz culoarea rosie este mult mai pronuntata. Sub cele albe, culoarea verde e mai frumoasa si cea rosie mai spalacita.

Acvaristica este simpla.

stefanp
  • Member
  • PipPip
  • 149 posts
  • LocationFalticeni/Iasi

Posted 13 October 2013 - 02:29 AM

Asta am observat si eu.

Cu mai multe tuburi roz, plantele rosii ies mai mult in evidenta.

Dar aici din cate am inteles in a doua poza tuburile sunt mai reci. Si e o diferenta foarte mare...

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere !
Incercare de aquascaping (jurnal inchis)

Blog despre acvaristica

Romanian Aquascaping Contest 2014

scorpionul
  • Member
  • PipPip
  • 465 posts
  • LocationBucuresti

Posted 13 October 2013 - 10:00 AM

conteaza foarte mult unghiul de pozare. Comparatia e corecta daca se face poza din EXACT  aceeasi pozitie. Nu ai voie sa schimbi pozitia aparatului sub nici o forma

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram

cubu7
  • Member
  • PipPip
  • 88 posts
  • Locationgherla

Posted 08 December 2013 - 09:04 AM

e bine sa citesti ce au patit altii pentru ca atunci iti dai seama unde ai gresit si tu....

eu nu-mi gaseam explicatie de ce mi s-a "topit" sa zic asa mini parvula si s-a ofilit si ingalbenit in decurs de o saptamana maxim 10 zile.....acum cred ca stiu.....am temperatura pe 28-29 grade,nu o mai am,acum ca am citit......si un alt factor,cred,e ca am exagerat cu easycarbo-ul. La o masa de 320l apa intr-un acvariu nu exagerat de plantat chiar slabut plantat as putea spune ex DSC05622.JPG am bagat timp de vreo 3 saptamani 15 ml easycarbo pe zi. eu ma gandesc ca aceasta si temperatura ridicata au dus la topirea si ingalbenirea mini parvulei mele....

va rog sa ma lamuriti cei care stiti mai bine si cei care au mai trecut prin asa ceva. MultumescDSC05622.JPG

romica
  • Member
  • PipPip
  • 55 posts
  • LocationTulcea

Posted 08 December 2013 - 10:08 AM

Nu easy-carbo e motivul pentru care s-a topit mini parvula. Verifica lumina, CO2-ul, parametrii apei etc. 

Claudiu

Administrator

• Administrators
  • 7,092 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 08 December 2013 - 10:23 AM

De ce ai o temperatura asa ridicata ?

Acvaristica este simpla.

cubu7
  • Member
  • PipPip
  • 88 posts
  • Locationgherla

Posted 08 December 2013 - 02:29 PM

Claudiu ...pt ca nu am stiut ca nu e bine pt plante o temperatura asa mare si pt ca ma gandeam eu ca romanu ca daca mie imi place caldura iarna probabil si lor :lol: ...glumesc,din necunostinta de cauza

Romica...lumina am redus-o atunci cu problema cu algele la 7 ore si acum parca ma trece un fior rece pe spinare cand ma gandesc ca trebuie sa o mai cresc....sa nu uitam ca a fost prima mea experienta cu algele si ca incepatorm-a cam speriat...acum ma gandesc sa cresc cu vreo 2 ore dar treptat....iar co2 imi merge constant 24 din 24 astfel ca pe testul jbl imi e in parametrii normali,iar ca paranteza,inainte am incercat cu priza programabila cu o ora inainte de a incepe lumina si o ora dupa ce se stingea si mereu aveam probleme cu nivelul de co2. Acum era galben spalacit de imi erau ametiti pestii,acum era albastru ca abisul marii,aveam o fluctuatie  de co2 in acvariu de chiar si eu care nu stiam multe la inceput si mi se parea prea mare trecerea de la co2 in exces la co2 deloc. Acum consider ca e ok nivelul,nu as putea sa zic cate bule pe secunda,dar imi e verdele care e ok, mereu.Am ajuns la solutia cea mai ok pt acvariul meu,fara fluctuatii,fara exceses...as tinde sa o tin asa pana ce vreun mos,sper craciun,sa -mi faca cadou o sonda :lol: .....iar valorile apei o sa ti le spun cat de curand,cele actuale,o sa-l chem pe D-l gyussi sa ma ajute cu testele....diseara sper sa le am

Intreb pe toata lumea....10 ml de micro,10 ml de macro 10 de easycarbo ca aici vreau sa ajung cu easycarbo-ul,fier ocazional, dar ma voi duce la cj zilele acestea si-mi voi lua si fier...e suficient pt ce am eu?...daca nu ce ar mai trebui, sau ce nu e ok din ceea ce am?

multumesc de sfaturi

Claudiu

Administrator

• Administrators
  • 7,092 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 08 December 2013 - 02:50 PM

Daca plantele o duc bine, inseamna ca fertilizezi corect.

Acvaristica este simpla.

romica
  • Member
  • PipPip
  • 55 posts
  • LocationTulcea

Posted 08 December 2013 - 03:38 PM

Nu conteaza cat bagi in acvariu ci cat consuma acvariul tau, iar asta nu o poti afla decat facand teste. La acelasi acvariu 10 ml poate sa fie mult daca ai doar cateva plante sau poate fi insuficient daca-i bine plantat. Nici eu nu pun mult de frica algelor, dar vad ca plantele o duc binisor. La acvariu de 100 lt pun 10 ml micro (sambata), 10 ml de macro (miercurea) si 1 ml de Ferropol zilnic la care se adauga 4-5 ml de Easy Carbo zilnic. 

Lumina am 0.5 W/lt, co2, doar pe perioada cat merge lumina, GH-10, Kh-6, ph-7.4, dar vad ca mini parvula a inceput sa dea fire noi. Ce-i drept ca alea vechi s-au cam ingalbenit. Banuiesc ca e o reactie de adaptare la alte conditii decat cele in care a fost crescuta. 

cubu7
  • Member
  • PipPip
  • 88 posts
  • Locationgherla

Posted 08 December 2013 - 03:48 PM

Plantele o duc bine dar mini parvula e problema...şi la fel aş putea zice şi despre acicularis

#20 costelino
costelino
  • Member
  • PipPipPip
  • 957 posts
  • Locationbotosani

Posted 08 December 2013 - 04:01 PM

cum reusesti sa ai kh=6  cu un gh=10, Romica? pui conditioneri? :), scuze de offtopic cubu7 :)

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

•