Jump to content

•   

Cu ce va hraniti pestii ?

• You cannot reply to this topic
25 replies to this topic
Claudiu

Administrator

• Administrators
  • 7,092 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 18 March 2012 - 01:10 PM

O parere proasta am si eu despre purecii uscati.

Acvaristica este simpla.

Petru
  • Member
  • Pip
  • 39 posts
  • LocationBucuresti - 13 Septembrie

Posted 19 March 2012 - 11:42 AM

Eu le dau apistogramelor asa: Artemia si Larve rosii congelate cam o data pe saptamana. In rest le dau Aquatic Nature Tropical Energy si Color Excel (granule S, adica mici). Mai nou am luat Tetra Crisp si Tetra Color. Vreau in curand sa iau si niste NLS. Le mai scap si mini granule de la Tetra. Ii hranesc o data pe zi si s-au dezvoltat foarte ok dpmdv.

Dupa ce voi face rost de femele voi luat si kittul de la JBL pentru eclozat artemia. Le-am dat mai demult artemia vie si le-a placut, insa mi-a fost destul de greu sa le mai fac.

La betta ii dau Atison Betta de la Ocean Nutrition si Hikari bobite tot pt betta. Cam 5 bobite pe zi, iar duminica post negru :grin:

alynn
  • Member
  • PipPip
  • 224 posts
  • LocationSimleul Silvaniei(salaj)

Posted 19 March 2012 - 05:38 PM

si eu ii hranesc cu hikari fancy guppy,micro pellets,spirulina tablete dajana aqua,si ce am vazut ca le place foarte mult tuturor vietuitoarelor din acvariu, granule crayfish cumparate pentru creveti
mai nou le dau si hrana vie de 2,3ori pe saptamana microviermi
in legatura cu purecii uscati,eu le mai dau cam odata pe luna dar nu pentru a fi consumata,ci pentru ca se fac purici in apa si pestii i mananca cu mare placere

Gonzo77
  • Member
  • 2 posts
  • LocationArad

Posted 17 May 2013 - 12:16 PM

Si de unde as putea achizitiona acest tip de hrana?!

New Life Spectrum se poate achizitiona de aici http://forum.aquasca...r/3540-gonzo77/

Eu comercializez aceasta mancare si o folosesc de asemenea, sunt foarte multumit de rezultate (culorile pestilor s-au intensificat, pestii sunt vioi).

Claudiu

Administrator

• Administrators
  • 7,092 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 17 May 2013 - 03:39 PM

Gonzo77, te rog sa nu te superi, dar daca doresti sa vinzi ceva lui bogdivaio, te rog sa ii scrii pm.

Acvaristica este simpla.

glasforex
  • Member
  • PipPipPipPip
  • 1,024 posts
  • LocationOradea

Posted 18 May 2013 - 02:35 AM

era bine ca fiecare sa specifice ce pesti hraneste si cu ce.

la cichlidele mele africane (mbuna) le dau:

• tetra cichlid sticks
  • tetra discus
  • tropical koi spirulina / mancare de iaz pentru puiet koi fish
  • fix
  • mixtura vegetala congelata (DIY)

Cand erau foarte mici le-am dat si viermi de grindal. Pana la 6 luni am alternat hrana pe parcursul unei zile astfel incat sa le dau tot alta mancare la urmatoarea masa. Scopul era de a furniza o gama variata de nutrienti pe parcursul unei zile. Pestii nu aveau capacitatea de a stoca in tubul digestiv hrana multa.

Acum (dupa 7 luni) dau exclusiv un tip de hrana pe parcursul unei zile. Ziua urmatoare alta hrana. Scopul e de a evita problemele digestive cauzate de amestecul diferitelor tipuri de hrana. Peste noapte tubul lor digestiv se goleste si ziua urmatoare o luam fara probleme de la capat. Portii foarte mici dar multe numeric, presarate pe parcursul unei zile (media actuala 6 serviri/zi). 1 servire = o lingurita plina // 50 pesti mari, 30 puisori ascunsi printre pietre si bolovani.

Servirea se consuma in maxim 15 secunde. Cine nu apuca sa manace va fi mai atent data viitoare :D sau se multumeste cu algele de pe bolovani. Va dati seama ce inbulzeala generala se face cand ma vad ca indrept mana catre cutia cu mancare ! :D

Pana acum au crescut vazand cu ochii si nu am avut nici o problema cu vreun peste... si is vreo 2 !  :grin: :grin: :grin:

Edited by glasforex, 18 May 2013 - 02:46 AM.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

•